Evcil Hayvanların Dişlerini Fırçalamak: Nasıl Yapılır?

Evcil hayvanınızın dişlerini fırçalamak söz konusu ise, evcil hayvanınızın bunu pozitif bir deneyim olarak ilişkilendirmesi (diş macununun tadına bakmasını sağlayın) ve dişlerini fırçalarken ağzında bir diş fırçası hissine alışması önemlidir . Bir köpeğin dişlerini fırçalamaya başlamak için en iyi zaman, hala bir yavru olduğu zamandır.
Evcil Hayvanların Dişlerini Fırçalamak: Nasıl Yapılır?

Son Güncelleme: 29 Mayıs, 2019

Köpeğinizin ağız sağlığını korumak her gün yerine getirmeniz gereken bir sorumluluktur, evcil hayvanların dişlerini fırçalamak ise özellikle çok önemlidir. Çoğu evcil hayvan sahibi, hayvanların dişlerini asla fırçalamamayı tercih eder ve bu durum hayvan için ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Evcil hayvanların dişlerini nasıl fırçalayacağınızı bilmek çok önemlidir ve doğru şekilde yapmak o kadar da zor değildir. Sahipleri şaşırtan şey evcil hayvanlar için yapılmış çok çeşitli fırça ve diş macunu olmasıdır.

Bu nedenle, evcil hayvanların dişleri ve ağız sağlığı için neyin en iyi olduğunu bilmek istiyorsanız bu makalede verilen ipuçlarına bir göz atabilirsiniz. Daha detaylı bilgiler için okumaya devam edin.

Evcil hayvanların dişleri neden fırçalanmalıdır?

Bir insanın ya da hayvanın sağlığı ağzında başlar. Evcil hayvanınızın yemek yeme şekli ve ağzına ne kadar iyi bakacağınız uzun vadeli hastalıkların önlenmesine yardımcı olacaktır.

Bu nedenle, genel olarak evcil hayvanınızın ağız sağlığı ile ilgilenmek, vücudu ile ilgilenmek gibidir. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz? Bu soru, ilk kez evcil hayvan sahibi olan kişiler ya da bu konuda şüpheleri olan kişiler arasında çok yaygındır.

Gerçek şu ki; evcil hayvanların dişlerini fırçalamak aslında oldukça basittir ve çoğu durumda çok fazla çaba gerektirmez. Yetersiz fırçalama ya da tamamen dikkatsizlik hayvanlarda diş eti hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olabilir ve bu durum, hayvan için çok acı verici olabilir.

Bu nedenle, evcil hayvanınıza çok dikkat etmeli ve ağız sağlığına iyi bakmalısınız. Veterinerler, beş yaşın üzerindeki köpeklerin % 85’inde diş eti hastalığı olduğunu tahmin ediyor. Bu, diş etlerinin kenarında biriken ve plak denilen birikintileri oluşturan yiyecek parçacıklarının ve bakterilerin bir sonucudur.

Kedi ve köpeklerin ağız bakımı da benzerdir; aralarındaki farklılıklar, dişlerini fırçalama şekliniz ve kullandığınız alet türleridir. Aşağıda, her bir türün ihtiyacına göre kullanmanız gereken tekniği kısaca anlatan bazı bilgiler bulabilirsiniz.

köpeğinin dişini fırçalayan genç

Evcil hayvanların dişlerini fırçalamak: Köpekler

Köpeğinizin ağız sağlığını ihmal etmek ciddi hastalıklara ve hatta diş kaybına neden olabilir. Bazı durumlarda, enfeksiyonun neden olduğu şiddetli ağrı yaşayabilirler. Ancak endişelenmeyin, bu hastalıkları önlemek çok kolaydır ve fazla zamanınızı almaz.

Günümüzde işinizi kolaylaştırabilecek veya belki de tersini yapabilecek, farklı çeşitlerde birçok ürün ve diş fırçaları mevcuttur. Burada artık seçim size kalmıştır, ancak ne olursa olsun sonuç aynı olacaktır:

  • Evcil hayvanınızın, ağzıyla temasa geçmenize alışmasını sağlayın. Aksi halde, işinizi daha zor ve daha sıkıcı hale getirecek olan bir davranışa maruz kalabilir ve köpeğiniz tarafından ısırılabilirsiniz.
  • Parmağınıza biraz diş macunu sıkarak, macunun tadını almasını sağlayın. Bu onun lezzetli bir şey olduğunu ve ona zarar verecek hiçbir şey olmadığını anlamasına yardımcı olacaktır.
  • Sivri dişlerini ve ön kesici dişlerini hafifçe fırçalayarak başlayın. Ardından yavaş yavaş öğütücü dişlerine doğru geçmelisiniz. Bunu yaparken, köpeğin acı çekmemesi ya da diş etlerinin kanamaması için, fazla sert davranmadığınızdan emin olmalısınız.
  • Kalan diş macununu bol suyla temizleyin.

Evcil hayvanların dişlerini fırçalamak: Kediler

Kedilerin, sahiplerine çok fazla bağımlı olmayan çok temiz hayvanlar olduğu bilinmektedir. Bu çoğunlukla doğrudur, ancak konu ağız bakımına gelince, dişlerini fırçalamak, onlar için hala sizin yapmanız gereken bir şeydir.

kedilerin dişleri fırçalanır mı

Bakteriyel plak kedilerde çok yaygın olarak görülür. Bakteriyel plak oluştuğu zaman kedilerin nefesi kötü kokar ve aynı zamanda hayvanın ağız sağlığına zarar verebilir. Dişlerine berbat bir görünüm verecek olan sarı, hatta siyah renge bile bürünebilir.

Evcil hayvan dükkanları diş bakımı için daha fazla hassasiyet ve daha fazla rahatlık açısından daha kullanışlı olan, parmak uçlarınız için daha uyumlu fırçalar satar. Kedinizin sizi ısırmasını ve çizmesini önlemek için genç yaşta dişlerini temizlemeye alıştırmaya başlamak iyi bir fikirdir.

  • Kedinizi, sizi tırmalamaması için bir havluya sarın. Kediyi sabit tutmak için kollarınızla biraz baskı uygulayın, ancak bunu yaparken aşırıya kaçmayın.
  • İlk önce dişlerini gazlı bezle temizleyin. Hayvanın kollarınızda kıvranmasını engellemek için bunu nazikçe ve yavaşça yapın.
  • Diş fırçasını, önden başlayıp arkaya doğru hareket ettirerek kullanın. Ancak sert davranmayın. Nazik ve bazen eğlenceli hareketler yapmaya çalışın.
  • Bu işlemin aynısını haftada iki kez tekrarlayın.

Eğer sabırlı olursanız ve bunu sevgi ile yaparsanız, evcil hayvanınızın dişlerini fırçalamak oldukça basit bir iştir. Evcil hayvanınızın ağzını ve dişlerini temiz tutmaya yardımcı olmak istiyorsanız, günlük ağız sağlığına katkıda bulunacak yiyecekleri de satın alabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.