Asya Kedi Irkları

Çarpıcı görünümleriyle bu ırklar, Doğu kültürünün bir parçasını oluşturmanın yanı sıra, çeviklikleri ve davranışlarıyla da öne çıkıyor.
Asya Kedi Irkları

Son Güncelleme: 17 Mart, 2019

Evcil kediler, dünyadaki en popüler evcil hayvanlardan bazılarıdır. Ancak, Asya’da daha anlamlılardır. İyi şans, refah ve parayla ilişkilendirilirler. Bu yazıda, hayranlık duyulan bazı Asya kedi ırkları hakkında biraz bilgi edinebilirsiniz.

Asya kedi ırkları

Kediler kesinlikle var olan en olağanüstü hayvanlardan bazılarıdır. Her gün bizi maskaralıkları ve yaramazlıklarıyla şaşırtabilirler. Dünyanın bazı bölgelerinde, insanlar iddia edilen “güçleri” için onlara tapıyorlar. En popüler Asya kedi ırkları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin: Çarpıcı görünümleriyle, bu ırklar aynı zamanda çeviklikleri, davranışları ve Doğu kültürünün bir parçası olmaları nedeniyle de dikkat çekiyor.

1. Siyam

Başlangıçta, bu kediler, Tayland’ı, hatta daha net olmak gerekirse Siyam’ın eski krallığını temsil eder. İnce gövdeleri, açık renk kürkleri ve mavi gözleri ile bilinen Siyam kedisi (yukarıdaki resimde), özellikle kızgınlık dönemindeyken “konuşkan” olma ve miyavlama eğilimindedir.

Siyam kedileri aynı zamanda devasa kişilikleri ve belli durumlarda hoşnutsuzluklarını belirtmeleriyle de bilinmektedir. Kedilerin o tipik merakı bu kedi ırkında daha da yüksektir. Denetlenmemiş tek bir köşe bırakmazlar. Ayrıca diğer Asya kedi ırkları gibi oldukça aktif ve çok şefkatlidirler.

2. İran

Şimdi, gerçekten zarif, sofistike ve görkemli bir kedinin yaratıldığı günümüz İranına bakalım. İnsanlar onları aristokrat olarak görüyorlar ve güzellikleri nedeniyle hızla Avrupa ve Amerika’ya yayıldılar.

sarı iran kedisi

İran kedisi, yuvarlak tüylü, yassı yüzlü ve pörtlek gözlü orta boy bir kedidir. Ayrıca çok uzun, ipeksi tüylere sahiptirler ve kuyrukları kabarık ve yuvarlaktır. Çoğunlukla siyah, kahverengi veya beyaz olmalarına rağmen her renkte gelebilirler.

3. Japon Kısakuyruk

Uzak doğuya geri hareket ederseniz, en ilginç Asya kedi ırklarından birini bulabilirsiniz. Başlıca özellikleri, çekinik bir gen nedeniyle ortaya çıkan ve bir tavşan kuyruğu gibi görünen kısa kuyruklarıdır. Japonya kedisi olan kısakuyruklar, ülkenin geleneğinde ikoniktir, hatta Maneki-Neko iyi şans tılsımı (şans kedisi) bile bu cinse dayanır. Aynı zamanda Hello Kitty’nin de ırkıdır!

japon kısakuyruk kedisi

Japon kısakuyruk üçgen yüz, sivri kulaklar ve uzun ya da kısa olabilen ipeksi tüylere sahip orta boy bir kedidir. Vücutları birçok doğu kedisi gibi uzundur. Uzun bir burnu ve iri gözleri vardır. Ayrıca çok aktif, meraklı ve oyuncu kedilerdir. Ancak, yalnız olmaya dayanamazlar.

4. Ankara Kedisi

Bu, uzak bir geçmişi olan başka bir Orta Doğu kedisi ırkıdır. Türkiye’nin Ankara bölgesine özgüdür ve birbirinden farklı çeşitli renkte gözlere sahip olanlar en saf ve en geleneksel olarak kabul edilir.

beyaz ankara kedisi

Ankara kedisi birçok farklı renkte olabilir: Beyaz, kahverengi, siyah, krem, kızılımsı, mavimsi veya tekir. Bu kedi cinsi oldukça miyavlar, ayrıca çok aktif, meraklı, çevik ve zekidirler. Onlar şefkat severler ama kollarınızda çok fazla zaman geçirmekten hoşlanmazlar.

5. Seylan Kedisi

Bu son cins Hindistan’ın güneydoğusunda, Sri Lanka’dan gelir ve dünya çapında pek bilinmemektedir. Ancak, ülkelerinde insanlar onları iyi şansın sembolü olarak görüyorlar.

bahçede oturan seylan kedisi

Bu, beş kilo ağırlığında küçük bir kedi ırkıdır ve en belirgin fiziksel özellikleri, büyük kulakları ve çizgileridir. Kişiliklerine gelince, oldukça sosyaldir, insanlar ve diğer evcil hayvanlarla iyi geçinir ve şehirdeki hayata uyum sağlayabilirler.

Hiç şüphe yok ki, Asya kedi ırkları çok güzeldir ve davranışları, çeviklikleri ile ünlüdür. Peki, birini sahiplenmek hakkında ne düşünüyorsunuz?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.