Kedilerin Sevdiği 8 Koku

İnsanların belli başlı yemeklerin kokusunu sevmesi gibi kedilerin de sevdiği bazı kokular vardır. Ancak bazı ot ve çiçekler, kedilere zararlı olabileceği için dikkatli olmalısınız.
Kedilerin Sevdiği 8 Koku

Son Güncelleme: 04 Şubat, 2019

Kediler bizden çok daha iyi koku alır. Ayrıca sevip sevmedikleri kokular hakkında da net fikirleri vardır. Kedilerin sevdiği kokular nelerdir öğrenmek isterseniz sizi yazımızın geri kalanını okumaya çağırıyoruz.

Kedilerin sevdiği kokular

kedi burnu

Kedi otu kökü

Bu bitkinin kedilerin üstünde uyuşturucuya benzer bir etkisi vardır. Otla temasa geçtikten sonra kedinizin çıldırdığını düşünmeye başlayabilirsiniz.

Ancak ilk etkisini atlattıktan sonra kediniz gevşeyecektir, hatta uyuyakalabilir. Kedinizi sakinleştirmek istediğiniz bir durum olduğunda, mesela araba yolculukları, kedi otu kökü kullanabilirsiniz.

Kedi nanesi (catnip)

Bu bitki evinizde saksıda yetiştirebileceğiniz, hızlı büyüyen ve hep yeşil kalan bir ottur. Kedi nanesinin kedilerin sevdiği kokuları arasında yer almasının sebebi bitkinin yaydığı nepetalactone isimli bir kimyasaldır.

İlginizi çekebilir: Kedi Nanesi Nedir?

Bu madde kedinizi oyuncu bir hale getirebilir; hayali bir avın peşinden koşturup yerlerde yuvarlanabilirler. Daha önce kediniz bazı yeşil otlara fazlasıyla ilgi gösterdiyse artık nedenini biliyorsunuz.

Zeytin

Büyük ihtimalle kedilerin sevdiği kokular arasında zeytini görmeyi beklemiyordunuz. Zeytinin ana maddesi oleuropein, kedi nanesiyle benzer etkilere sahip olduğu için kedinizin gevşemesine yardımcı olur.  

Kedinizi zeytin ağacı yaprakları çiğnerken görürseniz endişelenmeyin ya da onu durdurmaya çalışmayın. Birkaç dakika sonra tuhaf hareketler yapmaya başlarsa artık nedenini biliyorsunuz. Ayrıca zeytinyağı kediniz için çok faydalıdır çünkü genel sağlıkları ve ruh halleri üstünde olumlu bir etkisi vardır.

Papatya

Bu çiçeğin başta kediler olmak üzere birçok hayvanın üstünde rahatlatıcı bir etkisi vardır. Göz iltihaplanmaları ve alerjilerin tedavisine katkıda bulunur. Papatya özü yağının olumlu etkileri saymakla bitmez ama etkilerinden en iyi şekilde faydalanmak için taze yaprakları kullanmanız daha iyi olur.

Çiçekler

Kediler çiçeklere bayılır, özellikle de gül, papatya ve zambaklara. Kedilerin bu çiçekleri koklamasında bir sakınca yoktur ancak dikkat edin yemesinler. Bazı çiçekler kediler için zehirlidir ve yemeleri ciddi sağlık problemlerine, hatta ölüme bile sebebiyet verebilir.

Kedinizin çiçekleri yeme riskini almak istemiyor ama sevdiği kokuların tadını çıkarabilmesi istiyor olabilirsiniz. Bu durumda size çiçeklerin yağlarını almanızı öneriyoruz.

Meyve

Meyvelerin içinde yüksek miktarda fiber, vitamin, antioksidan ve temizleyici etkisiyle sağlıklarına iyi gelecek maddeler bulunur. Belki de kediler bu yüzden meyvelerin kokusunu seviyordur.

Meyvelerin neredeyse tamamının hayvanlar üstünde bir zararı yoktur, o yüzden endişelenmenize gerek yok. Siz meyve yerken kediniz koklamak için yanınıza gelirse ona da bir parça verebilirsiniz. Sağlığına da iyi gelecektir.

kediler meyve kokusunu sever

Hanımeli

Hanımeli yıl boyunca yeşil kalan ve sadece ilkbaharda çiçek açan bir bitkidir. İşte bu aylarda hanımeli çiçeklerinin yaydığı koku kedinizin burnuna dolmaya başlar.

Hanımeline evinizde de bakabilirsiniz ancak çiçek açmaya başladığında kedinizden uzak tutun çünkü onun için zehirlidir. Diğer çiçekler için önerdiğimiz gibi hanımelinin de yağını alabilirsiniz. Kediniz kokusuna bayılacaktır ve kolayca gevşeyecektir.

Lavanta

Lavantayı kim sevmez ki? Yaydığı taze koku herkesin hoşuna gider, buna kediler de dahil. Lavantanın kedi sağlığına özel bir faydası yoktur ancak kediler koklamayı sever. Bir kase içine yerleştirip evinizin herhangi bir yerine koyabilirsiniz. Ayrıca lavantalı oda kokularından da kullanabilirsiniz.

Fesleğen

Fesleğenin güçlü aromasını neredeyse herkes sever. Kediler de sever çünkü bu kokunun onların üstünde pozitif bir etkisi vardır.

Kedinizin ruh haline iyi gelen bitkileri koklamasına izin verin. Kedilerin sevdiği kokular oldukça çeşitlidir. Sadece bazılarını yemelerini engellemek için biraz dikkatli olmalısınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.