Evcil Hayvanlara Yapılan Anestezi Türleri

Bu ilaçlar sayesinde zorlu ameliyatlar sırasında hayvanların acı çekmesini önlemek mümkün.
Evcil Hayvanlara Yapılan Anestezi Türleri
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Anestezi türleri, acı hissini önlemek için uygulanan ilaçlardır. Veterinerler evcil hayvanlarda çeşitli cerrahi işlemler yaparken bu prosedürü kullanırlar. Ayrıca agresif hayvanları sabit tutmak ve hatta X-ışınları ve endoskopi gibi testler yapmak için de anesteziye başvururlar.

Anestezi uygulaması her hayvan için farklıdır. Uygulanacak anestezi türleri hayvanın cinsi, yaşı, ağırlığı, büyüklüğü ve önceden var olan hastalıkları gibi bir dizi faktöre bağlı olarak yapılır.

Evcil Hayvanlara Anestezi Uygulamadan Önce

Bir hayvana herhangi bir ilaç türü vermeden önce, doktorlar kullanacakları protokol tipini belirlemek için bir dizi prosedür uygular. Ayrıca evcil hayvanın vücudunun iyi durumda olduğundan emin olurlar. Unutmayın ki bazı hayvanlar için anestezi tehlikelidir.

Anestezi türleri uygulanmadan önce gerekli bilgiyi elde etmek için doktorlar aşağıdaki testleri uygulayacaktır:

  • Tam bir kan testi
  • Bir elektrokardiyogram
  • Tam ve ayrıntılı bir fizik muayene
hayvanlar için anestezi

Evcil Hayvanlar için Uygun Anestezi Türleri

Temel olarak, evcil hayvanlar için anestezi türleri ikiye ayrılır:

Lokal anestezi

Lokal anestezi, sinir dokularına uygun konsantrasyonlarda uygulandığında ağrıyı hafifletecek ilaçlardan oluşur. En az kullanılan anestezi türüdür.

Lokal anestezi, reseptörden serebral kortekse dek duyusal sinir uyarılarının gönderilmesini engelleyerek yatıştırıcı bir etki yaratır. Veteriner bunu belirli bir alana uygular. Bu tip anesteziyi lokal işlemlerde ve ameliyatlarda kullanırlar.

Lokal anesteziyi oluşturan maddeler başlangıçta kan dolaşımına gider ve bir süre sonra elimine edilir. Genel anesteziden farklı olarak, bilinç kaybına neden olmaz.

Bu tip anestezi geçicidir. Ancak bazı riskleri vardır. Bazı risk faktörleri yaş, asit baz durumu, hepatit veya siroz ve yetersiz beslenmedir.

Genel anestezi

Bu tip anestezi en yaygın kullanılandır. Etkileri genel anestezinin temelidir. Bu etkiler:

  • Hipnoz: “rüya” hali, bilinç kaybı
  • Analjezi: Hassasiyet kaybı. Hayvan acı hissetmez.
  • Kas gevşemesi: hareketlilik kaybı.
  • Refleks kaybı: istemsiz hareket kaybı
  • Amnezi: Hayvan operasyonu hatırlamaz.

Genel anesteziden önce hayvanın hiçbir şey yememesi gerektiğini unutmayın. Ayrıca prosedür ne kadar acı verici ise o kadar çok anestezi gerekecektir. Bu anestezi, veterinerin işini en iyi şekilde yapmasını sağlar. Zira anestezi yapılmadığı takdirde hayvan hareket edip ısırabileceği için uzman doğru şekilde çalışması için ihtiyaç duyduğunuz rahatlığa sahip olamayacaktır.

Genel anestezi, kısırlaştırma veya sterilizasyon, kırıklar, acil ameliyatlar, ciddi yaraların tedavisi ve hatta diş problemleri gibi önemli operasyonlarda kullanılır. Çünkü bu tip bir anestezi hayvanın solunum yollarını korur.

Genel olarak, evcil hayvanlar için anestezi riski düşüktür. Bununla birlikte, bazı durumlarda bu risklerin ameliyatın yararlarından daha büyük olup olmadığını göz önünde bulundurmalısınız.

köpeklere anestezi

Evcil Hayvanlarda Genel Anestezi Aşamaları

1. Aşama: Premedikasyon

Bu aşama, hayvanın ağrı hissetmemesi için kas gevşetici ilaçların uygulanmasından oluşur. Bu ilaçları uygulayarak hayvan sakinleştirilir ve daha az stresli olur. Ayrıca sonraki ilaç dozlarının daha düşük olması ve iyileşme aşamasının ise daha sorunsuz olmasını sağlar.

2. Aşama: Anesteziye Başlama

Bu aşamada, doktorlar intravenöz ilaçların uygulanması amacıyla işlem boyunca orada kalacak bir kateter yerleştirirler. Hayvan bu aşamada tamamen uyumaktadır. Bu, anestezik gazlar ve oksijen akışı kullanarak endotrakeal entübasyona yardımcı olur.

Cerrahlar genellikle gazları buharlaştırmak için maske uygular. Bu maske saydam olduğundan solunum yolları her zaman görülebilir.

3. Aşama: Ameliyat ve Anestezinin Sürdürülmesi

En önemli an olan ameliyatın gerçekleştirildiği aşama budur. Anestezik gazlar ve oksijen tüm işlem boyunca akmaya devam ederek hayvanı uykuda tutacaktır.

4. Aşama: Uyanma

Son aşama anestezik gazların akışını durdurmaktır. Sadece oksijen akmaya devam eder. Endotrakeal tüpü çok dikkatli bir şekilde çıkarırlar ve hayvan uyanana kadar beklerler. Evcil hayvanınızı asla yalnız bırakmamanız gerektiğini unutmayın, çünkü bu tür ciddi operasyonlardan sonra her zaman gözetim altında tutulmaları gerekir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.