Ağız Bakımı İçin Köpeğinizi Neyle Beslemelisiniz?

Yazıyı okumaya devam edin ve köpeğinizin ağız sağlığını korumak için onu hangi yiyeceklerle beslemeniz gerektiğini öğrenin!
Ağız Bakımı İçin Köpeğinizi Neyle Beslemelisiniz?

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2019

Köpeklerlerin dişleri sağlam olsalar da yine de bakıma ihtiyaç duyarlar. Fakat, düzenli olarak onların dişlerini temizlemek yorucu bir iş olabilir çünkü köpekler bu işlemden pek de hoşlanmazlar. İşte size iyi haber! Köpeğinizi beslerken tercih ettiğiniz yiyecekler sayesinde köpeklerin ağız bakımını bir nebze kolaylaştırmanız mümkün.

Unutmayın ki, köpeklerin yeme şekli insanlara göre çok daha farklıdır. Onlar yiyecekleri bizler gibi çiğnemezler. Bu sebeple de daha fazla yemek artığı dişlerine takılır. İşte bu noktada köpekler için ağız sağlığı büyük önem taşır.

Köpeklerin ağız bakımını kolaylaştıran yiyecekler

yemek yiyen köpek

Özel köpek maması

Köpeklerin ağız sağlığını korumak için özel olarak geliştirilmiş mamalar mevcuttur. Bu tip mamalar, içerdikleri okaliptüs ve biberiye gibi doğal esanslar sayesinde tartar oluşumunu ve ağız kokusunu önlerler. Ayrıca, sert bir yapıya sahip olduklarından ötürü dişlerde önceden kalan yemek artıklarının da temizlenmesine yardımcı olur. Ödül maması veya kemik gibi farklı formlarda bulunmaları mümkündür.

Kuru mama

Köpekler için üretilen mamaların onların ihtiyaç duyduğu tüm besin öğelerini bulundurduğunu her fırsatta hatırlatmaktayız. Bu mamalar köpeklerin ağız sağlığı söz konusu olduğunda da oldukça faydalıdırlar.

Bazı mama türleri tükürüklerinde bulunan kalsiyumu tutarak tartar oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Buna ek olarak, içeriklerinde bulunan bir takım bileşenler diş yüzeyine tutunarak tartar oluşumuna sebep olabilecek maddelerin birikimini önler. Kuru mamaların boyutu, şekli ve kıvamı çiğnemesi zor olacak şekilde özel olarak geliştirilmiştir.

Kurabiyeler ve ödül mamaları

Köpekler hiç şüphesiz ki ödül mamalarına bayılırlar. Hemen hemen tüm ödül mamaları köpeklerin ağız bakımını destekleyecek şekilde üretilmişlerdir ve farklı çeşitlerine ulaşmak mümkündür.

Doğal yiyecekler

Köpekler insanların yediği yiyecekleri yemeye bayılırlar. Neyse ki ağız bakımları da bu durumu destekler niteliktedir. Örneğin, çiğnemek tartar ve plak oluşumunu önlediği için geçmişte köpekler sert ekmekle beslenirlerdir.

Bu amaca uygun diğer yiyecekler ise sertliklerinden ötürü elma ve havuçtur. Sert bir yapıya sahip olduklarından ötürü dişlerin aralarında biriken yemek artıkları çiğneme yardımıyla temizlenebilir. Kereviz de bu tür yiyeceklerden biridir fakat köpeğiniz tadından pek de hoşlanmayabilir. Kerevizin daha ekşi bir tadı olduğundan ötürü daha şekerli yiyecekleri tercih edebilirler.

Bu yiyecekler köpeklerin ağız bakımını destekler nitelikte olsalar da geleneksel ağız bakımını yapmak her zaman tavsiye edilir.

Köpeğinizin dişlerini ne zaman ve nasıl temizlemelisiniz?

köpeğin dişini fırçalamak

Köpeğinizin dişlerini evde kendiniz temizleyebilirsiniz. Köpeklerin ağız bakımı için özel olarak geliştirilmiş diş macunları, diş fırçaları ve ağız yıkama suları satın alabilirsiniz. Fakat daha önce de belirttiğimiz gibi köpeğinizin dişini fırçalamak hiç de kolay bir iş değildir.

Her ihtimale karşı, köpeğinizin dişlerini evde temizleseniz de temizlemeseniz de onu yılda bir kere veterinere götürüp dişlerini detaylı bir şekilde temizletmelisiniz. Onu ağız sağlığına uygun ve tartar oluşumunu önleyen mamalarla beslemek dişlerinin tam anlamıyla temiz kaldığı anlamına gelmez.

Yıllık bir ağız kontrolü ve temizliği sizin için olduğu kadar köpeğiniz için de gereklidir. Köpeğinizi özel olarak ağız sağlığına uygun geliştirilmiş mamalarla beslemek veterinerde geçireceğiniz süreyi azaltır ve köpeğinizin ağız sağlığına katkıda bulunur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.