Bombay Kedisi: Evde Bir Panter

Siyah kediler çok hoş hayvanlar olmalarına rağmen anlaşılamamış canlılardır. Bugünkü yazımızda Bombay kedisi denen özel siyah kedi ırkından söz edeceğiz.
Bombay Kedisi: Evde Bir Panter

Son Güncelleme: 19 Haziran, 2020

Siyah kedilerin uğursuzluk getirdiği söylenir. Peki ama bu hurafe nereden geliyor? Bugünkü yazımızda, evdeki panter de diyebileceğimiz Bombay kedisi ile ilgili konuşacağız.

Evet, siyah kediler diğer bütün kediler ya da hayvanlar gibi güzeldirler. Örneğin Bombay kedisini ele alalım. Zarafetleri, derin ve anlamlı yeşil gözleri ve hareket hızlarıyla isimlerini hak ettiklerini söyleyebiliriz.

İlk bakışta Bombay kedileri, insanların gördükleri zaman kötü şans getirmemeleri için kaçtıkları normal kediler gibi görünebilirler. Peki bu batıl inanç nereden geliyor?

Siyah Kediler Kötü Şans Getirirler Mi?

Kırmızı koltuk üstünde uzanan Bombay kedisi

Siyah kedilerin kötü şans getirdiğine dair inanış yüzyıllar öncesine kadar uzanıyor ve iki şeye dayanıyor. Fakat tabii ki ortada bu iki nedeni destekleyen herhangi bir durum bulunduğuna dair bir iz yok.

Salgın

16. yüzyılda sokaklarda çok fazla kedi dolanıyordu. Neden siyah kedilerin diğer kedilere kıyasla daha çok sayıda olduğunu bilmeseler de, insanlar bu çoğunluktan faydalandılar. Salgının yayılmasından siyah kedileri sorumlu tuttular.

Bunun sonucunda da insanlar siyah kedilerin canlarına kıydılar ve bu kedilerin türü neredeyse tükenme noktasına geldi.

Cadılık

Bunun da bir açıklaması bulunmuyor fakat ortaçağlarda çoğu cadı siyah kedilere sahipti. Bunun sebebi siyah kedilerin çoğunlukta olması mıydı? İster böyle olsun ister olmasın hemen hemen her cadının siyah bir kedisi vardı.

Tabii bunun nedeni siyah kedilerin her zaman kötü alametlerle ilişkilendirilmesi de olabilir. Geçmişte cadılar da kötü büyüler yapmakla tanındıkları için iki durum birbiriyle örtüşüyor. İşin sonunda bu zavallı kediler cadılarla ilişkilendirildikleri için cadılarla birlikte onlara da zulmedildi.

Bu İnanışların Neresi Gerçek?

Önceden de belirttiğimiz gibi bu kötü şansa dair herhangi bir işaret bulunmuyor. Gerçek olan şu ki; bu zavallı hayvanlar yanlış zamanda yanlış yerde bulunmuşlar.

Çoğu insan buna inansa da siyah kediler kötü şans getirmezler. Hatta günümüzde çoğu kişi siyah kedi besler. Artık bunu bildiğinize göre Bombay kedilerine bir göz atalım. Kim bilir belki de siz de evinizde bir Bombay kedisi beslersiniz.

Bombay Kedisi ve Özellikleri

İsminden dolayı aklınıza öyle bir şey gelse de Bombay kedileri Hindistan’dan gelmezler. İlk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde iki siyah ırk olan Amerikan kedisi ve bir Burnet’in çiftleştirilmesiyle dünyaya gelmiştir. Bu türün ilk canlıları 1950’de dünyaya geldi ve ismini Bombay, Hindistan’da yaşayan bir leopardan aldı.

Bombay Kedisi İle İlgili Fiziksel Özellikler

Fiziksel olarak diğer kedilerden pek de farklı değildir. En öne çıkan özellikleri bakır ya da tarçın tonları da içeren yeşil renk gözleridir. Gözleri vücutlarını terk etmek istiyormuş gibi görünür.

Onları izlemek epey keyif verici bir eylemdir. Yalnızca fiziksel özelliklerinden ötürü değil, sinsi ve zarif hareketleri nedeniyle de bir panteri izliyormuşsunuz gibi gelir.

Bombay Kedisi Nasıl Bir Karaktere Sahiptir?

Mama kabının önünde Bombay kedisi

Bombay kedisi ya da bazılarının adlandırdığı gibi panter kedi oldukça sevecen ve sakin bir hayvandır. Hatta kimileri onların tembel olduklarını düşünürler. Bunun nedeni onları yalnız bırakırsanız muhtemelen bütün gün uzanıp uyuyacak olmalarıdır.

Ayrıca bu kediler küçük alanlara oldukça iyi uyum sağlarlar ve bundan ötürü de şehirde beslenmeye oldukça uygundurlar. Fakat dikkatli olmanız gerekir; evden çok uzun süre ayrı kalırsanız yalnızlık onlara yaramayabilir.

Bunlara ek olarak, Bombay kedilerinin başka bir kediyle kavga ettiğini görmeniz de pek mümkün değildir. Eğer onları tehdit eden bir şeyle karşılaşırlarsa kaçıp saklanırlar. Yani bir Bombay kedisi ile bir panter arasında tek ortak özellik güzel, zarif ve çarpıcı dış görünüşleri diyebiliriz.

İlginizi çekebilir ...
Siyah Leoparlar Hakkında İlginç Bilgiler
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Siyah Leoparlar Hakkında İlginç Bilgiler

Siyah leoparlar, insanların dikkatini çeken gizemli ve güzel hayvanlardır. Bu harika hayvana daha yakından bakmak için makalemizi okumaya devam edin.