Kediler ve Kaplanlar Arasındaki Benzerlikler

Herkes kediler ve kaplanların aynı familyadan olduğunu bilir, ancak tam olarak hangi karakteristik özellikleri paylaştıkları bir merak konusudur. 
Kediler ve Kaplanlar Arasındaki Benzerlikler

Son Güncelleme: 26 Ağustos, 2019

Kediler ve kaplanlar arasında benzerlik olduğu su götürmez gerçektir. Hatta, Bengal kedileri gibi kaplana benzeyen kedi ırkları bile vardır. Ancak benzer fiziksel özelliklerinin yanı sıra, birbirine benzeyen kişilik özellikleri de vardır.

Kediler ve kaplanlar arasındaki benzerlikler

Kedilerin kaplanlardan geldiği söylenir ancak bunun doğru olup olmadığını bilmiyoruz. Bildiğimiz tek şey, bu iki türün ortak noktasının çok olduğudur. Benzerliklerin bazılarını şöyledir:

Vücut

Kedilerin vücutları kaplanlarınkine çok benzer; her ikisi de anatomileri ve esnekliklerinden görüleceği üzere avlanmak üzerine tasarlanmışlardır. Ayrıca parmakları da birbirine benzer; ön patilerinde beş ve arka patilerinde dört parmak vardır.

Bu özellik, çevikliklerine ve hızlarına katkı sağladığı ve yırtıcılardan kaçarken ve avlanırken avantaj sağladığı için çok önemlidir. Parmakları sayesinde, parmak uçlarında yürürler ve neredeyse dans edermiş gibi gözükürler. Bu sayede avlarının izini sürerken sessiz kalabilirler.

Beslenme şekilleri

et yiyen kaplan

Kedilerin süt içtiği bir efsanedir. Aslında mideleri sütü iyi sindiremez. Kedilerin de kaplanlar gibi et ağırlıklı bir beslenme düzenleri vardır. Bu yüzden, öğünlerindeki ana besinlerin et ve balık olması gerekir.

Marketlerdeki konserve kedi mamaları, etten ziyade karbonhidrat ve sebze içermektedir. Bunlar kediler için uygun değildir çünkü kedilerin de kaplanlar gibi etten ve balıktan gelen proteine ihtiyacı vardır.

Kediler için önerilen bir diyet aslında BARF diyetidir: dengeli besin içeren çiğ ve doğal yiyecekler içermektedir.

Kediler ve kaplanlar bölgelerini işaretlerler

Köpeklerin bölgelerini işaretlediklerini biliyoruz, ancak kediler de (bütün vahşi kediler gibi) aynı şeyi yapmaktadır. Paylaşmaktan hoşlanmadıkları için idrar ya da dışkı izleri bırakarak bölgedeki kişilere “bu bana ait” mesajı verir.

Kedilerin de bölgelerini işaretlemeleri gerekir. Ancak kısırlaştırıldıktan sonra kedilerin bu davranışının büyük ölçüde azaldığı gözlemlenmiştir.

Zamanlamaları

Kedinizin sabahın köründe gelip sizi uyandırmasından sonra da günün geri kalanındaki 20 saati uyuyarak geçirmesinden bıkmışsınızdır. Ama kediniz bunu sizi gıcık etmek için yapmıyor. Kedigiller geceleri avlanarak geçirir ve günlerinin geri kalanını da dinlenmeye ayırırlar. 

Bunun sebebi kaplanların geceleri daha az görülmeleridir. Doğal yaşam alanlarını ve tüylerinin rengini göz önünde bulundurduğumuzda onlar için günün en uygun vaktidir bu saatlerdir. Etkileyici görme ve duyma yetileri, gece avlanma sırasında onlara avantaj sağlar.

gece avlanan kaplan

Kediler ve kaplanlar: Ortak DNA

Birçok benzerliklerine rağmen, kedi ve kaplanlar tam olarak benzemezler. Ancak DNA’larının %95’i aynıdır, bu yüzden de birbirlerine aşırı derecede benzerler.

Evcil bir kedi ile en çok ortak DNA (%95.6) paylaşan kedigillerden bir tanesi kaplandır.

Renkleri

Kedilerin ve kaplanların benzer tüylerinin olması bir tesadüf değildir çünkü her ikisi de kamuflaj amacı taşır. Bu yüzden yaşadıkları çevreye bağlı olarak çeşitli renkler taşıyabilirler.

Ev kedilerinin evde yaşarken kamuflaja ihtiyaç duymamalarına rağmen, yüzleşecekleri herhangi bir durum için hazırlıklı olmaları gerekir.

Benzer DNA’larından dolayı, kediler ve kaplanlar arasındaki en çarpıcı benzerlikler bunlardır. Evde kendi kedinizi gözlemlerseniz bu vahşi kedigiller hakkında daha fazlasını öğrenebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Sunarto S, Kelly MJ, Parakkasi K, Hutajulu MB. Cat coexistence in central Sumatra: Ecological characteristics, spatial and temporal overlap, and implications for management. J Zool. 2015;
  • Donoghue a M, Johnston L a, Seal US, Armstrong DL, Simmons LG, Gross T, et al. Ability of thawed tiger (Panthera tigris) spermatozoa to fertilize conspecific eggs and bind and penetrate domestic cat eggs in vitro. J Reprod Fertil. 1992;
  • Biró Z, Lanszki J, Szemethy L, Heltai M, Randi E. Feeding habits of feral domestic cats (Felis catus), wild cats (Felis silvestris) and their hybrids: Trophic niche overlap among cat groups in Hungary. J Zool. 2005;

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.