Gürültüden Korkan Bir Köpeği Nasıl Sakinleştirebilirsiniz?

Bir ambulans sireni, sağanak yağan bir yağmur, bir kapı çarpması, maytaplar, havai fişekler... Panik yaratan seslerin listesi bu şekilde uzayıp gidiyor.
Gürültüden Korkan Bir Köpeği Nasıl Sakinleştirebilirsiniz?

Son Güncelleme: 17 Kasım, 2018

Köpeğinizin endişe duymasına ve hatta kalp çarpıntısı geçirmesine neden olan çok sayıda farklı ses vardır. Tabii ki bazı köpekler bu tarz endişe ya da korku duygusunu tetikleyen şeylere karşı sakin ve umursamaz kalır. Ancak gelin görün ki bazı köpekler ise en ufak bir dürtü olduğu zaman bile kalp krizi geçirmenin eşiğindeymiş gibi görünür.  Peki öyleyse, dışarıdan gelen seslerden çok korkan bir köpeği sakinleştirmek için neler yapabiliriz?

Bugün sizinle, köpeğinizin bu alengirli problemiyle başa çıkmanıza yardım edecek bazı kullanışlı püf noktaları paylaşacağız. Köpeğinizin insan anne ya da babası olarak üstlendiğimiz rolde köpeğimizin anksiyetesiyle başa çıkmasına yardım etmemiz öncelikli bir durumdur. Ve köpeğinizin bu şekilde acı çekiyor olmasını görmek, şüphesiz ki sizin için de yeterince zordur.

Yoksa sizin köpeğiniz de gürültüden korkan  köpeklerden biri mi? O halde bu püf noktalarına siz de bir göz atın!

Şu sıralar internette dolanan ve adeta bir virüs gibi yayılmış bir videoda bir köpeğin nasıl sakinleştiği, rahatladığı gösteriliyor. Tabii ki, önce köpeğin vücuduna belli bir şekilde pamuk bir bant bağlanıyor, köpek sonrasında ancak rahatlayabiliyor. Bu yöntem çok işe yarayan bir yöntem gibi görünüyor. Fakat belki de bu videodaki yöntem gürültüye, sese karşı en çok hassasiyet gösteren köpekler için daha uygundur.

Gürültüden korkan köpekler aslında çok büyük bir çoğunluğu oluşturur.  Ve elbette ki, eğer köpeğiniz çok şiddetli bir fobi yaşıyorsa o zaman profesyonel bir yardım almanızda fayda vardır. Yani mesela bir veteriner ya da bir evcil hayvan psikoloğu ile görüşün.

Köpeğinizin sizin henüz duymadığınız sesleri bile önceden sezebilme yeteneği olduğunu aklınızdan çıkarmasanız iyi olur. Bu yüzden onların çok endişeli ve korkmuş olması çok normal bir durumdur. Temel olarak,bir ses duyduklarında, duydukları bu gürültünün kaynağından kaçmaya ya da saklanmaya çalışırlar.

Takip Edilecek Bazı Adımlar

Bu problemle başa çıkmaya çalışırken takip edilecek temel adımlardan bazıları şunlardır:

