Köpeğiniz İçin Ev Yapımı Diş Macunu Yapımı

Genellikle hayal kırıklığına uğratan özel ürünler üzerinde çok fazla zaman harcamaya gerek yoktur. Bu basit talimatları takip ederek, köpeğinizin diş sağlığına dikkat edebileceksiniz.
Köpeğiniz İçin Ev Yapımı Diş Macunu Yapımı

Son Güncelleme: 07 Aralık, 2018

Köpeğimizin dişlerini temizlemek bazen göz ardı ettiğimiz bir şeydir. Ancak, bu çok önemlidir, çünkü bakteriler ağızda birikebilir, ciddi rahatsızlıklara neden olabilecek enfeksiyonlar yaratabilir. Köpeğiniz için nasıl etkili bir ev yapımı diş macunu yapabileceğinizi bilmek ister misiniz?

Evde diş macunu yapımı

Diş macunu yapmanın farklı yolları vardır ve hepsi de bakteri ve tartarlara karşı etkilidir. İşte bazı öneriler:

Sodyum bikarbonat (Kabartma tozu), en iyi temizlik dostunuz

Kabartma tozu insanların ağız hijyeni için her zaman bilinen bir dost olmuştur ve aynı şey evcil hayvanlar için de geçerlidir! İşte köpekler için etkili ev yapımı diş macunu için bir reçete. İhtiyacınız olacak:

  • 1/2 çay kaşığı kabartma tozu
  • Daha hoş bir tat vermesi için 1 çay kaşığı su veya tavuk suyu
  • Birazcık hindistan cevizi yağı
  • Daha iyi bir nefes için tarçın
  • Bakteri öldürmek için iki damla kolloidal gümüş

Tüm malzemeleri karıştırın, cam bir kavanoza koyun ve özellikle karışımda tavuk suyu kullandıysanız buzdolabında saklayın. Köpeğinizin diş fırçasına macunu sürün ve dişlerini dikkatlice fırçalayın.

diş temizliği

Her bir malzemenin belli bir amacı vardır. Bu, çok etkili bir ev yapımı diş macunu için kesinlikle mükemmel bir karışımdır.

Kolloidal gümüş

Kolloidal gümüş, anti-bakteriyel özellikleri ile bilinir. Çok etkili olduğu kanıtlanmıştır ve bu nedenle evcil hayvanınızın ev yapımı diş macunu olarak kullanılması iyi bir fikirdir. Diş fırçasına birkaç damla uygulayın ve hayvanınızın dişlerini fırçalayın.

Hindistan cevizi yağı

Bu ev yapımı diş macununu yapmak için, nane, kabartma tozu ve hindistan cevizi yağı kullanın. Tercihen cam bir kap alın ve içine, iki yemek kaşığı kadar hindistan cevizi yağı, iki yemek kaşığı kabartma tozu ve bir fıske nane yağı koyup karıştırın.

Eğer nane yağı bulamazsanız, karışımın içine birkaç tane nane yaprağı koyabilir ve köpekler için yeni ev yapımı diş macununun aromasını arttırmak için gece boyunca bekletebilirsiniz.

Tadının iyi olması ve nanenin özelliklerini içine çekmesi için gece boyunca buzdolabında bırakın. Köpeğinizin dişlerini temizlemek için kullanın ve beş gün içinde tüketmeyi unutmayın.

diş fırçalamak

Büyük bir faydası olan nane, kötü nefes kokusunu önlemeye yardımcı olur, diğer yandan da  yağ bir tutkal görevini görür  ve bu şekilde tüm malzemeler iyice birbirine karışmış olup, aynı zamanda çürüklere karşı da mücadele etmeye yardımcı olur.

Limon ve maya

Bu, hazırlanması çok kolay olan köpekler için bir başka ev yapımı diş macunu. Sadece küçük bir maya, limon kabuğu ve biraz tuz ile, köpekler için çok etkili bir ev yapımı diş macunu yapabilirsiniz.Tüm malzemeleri kapaklı bir cam kavanoza ya da, miksere koyun ve bir süre karıştırın. Karışımı buzdolabında tutmak en iyisidir, çünkü bildiğiniz gibi, maya hızlıca fermente olur.
Limon, kötü nefes kokusunu önleyeceği gibi, köpeğinizin ağzında ferah bir his bırakarak dişlerinin beyazlaşmasına da yardımcı olur. Eğer şişlik ya da küçük bir yara varsa tuzun büyük faydası olacaktır, maya ise bakterilerin temizlenmesine yardımcı olacağı gibi, aynı zamanda, tartar ve plağın önlenmesi için de birebirdir.Bu tariflerin evcil hayvanınızın ağız sağlığını korumanıza yardımcı olacağını umuyoruz. Dişlerini haftada en az iki veya üç kez fırçalamayı unutmayın. İşin geri kalanı, her yerde bulabileceğiniz bu doğal ürünler tarafından yapılacak.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.