Toy Kuşu: Etkileyici Çiftleşme Merasimi

Erkek toy kuşları, parazitleri ortadan kaldıran ve enfeksiyonla savaşan toksik bir madde sindirerek daha sağlıklı gözükürler ve böylece dişileri etkilerler.
Toy Kuşu: Etkileyici Çiftleşme Merasimi
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Toy kuşu familyası, özellikle güçlü görünen uçan kuşların farklı türlerinden oluşur ve İber Yarımadası’nda bolca bulunur.

Son zamanlarda, toy kuşları değişik çiftleşme ritüellerinden dolayı, bilim dünyasının dikkatini çekmiştir. Bilim insanları, erkek toy kuşlarının dişileri çekmek için küçük dozlarda zehirli madde aldıklarını keşfetmiştir.

Toy kuşu hakkında merak edilenler ve ilginç bilgiler

En ağır uçan kuşlar: Toy kuşları

Bu güne kadar, uzmanların bildiği kadarıyla en ağır uçan kuştur. Ayrıca, Avrupa’da yaşayan en güçlü türlerden birisidir.

Toy kuşlarının çok bariz bir eşeysel dimorfizme sahip olduğunu ve erkekleri ile dişileri arasındaki farklılığın kolayca fark edilebileceğini belirtmekte fayda vardır. Toy kuşları gibi bazı türlerde, erkekler dişilerin üç veya dört katı büyük olabilir.

Bu kuşların vücut ağırlıkları ve güçlü dış görünüşleri gözle görülür bir şekilde değişiklik gösterebilir. Dişiler genelde 5 kg’ı aşmazken; erkekler yetişkinliklerinde 14 kg’a kadar çıkabilir.

Toy kuşu “cenneti” İspanya

Tüm Avrupa genelinde görülse de, toy kuşu nüfusunun yarısının İspanya’da yaşadığı tahmin edilmektedir. Tarımın gelişmesi ve insanların yaşama alanlarına kolay alışmaları, toy kuşlarının yayılımına katkı sağlamıştır.

toy kuşu

Şu anda, toy kuşları İspanya’nın özellikle güney bölgelerinde ve İber Yarımadası’nın merkezindeki tahıl tarlalarında yoğunlaşmaktadır.

Bu sebepten dolayı, İber Yarımadası’ndaki gökyüzünde, açıkta uçarlarken görmeniz mümkündür. Ancak, bazı türleri avcılıktan dolayı risk altındadır.

Şarkılarından çok sessizlikleri onları anlatır

Şarkılarıyla bilinen birçok kuş türünün aksine, toy kuşları karakteristik olarak sessizlerdir. Hareketleri, çiftleşme döneminde bile sakin ve sessizdir. Bu sebeple, amatörler ve araştırmacılar bu kuşlara “sessiz kuşlar” adını vermektedirler.

Buna ek olarak, toy kuşları çok ürkektir ve her zaman tetiktedirler. Bu sayede, herhangi bir avcıyı çok rahat fark edebilir ve hızlı bir şekilde kaçabilirler. Bu yüzden, vahşi doğada toy kuşuna yaklaşmak çok zordur çünkü büyük ihtimal ses duyar duymaz ortamdan uzaklaşacaklardır.

Erkek toy kuşları dişileri çekmek için ilaç alırlar

Erkek toy kuşları, “kantaridin” adı verilen zehirli bir madde içeren iki böcek türünden az miktarlarda tüketirler. Neyse ki, vücutları küçük miktarlarda tüketilmeye karşı bir direnç geliştirerek ilaç etkisinden yararlanma imkanı tanımıştır.

Araştırmacılara göre, erkek bunu iki sebeple yapmaktadırlar. Sadece çiftleşmek için değil, aynı zamanda vücutlarındaki parazitlerden kurtulmak ve enfeksiyonları yenmek için de bu tehlikeli maddeyi tüketmektedirler.

toy kuşları

Gerçekte, bu iki sebebin bağlantılı olması muhtemeldir. Bir erkekte parazit ya da herhangi bir hastalık bulunmazsa, daha sağlıklı gözükür. Bu da, dişileri çekme ihtimalini arttırır.

Dişiler de genelde böcek yer, ancak erkekleri özellikle yüksek kantaridin içeren böcekleri seçmektedir. Dişi bulmak için başvurulan bu eşsiz davranış, hayvanlar alemindeki çok az türde gözlemlenmektedir. Bu sebeple, toy kuşları bilim camiiasının ilgisini tekrar uyandırmıştır.

Kullandıkları zehirli madde ile arka taraflarının açıkta olması ilişkilidir

Toy kuşlarının popo kısımları açıktadır. Erkeklerin popolarında beyaz tüyler vardır. Uzmanlara göre bu tüyler dişileri çekmek içindir. Peki, bu nasıl mümkün olabilir?

Bir erkek yaklaştığında, dişi, erkeğin hamlesini kabul etmeden önce, erkeğin arka tarafını kontrol eder. Bu sayede erkeğin sağlıklı olduğunu teyit ederek, sağlıklı ve güçlü bir partner seçerler. 

Bu sebeple, kantaridine karşı dirençlerinin, erkek toy kuşlarının morfolojik yönleriyle alakalı olması muhtemeldir. Açıkta olan bu bölgeleri sayesinde, erkekler seçilmek için dişilere “sağlık” durumlarıyla ilgili hava atabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.