Seveceğiniz 5 Sakin Köpek Irkı

Sakin bir köpek sahiplenmek istiyorsanız, bu ırklara bir göz atmanızı öneririz.
Seveceğiniz 5 Sakin Köpek Irkı

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2019

Köpek edindiniz diye gününüzü koşuşturma içerisinde geçireceksiniz ya da havlamalarına katlanmak zorunda kalacaksınız diye bir durum yok. Bu durum her zaman ırkına bağlı olmasa da, bazı ırklar daha sakin mizaçlı olmaktadır. Aradığınız bu ise, bu 5 sakin köpek ırkı tam size göre!

Köpeklerle ilgili sinir bozucu durumlardan bir tanesi, çok sık havlamalarıdır. Köpekler, çevresi ile havlayarak iletişim kurar. Bütün ırklar havlar ancak bazıları diğerlerine göre daha sessiz olmaya yatkındır.

Köpekler neden havlar?

Bazı ırklar doğaları gereği daha sakinken, diğer ırklar daha çok havlar. Havlamaya etki eden çevresel faktörler de bulunmaktadır. Bazı köpekler dışarıda gördükleri hayvanlara havlarken, bazıları sıkıntıdan, ilgi çekmek için ya da ayrılık anksiyetesinden dolayı havlayabilir.

Gerçekte, sakin ırklar da dahil olmak üzere bütün köpeklerin, gereksiz yere havlamamaları için zihinsel uyarana, fiziksel aktiviteye ve onları mutlu edecek insan iletişimine ihtiyaçları vardır.

Köpeğin mizacı da havlama sıklığı üzerinde etkilidir. Bazı köpekler çevrelerini kollayarak ve boş zamanlarında sahipleri ile kısa vakit geçirerek mutlu oldukları için havlamaya çok ihtiyaç duymazlar. Ancak bazı köpekler ilginin merkezinde olmak ister ve ilginizi çekmek için havlarlar.

Bununla birlikte her ırkın kendine has özelliği olduğunu da göz önünde bulundurarak, seveceğiniz bu 5 sakin köpek ırkından biraz daha bahsedelim!

5 sakin köpek ırkı

Her köpeğe sakin olmasını öğretebilirsiniz ancak bazı köpekler için buna ihtiyaç duymazsınız. Çünkü bu köpeklerin sakin veya sessiz olmaları için çabalamanıza gerek yoktur. Ancak bazı köpeklerin şikayet etmek için ara sıra havladığını da bilmeniz gerekir.

Sakin birçok köpek ırkı olmasına rağmen biz sadece birkaç tanesini sıralayacağız:

1. Tembel ve sakin köpek ırkı Pug

Pug için en sakin köpek ırkı diyebiliriz. Üstelik, bu ırklar sosyal ve arkadaş canlısı olmalarıyla da bilinir. Amerikan Köpek Kulübü, bu ırkın kişiliğini değişken ve çekici olarak tanımlamaktadır.

sakin köpek ırkı pug

Pug birçok nedenden ötürü insanlar arasında popülerdir; yemek yemeyi ve uyumayı severler. Ayrıca şiddet yanlısı değillerdir. Bu ırk, büyük tehlike altında ya da açken havlar. Buna ek olarak, küçük ve şişko yapılarından dolayı oyuncu havlamaları genelde nefes nefese kalmalarıyla sonlanır.

2. Görkemli ama kibar Danua

Danualar büyük boyutlarına rağmen dünyanın en barışçıl köpek ırklarından bir tanesidir. Göz korkutan boyları ve kiloları sayesinde kimseye baskınlıklarını ispat etme gibi bir çabaya gerek duymazlar. Ayrıca en zeki ırklardan da bir tanesidir.

danua

Onları tehdit etmeye çalışan bir kişiye şöyle bir görünmeleri bile yeter. Danuaların tek yapmaları gereken bir bakış atmalarıdır. Bu sakin ve sevgi dolu köpeklerden yüksek bir havlamayı sık sık duyamazsınız.

3. Sakin köpek ırkı St. Bernard

St. Bernard ırkları dünyanın en popüler ve sevimli ırklarından bir tanesidir. Devasa boyutlarına rağmen bu ırklar oldukça sakin ve barışçıldır. Bir St. Bernard her zaman arkadaş edinmeye ve maceralara açıktır.

anne ve yavru st. bernard

St. Bernard sosyal ve eğitimli bir ırktır. Ailenin hepsiyle iyi geçindiği gibi özellikle çocuklarla iyi anlaşır. Bu köpekler göz korkutsa bile kesinlikle tehdit edici değildir.

Yabancılarla olan mesafelerini saygılı bir şekilde korurlar. Boyutlarından dolayı apartman ya da dairede yaşamaya uygun olmasa da, dünyanın en sakin köpeklerinden bir tanesidir.

4. Koruma köpeği Shar Pei

Shar pei en ünlü evcil hayvanlardan bir tanesidir. Bu köpekler antik Çin’de koruma köpeği olarak kullanılmaktaydı. Sahiplerini ve evlerini korurlarken bile hiç boş yere havlamazlar.

sakin köpek ırkı

Ailesine çok bağlı olan Shar pei, yabancılara karşı mesafeli davranır. Sakin, kendinden emin ve ailesine karşı sezgisel bir anlayış geliştirir. Shar pei ayrıca ailesini koruyan bağımsız ve güçlü iradeli bir köpektir.

5. Zeki ve nazik Collie

Collie sessiz bir köpek ırkı olmasının yanı sıra, aynı zamanda en zeki ırklardan da bir tanesidir. Collie ırkı her ne kadar enerji dolu olsa ve çoğu zaman koşup oynayacak yerlere ihtiyaç duysa da, son derece sakin ve eğitilebilir oldukları için oldukça itaatkarlardır. 

sakin köpek ırkı collie

İyi yetiştirilmiş bir Collie tatlı, nazik ve kibardır. Tüm ev aktivitelerinin bir parçası olmayı seven bir aile köpeğidir. Özellikle çocuklara düşkün oldukları için onlarla oynamayı ve onları korumayı severler.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.