Kedi Fobisi: Nedir ve Nasıl Üstesinden Gelinir?

Kedi fobisi, bu hayvanlar günlük hayatınızda her yerde bulunabileceği ve arkadaşlarınızın evlerinin bir parçası olduğu için hayatınızı ciddi şekilde etkileyebilir. Çabayla ve bazen profesyonel yardımla, bu sorunun üstesinden gelmek mümkündür.
Kedi Fobisi: Nedir ve Nasıl Üstesinden Gelinir?

Son Güncelleme: 03 Kasım, 2019

Kediler çoğu insan için iyi ve arkadaş canlısı hayvanlar olsa da, onları iyilikleri karşısında büyük bir tehdit olarak düşünen kişiler de vardır. Bir kediye yakın olmak panik tetikliyorsa, o zaman kedi fobisi yaşayan insanlardan biri olabilirsiniz.

Bu durumun adı ailurofobidir ve temelde kedilerle temasa geçme korkusu olan birini tarif eder. Ancak, herhangi bir fobide olduğu gibi, bu mantıksız bir korkudur çünkü pek çok kedi zararsızdır. Yani hissettiğiniz dehşet, bir kedinin size verebileceği zarardan daha büyüktür. (Ormanda vahşi bir kediye rastlamazsanız.)

Genelde bu, kedilerle olan önceki kötü deneyimlerden kaynaklanan bir problemdir. Başka bir kişi tarafından iletilen bir korku ile ilgili olan birçok vaka da bulunmaktadır. Çoğu zaman kedi fobisi çocukluk döneminde edinilir. Neredeyse hiç kimse bu travmanın farkında olmasa da, yine de üstesinden gelebileceğiniz bir dengesizliktir.

Kedi fobisi nedenleri

kedi fobisi nedenleri

Çok yaygın değildir, ama belki de küçükken sizi bir kedi biraz ısırmış veya tırmalamış olabilir. Belki de bir şekilde kedilerle ilgili olan başka bir kötü deneyim yaşamış olabilirsiniz. Her durumda korku, insanlar olarak kendimizi korumak için harekete geçirdiğimiz sağlıklı bir işarettir.

Kedi fobisi olumsuz batıl inançlarla da ilişkilendirilebilir. Bazı insanlar için kedilerin şanssızlık gibi olumsuz çağrışımları vardır. Aynı şekilde, şeytani ya da doğaüstü güçler de bazı kültürlerin halk öykülerinde kedilere atfedilir.

Ayrıca, büyük ekranlarda da birçok kötü kedi vardır. Buna ek olarak, kedilerin yedi canı olduğu efsanesi vardır ve bu nedenle büyülü varlıklar olarak anlatılırlar. Her durumda, bu kültürel temsiller bu türün etrafında birçok efsane yaratmıştır.

Birçok insan bu fobinin cehaletten kaynaklandığına inanmaktadır. Çünkü köpekler gibi, kediler de zararsız evcil hayvanlardır ve insanlarla neredeyse çatışmasız bir biçimde yaşayabilirler. Kedigiller hem çocuklar hem de yetişkinlere karşı çok eğlenceli, şefkatli ve arkadaş canlısıdır. Ayrıca kemirgenleri kovalamakta da harikalardır (bu da başka bir efsane mi yoksa?).

Kedi fobisi belirtileri

Ailurofobi veya kedi fobisinin bazı karakteristik belirtileri vardır. Genel olarak kendilerini fiziksel olarak gösterirler ve psikolojik bir dengesizliğe karşılık gelirler. Bu zihinsel bir hastalığın varolduğu anlamına gelmez, sadece bedenin ve zihnin korku yoluyla reddettiğini gösterir.

Bu tür fobileri olan kişiler bir kediyle karşı karşıya kaldığında endişe, gerginlik ve hatta panik yaşar. Terlemeye ve ajite olmaya başlarlar ve ayrıca nefes darlığı ve bulantı yaşayabilirler. Kaşıntılar ve diğer ilişkili hastalıklar da bazen ortaya çıkar.

Kedi fobisi olan insanlar felç olduklarını söyler. Belirtiler, yalnızca kedigilleri düşündüklerinde veya görüntülerini ya da videolarını gördüklerinde bile ortaya çıkar. Aynı şekilde, kedilerin olduğu yerlerden geçerken de korku hissederler. Ayrıca, kendileri olan akrabaları ve arkadaşları ziyaret etmeyi reddederler.

Bu rahatsızlıktan muzdarip insanların çoğu korkularının orantısız olduğunu biliyor. Ancak, hislerini kontrol edemezler.

Bu sorunun üstesinden nasıl gelinir?

tıslayan siyam kedisi

Yapmanız gereken ilk şey açık ve olumlu bir tavır takınmaktır. Yani, kedilerle ilgili sahip olduğunuz olumsuz fikir ve inançlara eleştirel bir gözle bakın. Ayrıca, korkunuzun kaynağını tanımlamaya çalışın. Devam edin ve olası tüm nedenlerin bir listesini yapın.

Kedi fobisinin kökenini tanımladıktan sonra, onunla yüzleşmek daha kolay olur. Kedilerden kaçınmak neredeyse imkansızdır ve iyi bir çözüm değildir. Bir kedi fobisinin üstesinden gelmenin, gerçek dünyada onunla yüzleşmekten başka bir yolu yoktur. Endişelenmeyin, çünkü herhangi bir süreçte olduğu gibi kendi hızınızda gitmelisiniz.

Kedilerle ilgili yazılar okuyarak ve kedi resimlerine bakarak başlayın. Sonrasında bazı kedilere yaklaşmaya çalışın veya sadece uzaktan gözlemleyin. Yavaş yavaş bazı kedilerle daha fazla temasa geçebileceğiniz günlük veya haftalık bir rutin yapın.

Ayrıca, bu hayvanların yakınındayken, nefesinizi kontrol etmeye çalışın, yavaş ve iyi bir ritimde tutun. Gücü korkunuzun ellerine vermemeye çalışın; sorumlu sizsiniz. Başınıza kötü bir şey gelmeyeceğini unutmayın.

Kedi korkunuzun üstesinden gelmek için diğer alternatifler

Başlangıçta meditasyon ve rahatlama teknikleri ile kendinize yardımcı olabilirsiniz. Korkunuzu azaltmada etkili araçlardır. Ancak, ilerlemenin imkansız olduğunu düşünüyorsanız, bir terapiste danışmak en iyisi olabilir.

Neyse ki, kedi fobisinin üstesinden gelmek için çok çeşitli tedaviler ve terapötik yöntemler vardır. Ancak, bu süreçte tutumunuz önemli bir rol oynayacaktır. Bunu yapma eğiliminde olmanın yanı sıra, son noktaya gitmeye dair kararlılık ve inanç duymalısınız.

Yakında olumlu sonuçlar göreceksiniz ve belki de dünyanın kedi çılgınları kulübüne bile katılabilirsiniz. Bu gerçekleşmezse bile, en azından bu hayvanlarla dolu bir dünyada yaşamayı yavaş yavaş öğreneceksiniz. Bu, çok fazla hoşgörü ve sabır gerektirir. Ama sonunda korkunuzu yöneterek daha özgür ve daha az sınırlayıcı bir yaşam sürdürebileceksiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Capafons Bonet, J. I. (2001). Tratamientos psicológicos eficaces para las fobias específicas. Psicothema, 13(3).


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.