Köpeklerde Kalp Hırıltısı: Önlem ve İlk Yardım

Köpeklerde Kalp Hırıltısı: Önlem ve İlk Yardım
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeklerde kalp hırıltısı (üfürüm), bir veteriner hekimin köpeğin kalbini steteskop ile dinlediği zaman ( kalp oskültasyonu) duyduğu anormal sesler olarak karakterize edilir. Sağlıklı bir kalp, sürekli olarak işlevleri ile alakalı olan bazı sesler çıkarır.  Bu sesler, kan dolaşımı ya da kalp kapakçıklarının açılıp kapanması ile oluşan seslerdir.

Köpeklerde kalp hırıltısını karakterize eden şey ise garip bir ıslık sesi gibi gelen sestir. Bu anomali ile ilişkilendirilmiş sebepler ise şunlardır:

 • Kalp kapakçıklarının zayıflaması, tıkanması ya da enfekte olması.
 • Kalp odacıkları arasında ve damarlarda kan dolaşımı sırasında problem olması.
 • Kalp duvarlarında (kas tabakasından oluşur) oluşan değişmeler.
 • Köpeklerde görülen Dirofilaria İmmitis (Kalp kurdu enfeksiyonu).
 • Tümör.

Köpeklerde Kalp Hırıltısı Belirtileri

 • Yorgunluk, güçsüz hissetme ve uykulu olma.
 • Öksürük ve nefes almada güçlük çekmek.
 • Karında şişme.
 • Kalp atış hızının ya da kan basıncında (tansiyon) değişme.
 • Fiziksel aktivite yaparken zorluk çekme ya da hiç tahammül edememe.
 • Bayılma.
 • Diş eti renginde değişme: Gri ya da mavi tonları.
köpeklerde üfürüm

Köpeklerde Kalp Hırıltısı: Üfürüm Önlenebilir Mi?

Kalp hastalıklarının farklı sebepleri vardır ve genetik yatkınlık sebebiyle ortaya çıkan hastalıklar gibi, bazı kalp hastalıkları ne yazık ki önlenemez. Bunun yanı sıra, eğer köpeğinizle birlikte egzersiz yapıp sağlıklı alışkanlıklar edinirseniz kalp yapılarının aşınmasını önlemeyi mümkün kılabilirsiniz.

– Kilo Yönetimi ve Dengeli Bir Beslenme

Kilo kontrolü, insanlar, köpekler ve kediler de dahil olmak üzere tüm canlı türlerinin sağlığı için çok önemli bir faktördür. Ne yazık ki aşırı kilolu olmak, sayısız hastalıkla ilişkilendirilir ve kalbin hasar görme riskini artırır.

Dengeli bir beslenme düzenine sahip olmak, kilo yönetimi için belirleyici bir faktördür. Bu sebeple köpeğinizin kaliteli ve dengeli beslenme düzenine sahip olduğundan emin olmanız çok önemlidir. Köpeğinizin insanların tükettiği gıdaları ya da yağ oranı ve baharat içeren yiyecekleri yemesine asla izin vermemelisiniz.

Aynı şekilde, orta yaşlı ya da daha yaşlı olan köpeklere de ideal kiloda olduklarından emin olmak adına daha çok dikkat etmelisiniz. Bir köpeğin yaşı yediye ulaştıktan sonra metabolizmasının yavaşlaması oldukça yaygın bir durumdur ve bu durum köpeğin kilo alması ile sonuçlanır. Bunun yanı sıra, köpeğiniz  kas kütlesi kaybını telafi etmek için az miktarda karbonhidrat ve yüksek miktarda protein içeren besinlerle beslenmelidir.

–Düzenli Fiziksel Aktivite

Aktif ve sağlıklı bir ömür sürebilmek için, iyi bir beslenmeyi fiziksel egzersizle tamamlamak gerekir. Bu sebeple, sağlıklı ve genç bir hayvanın her gün en az otuz dakika süren yürüyüşlere çıkması gerekir.

Bununla birlikte, eğer köpeğin daha önceden teşhis edilmiş bir kalp hastalığı varsa, o halde köpeğinizi kısa ve kontrollü yürüyüşlere çıkarmanız gerekir. Ayrıca köpeğin normal kalp ritmine dönebilmesi için düzenli olarak mola vermeniz gerekecektir.

