En Büyük 5 Kedi Cinsi

Bazı kedi ırkları diğerlerinden daha iridir. Aşağıda, en büyük kedi cinslerini bulabilirsiniz
En Büyük 5 Kedi Cinsi

Son Güncelleme: 10 Ağustos, 2019

İnsanların evcil hayvan olarak kedileri seçmesinin sebeplerinden biri, kedilerin boyutlarının evlere rahatça sığacak seviyede olmasıdır. Bununla birlikte, bazı kedi cinsleri de vardır ki, diğer kedilere kıyasla dev gibidirler. Bu yazımızda, en büyük kedi cinslerini bulabilirsiniz.

En büyük kedi cinsleri hangileridir?

Düzinelerce kedi cinsleri arasında, bazıları büyük oluşları ile tanınır. Aşağıda, en büyük kedi cinslerini bulabilirsiniz.

  1. Maine Coon

Yetişkin erkekleri 10 -11 kilo ve 70 santimetre civarında olan Maine Coon’lar, Amerika’daki evcilleştirilmiş ve vahşi kedilerin karışımından oluşur ve kesinlikle çoğu kişinin dikkatini çekerler.

Maine Coon – yukarıdaki resimde görülebileceği üzere – muazzam bir büyüklüktedir. Bununla birlikte, bu kedilerin kişilikleri diğer cinslerinkine benzerdir. Hatta, diğer kedi cinslerine kıyasla daha arkadaş canlısı ve sevgi dolu oldukları bile söylenebilir. Oyun oynamayı gerçekten severler ve farklı frekanslarda miyavlayabilirler. Kürklerine gelecek olursak, en sık görülen renkleri kahverengi ve beyazdır. Ama siyah, gri, turuncu ve kızıl kürklü Maine Coonlar da vardır.

  1. Savannah

Savannah kedileri, bir diğer büyük kedi cinsidir. Bu kediler, kürklerindeki leoparı andıran renkler ile ünlüdür. Bu kedi cinsi, evcil kedilerin Serval kedileri ile çiftleştirilmelerinden oluşmuştur.

büyük kedi savannah

Savannah kedilerinin ağırlıkları 10 – 11 kilo civarında olsa da vücutlarının boyu dolayısıyla daha ince görünürler. Ayrıca, bir diğer karakteristikleri de büyük patilere ve uzun bir kuyruğa sahip olmalarıdır. Bu cins hakkında ilginç şeylerden biri çok yumuşak ve sevgi dolu bir doğaları olmasıdır.

  1. Ragdoll

Bu kedi cinsi, kürkünden dolayı en güzel kedi cinslerinden biri olmasının yanında, aynı zamanda dünyadaki en büyük kedi cinslerinden biridir. Yetişkin bir erkek Ragdoll’un ağırlığı 9 kilograma kadar çıkabilir ve boyu 90 santimetre civarındadır. Yetişkin dişileri ise en fazla 7 kilogram ve 60 santimetreye kadar büyüyebilir.

ragdoll cins kedi

Ragdoll cinsi, birkaç farklı cinsin çiftleştirilmesi ile oluşmuştur. Bu cinslerin arasında Siyam, İran ve Burmese (Burma) kedileri vardır. Bu kedi cinsi son derece sakin, iyi huylu ve zekidir. Kürkleri çoğunlukla beyaz ve pofuduktur. Bu kedileri kollarınızda tuttuğunuzda o kadar rahatlarlar ki tamamen hareketsiz dururlar, ki isimlerini de buradan alırlar.

  1. Van Kedisi

Bu kediler, ortaya çıktıkları alanın dışındaki yerlerde nadiren bulunurlar, ki bu yer de isimlerini aldıkları Van Gölü civarıdır. Kürkleri, bu kedilerin en önemli özelliklerinden biridir ve doğdukları dağların soğuk havalarına dayanabilmelerini sağlayan çeşitli katmanlardan oluşur. Büyük olmalarına rağmen, kürkleri bir tavşanınki gibi yumuşaktır.

türk van kedisi

Van kedilerinin ağırlıkları 7 kilogram civarında, burunlarından kuyruk uçlarına boyları 90 santimetre civarındadır. Bu kediler güçlü ve kaslıdır. Boyunları kısadır ve arka patileri, ön patilerinden çok daha büyüktür. Bazen sinirli olabilen, meraklı, aktif bir kedi cinsidir ve evin lideri oldukları sürece diğer kedilerle beraber de problemsiz bir şekilde yaşayabilirler. Ayrıca, bu kedilerin çok fazla ilgiye ihtiyacı vardır, çünkü yalnız kalmaktan hoşlanmazlar.

 

  1. Norveç Orman Kedisi

Bu değişik isimli kedi, dünyadaki en büyük kedi cinslerinden bir başkasıdır. Yetişkin erkekleri 9 kilogram civarındadır. Çok tüylü olsalar da daha küçük görünürler. Kürkleri değişik renklerde olabilir, ancak mutlaka beyaz bir yerleri vardır.

norveç orman kedisi

Norveç orman kedileri orijinalinde İskandinav ülkelerinde ortaya çıkmıştır, Avrupa’da en sık görülen kedi cinslerinden biri olmalarının sebebi de budur. Meraklı, zeki ve sevecen hayvanlardır.

Eğer bu listedeki büyük kedilerden birini sahiplenmek istiyorsanız, kedinin ihtiyacı olacak alanı ve besinleri önceden düşünmeniz iyi bir fikir olacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.