Neden Bir Ev Örümceği Asla Öldürülmemelidir?

27 Ağustos 2018

Bir anlık korkuyla ve evinizi güvende tutma içgüdüsüyle evde gördüğünüz bir örümceği ezmeye kalkışmanız mümkündür. Oysa ki, ev örümceği düşündüğünüzün aksine evinize hiçbir şekilde zarar vermeyen küçük bir canlıdır ve ikinci bir şansı hak eder. Bu yazımızda, evinizde gördüğünüz bir örümceği öldürmek yerine neden korumanız gerektiğini anlatıyoruz.

Evinizdeki örümceğin ekosistem için önemi

Çoğu insan evinin dış dünyadan izole edilmiş ve hiçbir şeyin izinsiz giremeyeceği steril bir balon olarak düşünür. Ancak, bildiğiniz ya da bilmediğiniz bir çok canlı türü, evinizi çok çekici ve mükemmel bir ortak yaşama alanı olarak düşünür.

Çoğu örümcek, kimseyi rahatsız etmeden sadece yiyecek yakalamak için ağlarını bodrum katının sessiz bir köşesine örmek istemektedir.

örümcek ağı

Ev örümceği sizin için temizlik yapan küçük ve mutlu bir kiracı gibidir. Ağlarını sinekler, sivrisinekler ve böcekler gibi insanları daha çok rahatsız eden haşaratları tuzağa düşürmek için kullanır. Örneğin, bir tür örümcek Afrika hastalıklarının potansiyel taşıyıcıları olabilecek sivrisinekleri avlamaktadır.

Avustralya’da yaşamadığınız sürece evinizde yaşamınız boyunca bulacağınız örümceklerin büyük çoğunluğu tehlikeli değildir. Çoğu örümcek türü eviniz için bir tehdit oluşturmaz. Kuzey Karolina’da bilim insanlarından oluşan bir ekip, normal bir evde bulunabilecek farklı türden eklembacaklılarını sınıflandırmak için 50 ev üzerinde bir araştırma yürütmüştür.

Bu evlerde en çok bulunan örümcekler Pholcidae ve Teridiidae familyasından gelmektedir. Her iki tür de ağ oluşturur ve sonrasında avlarını tuzağa düşürmek için sabırla bekler. Diğer örümcekleri avlamadıkça ağlarını terk etmeme eğilimindedirler.

ağ yapmış örümcek

Neden korkularınızın üstesinden gelmeli ve evde bulduğunuz örümceğin yaşamasına izin vermelisiniz?

Bazı tür örümcekler ısırdığı ve ölümcül olabildiği için örümceklerden korkmak normaldir. Ancak, yukarıda da bahsetmiş olduğumuz bilim insanlarının yapmış olduğu araştırmaya göre evinizde bulabileceğiniz çoğu örümcek zararsızdır. İstenmeyen böceklerden kurtulmanıza bile yardımcı olabilirler.

Çoğu örümcek insanlarla temas kurmaktan kaçınmayı tercih eder. Bazı zararlı örümcek türleri – Black Widow, Tarantula veya diğerleri gibi – dışındaki örümcekler zararsızdır ve odanızın veya başka bir odanın köşesindeki küçük alanda huzur içinde yaşamayı hak ederler.

Eğer evinizde bir örümceğin olması sizi rahatsız ediyorsa, yapabileceğiniz en iyi şey örümceği dikkatlice yakalamak ve doğada serbest bırakmak ya da hemen evin dışına koymaktır. Örümcek korkunuzu yendiğinizde, onu ezmeyi tercih etmediğiniz için size minnettar olurlar.