Khao Manee: Renkli Gözlü Sosyal Kediler

Bu beyaz tüylü kediler yanlarında hep bir arkadaş olsun ister ve yalnız kalmayı hiç sevmez. İlgi gösterilmesine, oyun oynamaya ve çocukların etrafında olmaya bayılırlar.
Khao Manee: Renkli Gözlü Sosyal Kediler

Son Güncelleme: 08 Haziran, 2019

Khao Manee türünde bir kediyi fark etmemek neredeyse imkansızdır. Bembeyaz tüylerinin getirdiği güzellikle tüm dikkatleri üstüne çeker. İki gözünün rengi birbirinden farklıdır; biri mavi diğeriyse yeşil veya sarı olur.

Tayland kökenli bu kediler, batıda çok iyi tanınmıyor. Bu yazımızda yaramaz ama oldukça akıllı olan bu sıcakkanlı kediler hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

 “Beyaz mücevher” ile tanışın

Khao Manee, beyaz mücevher anlamına gelir. Bu kedilere ayrıca elmas gözlü ya da asil Siyam kedisi dendiğini de duyabilirsiniz. İsimlerden anlayabileceğiniz üzere Khao Manee, Tay saraylarının gözdesidir.

Zamanında bu kedilerin şans ve mutluluk getirdiğine inanılırdı. 1350’li yıllarda, kediler üstüne şiirlerin derlendiği Tamra Maew eserinde Khao Manee’lerden bahsedilir.

Dünyanın bu bölgesine ait Siyam, Birman ve Korat kedilerinin ünü, çoktan diğer ülkelere yayıldı ancak Khao Manee’lerin Amerika’ya ulaşması 1999 yılını bulmuştur. Yani bu kediler dünyanın genelinde yeni yeni bilinmeye başlamıştır.

Tayland’ın asil mücevheri parlak tüylü ve güzel gözlü Khao Manee’yi tanıyın. Bu kediler, sevgi dolu ve akıllıdır. İki farklı renkteki gözleriyle diğer kedilerin arasında sıyrılıp dikkatleri üstlerine çekerler.

Khao Manee’nin fiziksel özellikleri

Genelde bir gözü yeşil, diğeri sarı ya da yeşildir ama nadir de olsa iki gözü de aynı renkte olan Khao Manee’ler bulabilirsiniz. Ancak bu durum, oval biçimli gözlerinin güzelliğinden hiçbir şey götürmez. Bu güzel kedilerin diğer özellikleri şunlardır:

khao manee
  • Orta boy
  • Çevik ve kaslı bir vücut
  • Ağırlık: 3 – 6 kilo arası
  • Tüyler: Kısa, yumuşak ve parlak
  • Bacaklar: Sağlam, uzun ve esnek
  • Baş: Kalp şeklinde yüz ve belirgin elmacık kemikleri
  • Kulak: Geniş, yuvarlak uçlu ve birbirinde oldukça ayrık
  • Burun: Düz ve küçük
  • Kuyruk: Uzun ve kökü geniş

Sahibine bağlı ve konuşkan kediler

Khao Manee’nin miyavlama konusunda üstüne yoktur. Bir şeye ihtiyaçları olursa bunu sahiplerine söylemenin bir yolunu bulurlar. Bu kedi türünü sahiplenmeyi düşünürseniz konuşkanlıklarını da hesaba katmayı unutmayın.

Sessizliği önemsiyorsanız Khao Manee’ler size çok uygun olmayabilir. Boş yere yüksek miktarda bir para harcamamak ama en önemlisi bir kedinin kalbini kırmamak için evinize bir Khao Manee almadan önce iyi düşünün.

Dışa dönük, sosyal ve oldukça uysal olan bu kediler, etraftaki insanlardan sürekli ilgi beklerler. Kendilerini ilgi gösterilmesine, oyun oynamaya ve çocuklara bayılırlar. Tabii ki yalnız kalamadıklarının da altını çizmeliyiz. Khao Manee sahiplenmek isterseniz üstünde iyice düşünmeniz gereken bir nokta da budur.

gözleri farklı renklerde kedi

Khao Manee’nin bakımı

Beyaz tüylü ve renkli gözlü kedilerde sıkça sağırlık yaşansa da bu fiziksel özelliklere sahip tüm kediler sağır değildir.  Khao Manee’lerde görülen sağırlık seviyesinde de yeni doğan kedilerde bir azalma tespit edilmiştir.

Ne olursa olsun veterinerinizin, kedinizde düşük ya da yüksek bir seviyede bir sağırlık olup olmadığını kontrol etmesi önemlidir. Eğer böyle bir durum varsa size ne yapmanız gerektiğini de açıklayacaklardır.

Tüm hayvanlar için olduğu gibi Khao Manee’lerin de aşılarını ihmal etmeyin. İhtiyaçlarına uygun kaliteli bir mamayla besleyin ve haftada birkaç defa taramayı unutmayın. Böylece beyaz mücevheriniz tüm zarafetiyle ışıldayabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.