Kedinizi Yürüyüşe Çıkarmak Mümkün müdür?

Kedinizi istemediği bir şey yapması için asla zorlamamalısınız. Bu yüzden, kedinizle yürüyüşe çıktığınız zaman, kedinizin de buna istekli olması gerekir.
Kedinizi Yürüyüşe Çıkarmak Mümkün müdür?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kedinizi yürüyüşe çıkarmak mümkün müdür? Çok yaygın olmasa bile cevap, evet. Çoğu insanın tuvaletlerini ve gerekli olan egzersizlerini yapmaları için köpeklerini yürüyüşe çıkarttıklarını görmüşüzdür. Ancak, kedilerin bu tür ihtiyaçlarını karşılaması için dışarıya çıkması gerekmez.

Kedinizi yürüyüşe çıkarmak, kedinizin evden çıkıp temiz havaya karışması için iyi bir seçenektir. Ancak, hem sizin hem de kedinizin olumlu bir deneyim yaşaması için bazı noktalara dikkat etmek gerekir.

Kedinizi yürüyüşe çıkarmak için ipuçları

Kedinizi yürüyüşe çıkarmak, hem kediniz hem de sizin için eğlenceli bir deneyim olabilir. Ancak, yürüyüşlerin kediler için zorunlu olmadığını bilmeniz gerekmektedir. Bu yüzden, yürüyüş sırasında kedinizin olumlu bir deneyim yaşaması için aşağıdaki ipuçlarını izleyin.

Alışkanlık

Kediler özgürlüklerine düşkün oldukları için genelde tasmalarla iyi anlaşamazlar. Bu yüzden, kedinize tasma takmaya küçük yaştan itibaren başlayın. Böylece kediniz tasma takmayı alışkanlık haline getirir ve yürüyüş sırasında rahatsızlık duymaz.

Parazit aşısı

Kedinizi sokağa çıkarmadan önce yapmanız gereken şüphesiz en önemli aşama, kedinize parazit aşısı yaptırmanızdır. Kedinizi veterinere götürün ve veterinere fikir danışın. Aynı zamanda, parazit ve böcek kovucu özel tasarlanmış tasmalardan alabilirsiniz.

Rahat göğüs tasması

Kedinizin olabildiğince rahat hissetmesi önemlidir. Kedinizi göğüs tasması takmaya alıştırdığınız gibi, bu göğüs tasmasının ona uymasına da özen göstermelisiniz.

tasmalı gri kedi

Başka önemli bir faktör ise kayıştır. Kayışın uzunluğu hayvanı rahatsız etmeyecek kadar uzun olmalıdır. Ancak, tehlike anında da kedinizi geri çekebilecek kadar da kısa olmalıdır.

Eğitim

Kediler yalnız canlılardır ve köpekler kadar sosyalleşmeye gerek duymazlar. Tuvaletlerini yapmak için dışarıya çıkmadıkları için genelde zamanlarının çoğunu evde geçirirler. Bu yüzden, kedinizi evden çıkarmadan önce onu dışarıya karşı hazırlamalısınız.

Göğüs tasmasını edindikten sonra, kedinizin tasmayı koklamasına, incelemesine ve onunla oynamasına izin verin. Sonrasında, evin içinde ara sıra takarak tasmaya alışmasını sağlayabilirsiniz.

Kedinizi nasıl yürütürsünüz?

Ödül

Kediniz göğüs tasmasına alışır alışmaz, dışarıda kısa bir yürüyüş testi yapabilirsiniz. Kedinizi kesinlikle bir yere gitmesi için zorlamayın. Kedinizin stresli ya da baskı altında hissetmesini istemezsiniz. Yürüyüş sırasında kedinizin iyi hareketlerini ödüllendirmeyi unutmayın.

Kimlik kartı

Evden ayrılmadan önce, kedinizin tasmasında kimlik bilgilerinin yer aldığından emin olun. Bu sayede, kediniz korkup kaçarsa, insanlar sizinle iletişime geçebilirler.

Ayrıca, kedinizi olası tehlikelere karşı her zaman uyarmalısınız.

Kısa ve kontrollü yürüyüşler

Yürüyüşler, sakin mekanlarda kısa ve kontrollü olmalıdır. Kedilerin kolay korktuğunu göz önünde bulundurarak, kedinizi çok sayıda çocukların ve özellikle köpeklerin bulunduğu alanlardan uzak tutun.

tasmalı gri kedi

İlk yürüyüşünüze çıkarken kedinizi kapıya kadar getirmeli ancak ilk adımı onun atmasını beklemelisiniz. Meraklı doğasından dolayı, muhtemelen dışarı çıkmak ve keşfetmek isteyecektir. Gittiğiniz yeri ve rotayı kedinizin belirlemesine müsaade edin.

Kedinizi zorlamayın

Kedinizi rahatsız hissedecek bir şey yapması için zorlamamak çok önemlidir. Kedinizin kişiliğini de göz önünde bulundurmak gerekir. Eğer çok utangaç, ürkek ve içine kapanıksa onu zorlamayın.

Eğer kediniz yürüyüşten rahatsız olmuşsa, bir daha çıkarmamanız gerekir. Hayvanda gereksiz stres yaratmak iyi değildir.

Kedinizle yürüyüşe çıkmak, kediniz için eğlenceli ve unutulmaz bir deneyim olabilir. Ancak, kedi ve köpeklerin farklı hayvanlar olduğunu unutmamanız gerekir. Kedilerin dışarıya çıkmaya ihtiyaçları yoktur.

Bağımsız doğalarından dolayı, kedinizi adım adım dışarıya çıkarmalısınız. Bütün etkenlere kedinizi alıştırmanızı ve kedinizin tepkilerine dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.