Süt Ürünlerinin Evcil Hayvanlar için Tehlikesi

Süt ürünlerini tüketmenin yarattığı en yaygın sorunlar alerji, kramp ve ishaldir. İshal özellikle genç köpeklerde su kaybına neden olur. 
Süt Ürünlerinin Evcil Hayvanlar için Tehlikesi

Son Güncelleme: 20 Ağustos, 2019

Kimisine göre, başka türlere ait sütleri günlük olarak tüketen tek canlı insanlardır. Ancak bazıları bu alışkanlığı, inek sütü vererek kedi ve köpeklerine de aktarmaktadırlar. Süt ürünlerinin tehlikesi hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin!

Yeni doğmuşların anne sütüne ihtiyacı vardır ancak başka bir türe inek sütü içirmek, sindirim sistemi sorunlarına neden olabilir. İshal veya kabızlık bunların arasında en yaygın olanıdır.

Evcil hayvanınız için süt ürünlerinin tehlikesi

Yavru hayvanları düşünün, yavru kediniz ve köpeğiniz inek sütü içtikten sonra bile aç olacaktır. Özellikle o dönemde henüz sütten kesilmemişse, bu durum daha da belirgin olacaktır. Kedi ve köpeklerden gelen anne sütünde, inek sütüne göre daha fazla besleyici içerik bulunmaktadır.

Evcil hayvanlar için süt ürünlerinin bir diğer tehlikesi, inek sütünde bulunan yüksek laktoz miktarıdır. Laktoz şeker ve proteindir. Sindirimin gerçekleşebilmesi için laktaz enzimleri gerekir. Bu enzimler, bağırsak yolundaki proteinlerin çözümünü kolaylaştırır.

Kedi ve köpeklerin laktozu düzgün sindirebilmeleri için midelerinde yeterli laktaz bulunmamaktadır. Bu eksiklik kolik ve ishal gibi farklı sindirim sistemi sorunlarına neden olmaktadır. Ayrıca, diğer yiyeceklere karşı intolerans geliştiren beslenme dengesizliklerine de neden olur.

süt içen köpek

İnek sütündeki laktoza en az toleransı muhtemelen yavru köpekler göstermektedir. Ancak kedilerde de alerji olabilir veya ters etki yaratabilir. Bu sorunlar, genelde inek sütünü ya da sütünden yapılan bir şeyi tükettiklerinden 10 ile 12 saat sonra ortaya çıkmaktadır.

İshal durumunun özellikle yavru köpeklerde çeşitli komplikasyonlara neden olduğunu unutmamalısınız. İshal olan yavru kedi ve köpeklerde, çok kolay bir şekilde yetersiz beslenme ve susuzluk görülebilir.

Eğer henüz sütten kesilmemiş bir yavru kedi veya köpeği nasıl besleyeceğinizi bilmiyorsanız, veterinerlerde ve evcil hayvan mağazalarında satılan hazır yavru mamalarından satın alabilirsiniz. Genelde toz halinde satıldıkları için hazırlaması kolaydır.

Sütten kesilmemiş küçük yavrular için bir diğer seçenek ise laktozsuz inek sütüdür. Bunları büyük marketlerden temin edebilirsiniz.

Evcil hayvanınıza peynir ya da yoğurt verebilir misiniz?

Peynir ya da yoğurt gibi inek sütünden yapılan süt ürünleri daha az risklidir. Bu yan ürünlerdeki laktoz miktarının daha az olması hem kedi hem de köpekler için bir tık daha rahatlatıcı olabilir. Ancak bu, hassas olan hayvanların olumsuz tepkiler göstermeyeceği anlamına gelmez.

süt içen köpek

Ayrıca peynir ve yoğurtta hayvanınızın ihtiyacını aşan seviyelerde kalsiyum bulunabileceğini de göz önünde bulundurmalısınız. Fazla kalsiyum ya da protein kedi ve köpeklerde kemik sorunlarına neden olabilir.

Bazı veterinerler arada yoğurt tüketilmesini önerebilir. Yoğurtta bulunan Lactobacilius acidophilus adlı aktif kültür bakterisi, hayvanınızın bağırsak florasına iyi gelir. Yoğurt doğru oranda verildiği zaman, mide sorunlarını ve ishali rahatlatabilir.

Evcil hayvanınıza en fazla her 12 saatte 1 yemek kaşığı yoğurt verilmesi önerilmektedir. Kontraendikasyon riskini azaltmak için verilen yoğurdun şekersiz ve doğal olması gerekir. Eğer hayvanınız aç karnına yoğurt tüketiyorsa, verdiğiniz miktar yarısı olmalıdır. 

Hayvanınız peynire muhtemelen bayılacaktır. Ancak süt ve yoğurtla aynı riskleri taşımaktadırlar. Eğer yine de peynir ürünlerini evcil hayvanınıza vermek istiyorsanız, kolay sindirebilecekleri düşük yağlı peynirler verebilirsiniz. 

Krem peyniri evcil hayvanınız için hafif bir seçenektir. Herhangi bir süt ürününün evcil hayvanınızda alerjiye neden olabileceğini unutmayın. Bu yüzden, süt ürünlerinden olabildiğince kaçınmanızda fayda vardır.

İlginizi çekebilir ...
Bitkisel Süt: Süt Ürünlerine Harika Bir Alternatif
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Bitkisel Süt: Süt Ürünlerine Harika Bir Alternatif

Alerji, laktoza karşı hassasiyet ya da etik nedenlerden ötürü, gittikçe daha fazla insan süt ürünlerine bir alternatif olarak bitkisel süt satın al...