  1. İlk yapmanız gereken şey köpeğinizin korkusunun bir fobi olmadığına emin olmaktır. Eğer köpeğinizin korkusu bir fobiye dönüşürse, o halde başka bir tedavi uygulanması gerekir. Çünkü bir fobiniz olması ciddi bir problemdir ve veterinerler ya da profesyonel insanların müdahalesine ihtiyaç duyulur.
  2. Güvenli bir bölge oluşturun. Köpeğiniz onu korkutabilecek bazı sesler duyduğunda, doğal olarak oradan kaçmak ya da bir yere saklanmak isteyecektir. Hayvanların insanlarda olduğu gibi bilinçli bir şekilde düşünmek yerine içgüdülerinin temellerine dayanarak hareket ettiklerini unutmayın. Bu yüzden de köpeğiniz bulunduğu yerden kaçarken orada bir eşya ya da başka bir şeyler olup olmadığına dikkat etmeyecektir. Öyle ki kaçarken bazen bu eşyalara takılabilir ve bu yüzden de zarar görebilirler. Öyleyse, örneğin, o gün havai fişek gösterisi olabileceğine dair bir duyum aldınız diyelim. O halde köpeğinizin yatağın altına saklanma ihtimaline karşı ona orada bir yer açın. Ya da köpeğiniz için yatak yerine kendini güvende ve emin hissedebileceği başka bir yer de ayırabilirsiniz.
  3. Eğer köpeğinizin taşıma çantasına ya da saklanacağı bir kafese doğru koşacağını düşünüyorsanız, bu kafesin ya da çantanın kapısını çıkarmanız ve çarpmayacağı bir yere koymanız iyi bir fikir olacaktır. Ayrıca köpeğinizin bu kafese ya da çantaya giderken herhangi bir mobilya ya da diğer ev eşyalarını yoluna çıkmayacak şekilde kaldırmayı da düşünebilirsiniz. Böylece köpeğinizin saklanmak istediği yere direkt olarak hiçbir şeye takılmadan gitmesini sağlayan düz bir görüş açısı yaratmış olursunuz.
  4. Köpeğinizin güvenli bölgesinin nerede olacağını akıllıca seçtiğinizden emin olun. Eğer köpeğiniz bir süredir zaten sizinle ise, onun gürültüden korktuğu zaman nereye saklanma eğiliminde olacağına dair bir fikriniz vardır. Köpeğinizin hali hazırda belirlediği böyle bir yeri varsa, güvenli bölgeyi burası olarak belirlemek mantıklı olacaktır. Ardından pencereleri battaniyelerle kapatın. Bu, sesin seviyesinin azalmasına yardımcı olacaktır. Eğer bunları ani gürültüler henüz olmadan yaparsanız köpeğinizin korku seviyesini azaltabilmeniz çok yüksek bir ihtimal olur.

Şimdi bahsedeceğimiz ek üç adım, endişeli köpeğinizin biraz da sakinleşmesine yardımcı olabilecek adımlardır.

  1. Sakin kalmaya çalışın. Köpeğiniz korktuğu ya da dengesiz davranışlar sergilediği için onu azarlamayın. Bu, sizin de tahmin edeceğiniz gibi yalnızca stres seviyesinde bir yükselmeye sebep olacaktır. Ancak aynı zamanda, köpeğiniz gürültüden korktuğunda ona ödül maması gibi şeyler vermek de çok iyi bir fikir değildir. Çünkü eğer köpek korktuğunda ona ödül maması verirseniz, bu davranışının normal olduğu fikrini pekiştirmiş olursunuz.
  2. Arkadaşlık etmek. Köpeğinize ayırdığınız güvenli bölge, evin sizin o an orada olmadığınız bir yerindeyse, gidin ve köpeğinizle birlikte orada kalın. Böylece köpeğiniz, ona manevi destek olmak için orada olduğunuzu bilecektir. Ancak unutmayın ki, köpeğinizin, bu yaptığı davranışları tamamen onayladığınızı düşünmesine teşvik etmemelisiniz. 
  3. Saklandığı yerden çıkması için onu zorlamayın. Gürültü azaldığında bile, köpeğinizin saklanma yerinden çıkması için yeterince zaman verdiğinizden emin olun. Tekrar dışarı çıkması için doğru bir zaman olup olmadığını bilecek tek kişi köpeğinizdir. O hazır olmadan onu oradan çıkarmaya zorlamak işleri yalnızca daha da kötüye götürür.

Korkmuş Köpeğinizin Bakımı İçin En İyi Yol

Eğer bu püf noktalarına uyarsanız köpeğinizin, örneğin fişek ya da maytap gibi seslerle başa çıkmasına mümkün olan en iyi şekilde yardımcı olabileceksiniz demektir. Elbette ki, örneğin ambulans ya da polis sireni gibi önceden kestiremeyeceğimiz pek çok ses var.  Bu nedenle, gürültülü olmasını beklediğiniz planlanmış etkinlikler sırasında bu adımları uygulayın.  Ve bu köpeğinizin kendisini daha da güvende hissetmesini sağlayacaktır.

Her şeyden önce, köpeğiniz ile ilgili çok fazla endişelenmemeye özen gösterin. Az evvel de bahsettiğimiz seslerden korkmak, köpekler için çok doğal bir şeydir.  Tabii ki, köpeklerin duyduğu korku seviyesi ile sahip oldukları süper hassas işitme duyuları arasında bir bağlantı olduğuna dair hiç şüphemiz yok. Yine de, bunun başka bir sebebi olduğuna dair de neredeyse eminiz. Ve belki bir gün bunu da keşfederiz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.