Kedilerin Kuyrukları Bize Ne Anlatır?

Bu ifade yöntemi sayesinde, kedigiller ne hissetiklerini sahiplerine aktarabiliyorlar. Bu durum, kedi sahiplerinin kedilerde ansızın gelişen davranış değişikliklerine karşı önlem almalarını sağlıyor.
Kedilerin Kuyrukları Bize Ne Anlatır?

Son Güncelleme: 24 Mart, 2019

Kedigiller beden dilleriyle ve çıkardıkları sesler ile duygularını rahatça ifade ederler. Kedilerin kuyrukları yakından incelendiği zaman, kedilerin duyguları hakkında çok şey ifade eder. Siz de bu duruma göre hareket edebilirsiniz.

Kedilerin kuyrukları bize ne anlatır?

Bir kedinin kuyruğu farklı şekillerde ve boylarda olabilir. Bazı durumlarda, Siyam gibi kedilerde uzun ya da Ankara gibi kedilerde kabarık olabilir. Kediler, duygularını ve ruh hallerini göstermek için kuyruklarını kullanırlar. Dikkat edildiği zaman kedilerin kuyrukları, size alacağınız kararlarda rehber olabilir.

1.Dik kuyruk

Kediniz evde, bahçede ya da parkta yürüyorsa ve kuyrukları rahat ve gökyüzünü/tavanı işaret eden dik bir pozisyonda ise, bu durum onların güvende ve mutlu hissettiklerini göstermektedir. Eğer kuyruğun ucu kıvrılırsa, bu mutlu olduklarının başka bir ifadesidir.

kuyruğu havada olan yavru kedi

2. Soru işareti şeklini alan kuyruk

Eğer yakından bakarsanız, bazen kedilerin kuyruklarını soru işareti gibi bir şekle soktuklarını görürsünüz. Bunun ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Bu, kedinizin onunla oynamanız için size yolladığı bir davettir. Bu yüzden, yapmakta olduğunuz şeye ara vererek onunla biraz ilgilenebilirsiniz. Bu pozisyon oyuncu bir tavra işaret etmektedir. Siz de ona eğlenceli bir vakit sunabilirsiniz.

3.Havada sağa sola hareket eden kuyruk

Bazen kedilerin kuyruklarını yorumlamak zor olabilir. Örneğin, eğer kedinizin kuyruğu havadaysa ve sağa sola sallıyorsa, bunun iki sebebi olabilir; birincisi mutlu bir ruh hali vardır ve sizi gördüğüne sevinmiştir. Ancak ikincisi biraz daha “tehlikelidir” çünkü bu aynı zamanda, bir kedinin kendi bölgesini işaretlemek için bir nesneye veya bölgeye idrar yapmadan önce aldığı bir pozdur.

4.Aşağı yukarı hareket eden kuyruk

Kedinizle oynuyor ya da onu seviyor olabilirsiniz ancak aniden kedinizin kuyruğunu aşağı yukarı salladığını gördünüz. Bu, kedinizin artık oyun oynamak istemediğini göstermektedir. Artık rahatsız olmaya başlamış ya da siz “yasaklı” bölgelere dokunmuş olabilirsiniz. Bu durum düşündüğünüzden de sık gerçekleşmektedir.

Eğer kedinizin kuyruğu bu haldeyken hala onu sevmeye devam ederseniz, elinize ya da kolunuza “sarılabilir” ve sizi önce hafifçe ama sonra şiddetli bir şekilde ısırabilir. Bu yüzden, eğer kedinizin kuyruğunu bu şekilde hareket ettirdiğini görüyorsanız, kedinizi rahat bırakmanızın vakti gelmiş demektir.

koltukta uzanan beyaz kedi

5.Yerde duran kuyruk

Kuyruğu yerde hareketsiz duran ama kuyruğunu ani yukarı kaldırıp indiren bir kedi, dikkatli pozisyonundadır. Bu, kedinin kızdığını, kararsız kaldığını ya da düşünceli olduğunu göstermektedir. Bu hareket çok ani geliştiyse, kedinizin kızgın olduğunu ve size saldıracağını ya da sizden kaçacağını gösterir.

6.Yere yakın ve hareketsiz kuyruk

Kedinizin kuyruğu alçak pozisyonda ve hareketsiz ise çok dikkatli olun. Bu, saldırganlığın açık bir işaretidir. Kediniz çok kötü bir ruh halindeyken onu rahat bırakmanızı öneririz.

7.Kıvrık kuyruk

Muhtemelen kedinizin uyurken ya da güneşin altında yatarken kuyruğunu kendisine doladığını görmüşsünüzdür. Bu, kedinizin çok mutlu ve rahat hissettiği anlamına gelir!

8.Bacaklar arasında kıstırılmış kuyruk

Bu, teslimiyet ya da korku pozisyonudur. Bacaklar arasına kıstırılmış kuyruk, kedinizi ortamda geren bir durumun olduğunu gösterir.

9.Sallanan kuyruk

Bir kedinin kuyruğu hafifçe yana ya da başka bir pozisyona doğru hareket ediyorsa, bu onların bir nesneye ya da dikkatlerini çeken başka bir şeye odaklandıkları anlamına gelir. Bu; oyuncak, kuş, böcek ya da pencereden sızan bir ışık süzmesi bile olabilir.

Son olarak, eğer kediniz kuyruğunu köpek gibi başka bir hayvana dolamışsa, bu bir sevgi gösterisidir. Kedimsi bir sarılıştır.

Gördüğünüz gibi, kedilerin kuyrukları insanlar tarafından doğru yorumlanırsa, kedilerle insanlar arasında daha az yanlış anlaşılmalar yaşanır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.