Asfalt gibi sıcak yüzeylerde de yürümemelisiniz. İdeal olarak bahçelerde, parklarda ya da toprak ve çimden yapılmış yolları olan sokaklarda dolaşmalısınız.

–Sağlıklı Atıştırmalıklar Seçin

Eğer en iyi dostunuz şişmanlık ya da kalp problemleri yaşıyor ise, ödül mamalarını beslenme düzeninden çıkarmanız köpeğiniz için en iyi seçenek olacaktır. Onu ödüllendirmek için ise sodyum miktarı az olan ve düşük yağ oranı içeren sağlıklı ödül mamaları seçmeniz gerekmektedir.

–Boyun Tasması Değil, Göğüs Tasması Kullanın

Köpeklerde kalp hırıltısı ve kalp yetmezliği, yavaş yavaş kalp büyümesine yol açar. Bu olduğunda ise köpeğin soluk borusu tasmayı takıp çıkarırken daha hassas olur.

Bu sebeple köpeğinizi yürüyüşe çıkarırken boyun tasması değil göğüs tasması kullanmanız gerekir. Tüm vücut ölçülerine ve her yaştan köpeğe uygun boyutta olan çeşitli göğüs tasması modelleri mağazalarda bulunmaktadır.

–Önleyici Tedaviler ve Düzenli Kontroller

Bütün köpekler, yaşları kaç olursa olsun, cinsiyetleri ya da ırkları ne olursa olsun önleyici tedaviye ihtiyaç duyarlar. Bu tedavinin içine düzenli olarak veteriner muayenesine gitmek ve aşı ya da parazit için gereken yönergelere uymak da dahildir.

Daha önceden bir hastalık teşhisi konmuş olan köpeklerin de düzenli olarak kontrole gitmesi gerekmektedir. Bu şekilde veteriner, hayvanın sağlık durumunu belirlemek için hangi testlerin yapılması gerektiğini ifade edebilecektir.

Köpeklerde Kalp Hırıltısı İçin İlk Yardım

Eğer bir köpek birden bire yere yığılır, nefes almakta güçlük çeker ya da ani bir kalp durması yaşarsa, köpeğe kalp masajı yapmanız gerekir. Hayvan sağ tarafına doğru tamamen yere yatırılmalı ve bu sırada sol tarafı açıkta kalmalı ve yukarı doğru bakmalıdır.

Solunum Müdahalesi

Küçük köpekler için yapmanız gereken çenelerini nazikçe kapatmanızdır. Ardından hayvanın ağzını ve burnunu ağzınızla kapatın ve nefesinizi verin. Bu tekniğin ayrıca kediler için de kullanılabileceğini aklınızda bulundurun.

Bu yöntem orta ve büyük boy köpekler için de neredeyse aynıdır. Bu yöntemi etkili bir şekilde gerçekleştirmeyi başardığınız zaman, köpeğin göğsünü hava ile şişirmeyi başarmış olursunuz.

köpeklere kalp masajı

Kalp Müdahalesi

İlk olarak avuç içlerinizi köpeğin göğüs kafesine nazik bir şekilde yerleştirerek başlamanız gerekir. Ardından ellerinizi köpeğin sol ön ayaklarının hemen arkasındaki eklem yerinde sabitleyin.

Küçük köpekler için, bölgeye 10 kez baskı uyguladıktan sonra üç kısa suni solunum yapın ve bu iki işlemi sırayla gerçekleştirin. Orta ve büyük boy köpekler için ise bölgeye 15 kez baskı uyguladıktan sonra beş kısa suni solunum yapmalı ve bu iki işlemi sırayla gerçekleştirmelisiniz.

Köpeklerde kalp hırıltısı kendini belli etmeden ve insanlardakine benzer şekilde gelişir. Bu nedenle köpeğinizle yakından ilgilenmeniz gerekmektedir. Tüm bunlara ek olarak ise erken teşhis , belirtilerin daha kötüye gitmesini engellemek ve hayvanın sağlığında geri dönüşü olmayan hasarlar kalmasını önlemek açısından hayati derecede önem arz eder.

İlginizi çekebilir ...
Sağlık Uyarısı: Köpekler İçin Zehirli Olan Yiyecekler
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Sağlık Uyarısı: Köpekler İçin Zehirli Olan Yiyecekler

Köpekler normalde insan yemekleri yememeli, orası kesin. Ama eğer bazen patilerini insan yiyeceklerine uzatıyorlarsa, bu yazıda bahsedeceğimiz yiye...


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.