Somali Kedisi: Karakteri ve Bakımı

Somali kedisinin harika bir kişiliği vardır. Sabırlı bir kedidir ve paylaşmakla hiçbir sorunu yoktur.
Somali Kedisi: Karakteri ve Bakımı

Son Güncelleme: 19 Eylül, 2019

Somali kedisi görebileceğiniz en güzel kedilerden birisidir. Ayrıca, diğer ırklardan çok kolay ayırt edilebilir. Bu güzel kediler hakkında daha fazla şey öğrenmek için okumaya devam edin. Bu yazımızda, size bu kedilerden bahsedeceğiz. Okuyun ve sizin için uygun bir evcil hayvan olup olmadıklarına karar verin.

Somali Kedisi Hakkında

Kökeni

Somali kedisi dendiğinde, kendimizi Somali ülkesini düşünmekten alıkoyamayız. Ama şaşırtıcı bir şekilde, bu kedi cinsinin Somali ile hiçbir alakası yoktur. Hatta, bu kedi cinsinin kökeni Amerika ve Kanada’ya dayanmaktadır.

Bazı ülkelerde bu kedi cinsine Abyssinian (Habeş kedisi) dense de, ikisi aslında farklı ırklardır. Somali kedisinin çok belli karakteristik özellikleri vardır.

Örneğin, Somali kedisinin tüyleri daha uzun ve serttir. Habeş kedileri ile bir akrabalıkları olsa da, Somali kedileri safkan sayılmadıkları için bu ırka dahil değildir. Hatta, birileri bu kedilerin ne kadar güzel olduğunu ve onların da bir “cins” olabileceğini düşünene kadar, Somali kedileri göz ardı edilmişti.

Somali kedilerinin en dikkat çekici özelliklerinden birisi tüyleridir. Daha kanıtlanmamış olsa da, tüylerinin, Habeş ve İran kedi ırklarının birleşmesi sonucu bu şekilde olduğu düşünülmektedir. 

cam önünde oturan somali kedisi

Somali kedisinin karakteristik özellikleri

Somali kedisi orta boylu ancak, oldukça esnek ve kaslı bir kedidir. 4 hatta 5 kilo kadar olabilirler ve sırtları hafif bükük şekildedir. Yuvarlak gözlü, kalkık burunlu bir suratları vardır. Dip kısmı geniş ve uca doğru incelip sivrilen kulakları vardır.

Gözleri genelde sarı veya yeşil tonlarındadır. Söz konusu tüyleri olduğunda, karın bölgesindeki bir kısım tüyün rengi, geri kalanlarından daha koyu renklidir.

Oval patili, uzun ve ince bacakları vardır. Ancak, bacakları güçlüdür ve inanılmaz bir esneklik sergileyecek şekilde hareket edebilirler. Uzun ve tüylü kuyrukları, gövde ile birleşen yerde daha kalındır ve ucuna doğru incelir.

Somali kedilerinin tüyleri, en göz alıcı ve çekici özelliklerinden birisidir. Orta uzunlukta, ince, parlak ve ipeksi tüyleri vardır. Bu güzel tüyler daha bakarken içinizde, onu sevme isteği uyandırır. Tüm bedeni boyunca tüyleri aynı yumuşaklığa sahiptir. Somali kedilerinin kuyruklarını, bir tilki kuyruğuna benzeten bir sürü kişi vardır.

Somali kedilerinin tüyleri genelde çikolata kahverengisi, koyu bir mavi gri, gümüşi siyah, gümüşi kahverengi ve gümüşi sarıdır. Kürkleri çizgili değildir ancak, göğüs ve bacaklarının iç tarafındaki tüyleri farklı tonlarda olabilir.

yavru somali kedisi

Huyları ve kişiliği

Somali kedileri çok oyuncu, sosyal, aktif ve atletik kedilerdir. Sık sık egzersiz yapmaları gerekir. Aktiviteler bu kedilerin rutinlerinin bir parçası olmalıdır, yani eğer eviniz kedinizin gönlünce gezip oynayabileceği kadar büyük değilse, onu arada bir dışarı çıkartıp birlikte oyun oynamanız gerekecektir.

Bu kedi cinsi yeterince geniş olmayan ufak apartman dairelerinde ihtiyaç duyduğu kadar hareket edemez. Bu yüzden, eğer bu cins bir kedi istiyorsanız ona yeterli alanı sağlayabileceğinizden emin olmalısınız.

Bu harika, tatlı ve paylaşımcı kedi, çocuklar ve diğer evcil hayvanlarla çok güzel anlaşabilir.

Bakımı

Bu kedilerin tabii ki en çok ilgi ve bakım gerektiren yanları, tüyleridir. Normalde her hafta ve tüy dökme mevsiminde her gün fırçalanmaları gerekir. Genel olarak tüm diğer kedi ırkları gibi dönem dönem gözlerini ve kulaklarını temizlemeli, arada bir banyo yaptırmalı ve mutlaka veteriner takibini yaparak aşılarını takip etmelisiniz.

Peki, sizce Somali kedisi size uygun bir evcil hayvan mı?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Fogle, Bruce (2001) [1997]. The Encyclopedia of the Cat: The Definitive Visual Guide. Dorling Kindersly Pr. p. 224. ISBN 978-1-4053-3490-7.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.