Sokoke: Bir Afrika Kedisi

Sokoke vahşi yaşamdaki geçmişine rağmen, son derece sosyaldir ve insanlarla çevrili olmayı sever.
Sokoke: Bir Afrika Kedisi

Son Güncelleme: 16 Ağustos, 2019

Şık ve zarif görünümleri size vahşi kedileri hatırlatıp, onların melez bir ırk olduğunu düşünmenize yol açsa da Sokoke, Felis catus’un gerçek bir temsilcisidir. Girişken, konuşkan ve aktif, egzersiz yapmak için alana ihtiyacı olan harika bir tırmanıcıdır.

Afrika’dan dünyaya

Bu kedi ırkı, kendi ırkına özel hale gelen bazı özellikler geliştirmiştir. Kenya kıyılarından, özellikle adını aldıkları Arabuko Sokoke Orman Koruma Alanı’nın yağmur ormanlarından geliyorlar.

Birkaç yüzyıl boyunca, diğer kedi popülasyonlarından izole edilmiş olarak yaşadılar. Bu kedilerin doğal üreme süreci, onlara homojen bir görünüm kazandırır.

Bir üretici onları ilk önce 1880’lerde Danimarka’dan Avrupa’ya getirdi. Oradan, eski kıtanın diğer ülkelerine ve sonra dünyanın geri kalanına yayıldılar. Bu cins hala popüler olmasa da, ana kedi birlikleri tarafından tanınmıştır.

Kenya’nın yağmur ormanlarından gelen Sokoke kedisine bir bakın. Bu kediler ilk olarak 1880’lerde Avrupa’ya getirildi.

sokoke yavru kedi

Sokoke kedisinin fiziksel özellikleri

İnce ve kaslıdırlar ve bu orta büyüklükteki kediler gelişmiş görme, duyma ve koku alma duyularıyla öne çıkarlar. Bu güzel kedi ırkının diğer özellikleri:

  • Vücutlarına göre küçük kafa. Kafa biçimlidir ve tepesi düzdür, iyi tanımlanmış bir çeneye sahiptir.
  • Büyük ve hafif eğik, badem şeklinde gözler. Göz renkleri eladan yeşile değişkenlik göstermektedir.
  • Orta boy kulaklar. Yuvarlaktır ve uçları sivridir.
  • Uzun ve kaslı bacaklar. Arka bacakları ön bacaklarından daha büyüktür.
  • Koyu, geniş halkalar ile uzun ve ince kuyruk.
  • Açık kahverengiden koyu kahverengiye kadar değişen renklerde desenli kısa tüyler. Bu kedilerin kürkünde ayrıca kum rengi, sarı ve koyu sarı dokunuşlar olabilir. Ayrıca onlara orijinal desenler veren siyah lekeler vardır.

Egzersiz yapmak için alana ihtiyaç duyan bir kedi

Vahşi atalarına rağmen, insanların arkadaşlıklarından hoşlanan çok sosyal bir hayvandır. Çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla çok iyi geçinirler. Ayrıca iletişim kurmak için birden fazla ses çıkarabilirler. Bu cins, şüphesiz, çok konuşkandır.

Bu kedi ırkı çok zeki olduğundan, onları tasmalı yürümek için eğitebilirsiniz. Evin içinde, sahibini kesinlikle takip ederler.

Buna rağmen, dar alanlarda tırmanmayı, atlamayı ve sıkışarak geçmeyi seven bağımsız, çok aktif ve meraklı bir kedidir. Açıkçası, sizin de fark edebileceğiniz gibi, bir apartman dairesinde yaşamamalılar. Bu kedilerin koşması ve oynaması için alana ihtiyacı var.

Ayrıca Afrika ormanlarında olduğu gibi ağaçlarda da zaman geçirmeyi seviyorlar. Öyleyse, kedinizin kaçmasını engellemek için inşa edilmiş bir bahçeniz yoksa, tırmanacakları bir şey satın alabilir veya kurabilirsiniz.

güneşte duran yavru kedi

Sokoke Kedisi bakımı

Sokoke kedisinin yaşam beklentisi 12 ila 15 yıl arasındadır. Doğal seleksiyon sayesinde çok sağlıklı bir cinstir ve şimdiye kadar kalıtsal sağlık koşulları göstermemiştir.

Ayrıca, herhangi bir evcil hayvanda olduğu gibi, sağlıklı olduklarından emin olmak için düzenli olarak veteriner tarafından kontrol edilmelerini sağlamalısınız. Aşı takvimininin de güncel olduğundan emin olmalısınız. Veteriner ayrıca, kediniz için hangi beslenme programının yaşamın her aşamasındaki özelliklerine göre en iyisi olduğunu söyleyecektir.

Bunun dışında haftalık tarama, kısa tüylerini parlak ve pürüzsüz tutacaktır. Elbette ki, eğlenmek için yeterince boş alana sahip olduklarından emin olun.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.