Kedilerin Tüy Dökmesi Tehlikeli Olabilir

Kediler kendilerini yalayarak temizler ve böylece fazla tüyleri ortadan kaldırır. Tüy dökme zamanında kediler, büyük miktarda tüy yutar. Bu da midelerinde büyük saç yumaklarının oluşmasına neden olur. Kediniz bunları tükürme yoluyla dışarı atamayabilir. Bu yüzden gerekli önlemleri almak ve ciddi sağlık problemlerini engellemek önemlidir
Kedilerin Tüy Dökmesi Tehlikeli Olabilir

Son Güncelleme: 05 Haziran, 2019

Tüy dökme, bir kedinin doğal yaşam döngüsünün bir parçasıdır. Bunu engelleyemezsiniz, ancak tedbir alabilir ve sorunları önleyebilirsiniz. Tüy dökme mevsimi, kedinizin birçok sorun yaşamasına neden olabilir. Dolayısıyla, kedilerin tüy dökmesi konusunda daha fazla bilgi edinmek ve böylece kedinizi korumak adına bu yazımızı okumanızı öneriyoruz.

Kedilerin Tüy Dökmesi Neden Tehlikeli Olabilir?

Kedinizin kürkü ister kısa ister uzun olsun, tüy dökme mevsimi boyunca aşırı tüy dökebilir. Evde kedinizin hiç yaklaşmadığı yerlerde bile tüy bulabilirsiniz. Buna rağmen, vücudunda hala gevşek tüyler olacaktır. Bunlarla nasıl başa çıktığına bağlı olarak durum tehlikeli hale gelebilir.

Muhtemelen bildiğiniz gibi, kediler hijyen söz konusu olduğunda kendi kendine yeterlidir. Tüm gevşek tüyleri yalayarak vücutlarından temizlerler. Ancak bu tüyler, midelerine gidecektir. Daha sonra midede yumak haline gelen tüyleri kedi genellikle öksürerek atar. Ancak bazen kediler bunu yapamayabilir.

Tüy yumakları kediler için birçok soruna neden olabilir. İşte bu yazıda tüy dökme mevsiminde kedinizin ihtiyaç duyduğu farklı bakım seviyelerinden bahsetmek istiyoruz.

Tüy yumakları kediler için neden tehlikelidir?

Tüy yumakları kabızlık, gastrit, kanal tıkanıklığı veya bağırsak felcine neden olabilir. Bunlar kedinize ciddi şekilde zarar verebilecek çok ciddi sorunlardır.

kedilerin tüy dökmesi

Her kedi tüy yumağı üretmez. Genellikle kediler kabız olduğunda veya sindirim problemleri söz konusuysa bu durum görülür. Evcil hayvanınızı çok iyi gözlemleseniz bile, bu sorunu tespit etmek zordur.

Kedinizin bağırsak hareketleri olsa bile yeterince rahatlayıp rahatlamadığını söylemek neredeyse imkansızdır. Kediler düzgün bir şekilde dışkılamadıklarında, tüyler birikmeye başlar. Bunun sonucunda o çok korktuğumuz tüy yumakları oluşur.

Kediler öksürerek midelerindeki tüy yumaklarından kurtulur, bu yüzden eğer kedinizin bunu yaptığını görürseniz hemen veterinere götürün.

Kediniz İçin Tüy Dökme Mevsimini Nasıl Kolaylaştırabilirsiniz?

Daha önce de belirtildiği gibi evcil hayvanınızı çok iyi izleseniz bile, bazı faktörleri kolayca gözden kaçırabilirsiniz. Ancak kedinizin tüy dökmesinden kaynaklanan problemleri önlemek için yapabileceğiniz çeşitli şeyler vardır.

  • Tedbirli olun. Kedinizin dışkısından bir örnek almak ve test için veterinere götürmek kötü bir fikir olmayacaktır. Ayrıca bağırsak analizi isteyebilirsiniz. Bu testler kedinizin sindirim sisteminin düzgün çalışıp çalışmadığını gösterebilir ve tüy yumağı ile ilgili önemli sorunlardan kaçınmanıza yardımcı olabilir.
  • Kedinizin tüylerini günlük olarak fırçalayın. Tüy dökme mevsimi olsun olmasın, kedinizi günlük olarak fırçalamak gevşek veya ölü tüylerden kurtulmanıza yardımcı olur. Bu da, o tüyleri yutma ve sindirim problemleri geliştirme riskini azaltacaktır.
  • Kedinizi içeriden temizleyin. Tüm önlemlerinize rağmen kedinizde tüy kıl yumağı olabileceğine inanıyorsanız, bazı doğal bitkileri kullanabilirsiniz. Veterinere hangilerini tavsiye ettiğini sorun.
  • Kedinizin diyetine dikkat edin. Unutmayın, sağlıklı bir diyet vücut fonksiyonlarını geliştirir.Beslenme tek başına tüy yumaklarından kurtulmasa da, bu sorunu kesinlikle hafifletebilir.

Bu yazıda konuyla ilgili bazı yararlı bilgiler edindiğinizi umuyoruz.Çoğu kişi tüy yumaklarının kediler için ne kadar zararlı olabileceğinin farkında değil.

Kedinize biraz daha fazla dikkat, sabır ve özen göstererek, tüy dökme mevsimini sorunsuz atlatmasına yardımcı olabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.