Bir Kedinin Kulak Temizliği Nasıl Yapılır

Kediler doğuştan çok temiz hayvanlardır, ancak vücutlarında kulakları gibi ulaşamadıkları bazı bölgeler vardır. Nemli bir gazlı bez ya da veterinerden alınabilecek bir kulak spreyi kullanarak kedinize evde yardım edebilirsiniz. Ancak yalnızca kulakların dışını temizlemelisiniz, çünkü kulağın iç kısmını temizlemek için eğitilmiş kişiler veterinerlerdir.
Bir Kedinin Kulak Temizliği Nasıl Yapılır

Son Güncelleme: 22 Haziran, 2019

Şüphesiz ki, kedinize sevmek dışında herhangi bir sebeple dokunmaya çalıştığınızda, büyük bir olasılıkla size izin vermeyecektir. Bu yüzden kedinizin ulaşamadığı yerleri sizin temizlemeniz de çok zor olacaktır. Bu nedenle, bir kedinin kulak temizliğinin kolay ve güvenli bir şekilde nasıl yapılacağını ayrıntılarıyla  öğrenmek için bu makalemizi okumaya devam edin.

Çoğu kişinin muhtemelen bildiği gibi, kediler bağımsız ve kendi kendine yeten canlılardır. Bu,  özellikle kendi hijyenleri söz konusu olduğunda geçerlidir. Ancak kulakları erişemedikleri bir bölgedir ve kulak temizliği konusunda sıkıntı yaşarlar.

Konuya dahil olduğunuz yer ise burası. Sorumlu bir kedi sahibi olarak, ihtiyaçlarının her zaman farkında olmanız önemlidir. Bu özellikle kendilerinin yapamadıkları şeyler söz konusu olduğunda geçerlidir.

Kedinizin kulaklarının temizlenmesi son derece önemlidir, çünkü kulak kanalları nemli, karanlık ve ulaşılması güç yerlerdir, bundan dolayı  bakteri ve parazitler tarafından sevilen saklanma yerleridir. Bu nedenle, kedinizin kulaklarını temiz tutmak onun iyiliği için çok önemlidir.

Kedinizin kulaklarını her gün kontrol etmek iyi bir fikir olacaktır. Kontrol etmeden geçirebileceğiniz en uzun süre bir ay olmalıdır ve bu bile onu çok zor durumda bırakır.

Uçları pamuklu kulak çubuklarını asla kedinizin kulaklarına sokmamanız gerektiğini unutmayın. Eğer yaparsanız, onu incitebilir  ve hatta işitme duyusuna zarar verebilirsiniz.

Bir Kedinin Kulak Temizliği Nasıl Yapılır

Kedinizin kulak temizliği nasıl yapılacak diye dert etmeyin. Aşağıdaki ipuçlarını takip ederseniz büyük ihtimalle bunu yaparken tek bir problem yaşamazsınız. İşte takip etmeniz gereken adımlar:

Doğru Zamanı Seçin

Daha önce de belirttiğimiz gibi, eğer rastgele bir zamanda yakalayıp kulaklarını incelemeye başlarsanız, büyük ihtimalle kaçacak ve bir süre boyunca yanına yaklaşmanıza izin vermeyecektir. Bunun olmasını engellemenin harika bir yolu ise doğru zamanı beklemektir.

Örnek olarak, onu seveceğinizi düşünerek sizin yanınıza geldiği zaman. Bir diğer güzel zaman, kedinizin gerçekten uykulu olduğu veya şekerleme yaptığı zamanlardır. O an geldiğinde kulaklarını dikkatlice inceleyin ve kirlenip kirlenmediğini kontrol edin.

Bununla birlikte, kedinizin kulaklarını temizleyecekseniz, yalnızca kulaklarının dışını temizlemeniz gerektiğini unutmayın. Çünkü güvenilir bir veteriner kedinizin kulağının içini temizlemeye yetkili olan tek kişidir.

veterinerde bir kedi

Özel Bir Sprey Kullanın

Çoğu veteriner kliniğinden kedinizin kulaklarını temizlemek için özel bir sprey alabilirsiniz. Uygun olduğunu düşündüğünüz ürünü seçin ve evcil hayvanınızın kulaklarının her birine önerilen dozu uygulayın. Veterinere ne sıklıkla ve nasıl kullanmanız gerektiğini sorduğunuzdan emin olun.

Kediniz kulaklarındaki sıvıyı hissettiğinde muhtemelen kalkacak ve başını sallamaya başlayacaktır. Fakat endişelenmenize gerek yok, çünkü bu aslında sıvının iç kulaklarına yayılması ve daha iyi çalışmasını sağlamak için harika bir yoldur.

Bir Gazlı Bez Kullanın

Kulak temizliği için bir sonraki adım ise şudur. Oda sıcaklığında bir parça steril gazlı bezi sterilize su ile nemlendirin.  Kedinizin kulaklarını nazikçe silmek için kullanın, gördüğünüz kiri güzelce silin.

Kedinizin kulaklarını tutarken her zaman dikkatli olun ve daima parmaklarınızı kullanın. Aynı zamanda, kedinizin kulağına hiçbir yabancı cisim sokmayın ve yalnızca kulaklarının dışını temizleyin. Hiçbir şekilde kulaklarının içine dokunmayın, çünkü burası çok hassas bir bölgedir.

Olumlu Pekiştirme Yapın

Benim Hayvanlarım’daki pek çok makalede, olumlu pekiştirmenin hayvanlar üzerinde uygulanabilecek en iyi yöntemlerden biri olduğu belirtilmiştir. Evcil hayvanınıza sevgi gösteriyor ve kulaklarını temizlemeden önce onun iyi hissetmesini sağlıyorsanız, büyük olasılıkla tüm süreci daha iyi karşılayacaktır.

Kedinizin kulaklarını temizlemeyi bitirdikten sonra, ona bir ödül vermeyi, uslu durduysa onu okşayarak onunla ne kadar gurur duyduğunuzu söylemeyi ihmal etmeyim.

Gördüğünüz gibi, bu ipuçlarını uygularsanız kedinizin kulaklarını temizlemek zor bir iş olmayacaktır. Bu durum başlarda kedinizin hoşuna gitmeyecek olsa da, sonunda yardım ettiğinizi anlayacak ve size minnettar olacaktır. Hepsinden önemlisi, kedinizin sağlığı, biraz daha fazla dikkat ve fedakarlık ile uzun sürecek bir örnek olacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.