Köpeğinize Vermemeniz Gereken Ödül Mamaları

Olumlu pekiştirme eğitimi söz konusu olduğunda ödül mamalarının çok kullanışlı olabileceği doğru olsa da, köpeğinize hangi yiyecekleri verdiğiniz konusunda çok dikkatli olmalısınız.
Köpeğinize Vermemeniz Gereken Ödül Mamaları
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Günümüzde süpermarketler ve evcil hayvan dükkanlarında pek çok farklı ödül maması bulabilirsiniz. Köpekler için mevcut birçok lezzeti, aroması ve dokusu olan ödül mamaları vardır.

Birçok evcil hayvan sahibi, köpeklerine ödül maması vermenin iyi bir şey olup olmadığını ve hangi ödül mamaları köpekleri için uygun ya da hangilerini köpeklerine vermeleri ya da vermemeleri gerektiğini merak ediyor.

Bu makalede, söz konusu köpeğinizi eğitmek olduğunda ödül mamalarının size nasıl yardımcı olabileceğini göreceksiniz. Aynı şekilde, köpekler için hangi ödül mamalarının sağlıklı olduğunu ve hangi ödül mamalarından kaçınmanız gerektiğini öğreneceksiniz.

Ödül mamaları sağlıklı mı?

Köpekler yemek yemekten hoşlanırlar ve ödül mamalarını köpeğinize her verdiğinizde, bunu bir sevgi göstergesi olarak yorumlarlar. Ancak ödül mamaları, aslında lezzetli bir atıştırmalıktan çok daha fazlasıdır.

Olumlu pekiştirme yöntemiyle köpek eğitiminde ödül mamalarının kullanılması

Köpeğinizi eğitmek için de ödül mamaları kullanabilirsiniz. Olumlu pekiştirme dediğimiz yöntem, köpeğinizi harekete geçirmek ve eğitmek için ödüllendirmekten ibaret olan bir yöntemdir.

Başka bir deyişle, köpeğinizin iyi davranışlarını ödüllendirerek ve çabalarını dikkate alarak, onları yalnızca bu eylemleri tekrar etmeleri için cesaretlendirmezsiniz; aynı zamanda onların bilişsel, duygusal ve sosyal yeteneklerini de teşvik etmiş olursunuz.

Cezalandırmaya ya da azarlamaya dayanan geleneksel metodoloji, köpeği aşağılanma ve yoğun korku durumlarına maruz bırakır. Bu olumsuz duygular hayvanı çok fazla strese sokar.

Böylece hayvanda saldırganlık, zarar veren davranışlar görülebilir, hayvan çeşitli fobilere sahip olabilir ve bunun gibi davranış ile ilgili çok sayıda problemden muzdarip olabilir.

köpeğe ödül maması vermek

Evcil hayvan sahibinin “baskın” olan taraf olması gerektiği ve köpeğin sahibine itaat ettiğini kanıtlaması gerektiği inancı, tamamen yanlış bir düşünce şeklidir. Hakimiyet, yalnızca aynı türdeki hayvanlar arasında gerçekleşen bir sosyal hiyerarşi sisteminin bir parçasıdır.

Demek istediğimiz, bir insan asla bir köpeğe hükmedemez ve bir köpek asla bir insana kendini teslim etmez. Bir köpek, sahip oldukları güven ve karşılıklı saygıya dayanan özel bağları nedeniyle sahibine itaat eder.

Yani, bir köpek kendini korkmuş, itaatkâr ya da sahibinin boyunduruğu altına girmiş hissettiği için sahibine itaat etmez. Bu nedenle, köpek arkadaşınızı eğitmek için olumlu pekiştirme yöntemini uygulamayı unutmayın.

Güzel ödül mamaları

Her şeyden önce, köpeğiniz köpeklere özel olarak yapılan her türlü yemeği yiyebilir. Bununla birlikte, en iyi arkadaşınız için en uygun ödül mamasını seçmek için her bir ürünün içeriğini gözden geçirmek önemlidir.

Örneğin, obez köpekler söz konusu olduğu zaman, geleneksel lezzetler yüksek kalorili değerleri nedeniyle en iyi seçenek değildir. Artık aşırı kilolu ya da obez köpekler için daha sağlıklı ödül maması alternatifleri vardır.

Bir yandan, yavru köpekler, büyüme süreçlerini teşvik etmek için kalsiyum ve protein bakımından zengin ödül mamalarından faydalanabilirler. Diğer yandan, yaşlı köpekler genellikle çiğnenmesi ve sindirimi daha kolay olan yumuşak bir dokuya sahip olan ödül mamalarından hoşlanırlar.

Bunun yanı sıra, köpeğinizin dişlerini ve diş etlerini temizlemenize yardımcı olacak pek çok farklı ödül maması da bulabilirsiniz. Bu nedenle, bu özel dental ödül mamaları özellikle yetişkin köpeklerde ağız kokusundan ve tartar oluşumundan kurtulmaya yardımcı olabilir.

En iyi arkadaşınıza ödül mamaları vermek söz konusu olduğunda, dengeli olmak kilit bir rol oynar. Ayrıca, meyve ve sebzeler de ödül maması olarak kullanılabilir ya da köpekleriniz için ev yapımı ödül mamaları da hazırlayabilirsiniz. Bu seçenekler daha doğal ve taze olur ve köpeklerimiz de onları çok sevecektir!

Sağlıksız ödül mamaları

İşte köpeğinizin beslenme düzeninden çıkarılması gereken sağlıksız ödül mamalarının küçük bir listesi:

  • İnsanlar için olan atıştırmalıklar ve yiyecekler: Bazı et, meyve ve sebze gibi hem insanların hem de köpeklerin yiyebileceği yiyecekler vardır. Ancak onları pişirme şeklimiz her zaman köpeklerimiz için uygun değildir.
  • Mevsimlik, tuzlu, şekerli ve kızarmış yiyecekler köpekler için çok zararlıdır.
  • Gıda boyası ve kimyasal katkı maddeleri içeren ödül mamaları: Bazı ödül mamalarında koruyucu madde ve gıda boyası gibi kimyasal katkı maddeleri bulunur. Yapabileceğiniz en iyi şey doğal bir ödül maması seçmek olacaktır.
  • Köpekler için yasak yiyecekler: Köpeğinizi hiçbir zaman çikolata, avokado, narenciye, kurabiye ve paketlenmiş yiyecekler (cips veya doldurulmuş kurabiye) vb. ile beslememelisiniz.
  • Süt ürünleri: Çoğu yetişkin köpek, laktoza karşı toleranslı değildir. Süt ve süt ürünleri tüketmek, bu hayvanların bağışıklık sistemlerinde aşırı duyarlı bir tepkiye neden olabilir.

Son olarak, ödül mamaları köpeğinizin beslenme düzeninin temeli olmamalıdır. Köpekler, fiziksel ve bilişsel yeteneklerini geliştirmek için tam ve dengeli bir beslenmeye ihtiyaç duyar. Yapılacak en iyi şey, veterinerinizin köpeğiniz için doğru beslenmenize yardım etmesine izin vermenizdir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.