FCI Grup 4: Dachshund Nam-ı Diğer Sosis Köpekler

FCI Grup 4: Dachshund Nam-ı Diğer Sosis Köpekler

Son Güncelleme: 21 Eylül, 2018

FCI (Dünya Köpek Federasyonu) her bir köpek ırkı için standart belirlemeden ve köpekleri karakteristik özelliklerine göre gruplara ayırmadan sorumludur. Bu makalemizde bahsedeceğimiz köpekler, grup 4’e ait olan köpekler yani Sosis köpekler olacak.

Grup 4’teki Köpek Irkı

Bu grup bir kategoriden oluşuyor: Dachshund veya daha popüler olarak bilinen ismiyle “sosis köpekler”. Bu ırk, yaptığı hizmetlere ve boyutlarına göre üç türe ayrılıyor.

sosis köpekler

Bu ırk, özel dış görünüşlerini Bassetism (örneğin Basset Hound’da geçtiği gibi) olarak adlandırılan bir genetik mutasyona borçludur. Ağırlıklarına göre, Dachshund şöyle sınıflandırılabilir:

  • Standart (9 ve 11 kg arası)
  • Minyatür (4.5 ve 6 kg arası)
  • Kaninchen ya da “Tavşan” (4.5 kg’dan daha az)

Sosis köpekler ayrıca tüy yapılarına göre de sınıflandırılırlar:

  • Tüyleri tel tel olan (gri)
  • Düz tüylü (siyah, turuncu, kahverengi, harlequin rengi)
  • Uzun tüylü (Düz tüylüyle aynı renkler)

Sosis Köpeklerin Kökeni ve Karakter Özellikleri

Grup 4 köpekleri, 19. yy’ın sonlarında Almanya’da ortaya çıkmıştır. 1888 yılında, bu ırkın fiziksel özellikleri ilk kez belgelenmiştir. Daha sonra, Sosis köpekler kraliyet ailesinden dolayı ün kazanmışlardır. Örneğin, Kraliçe Victoria her zaman bir numaralı hayranlarından biriydi.

Sosis köpekler “kazıcı köpekler”e mensup olsalar da, FCI sadece bu ırka özel bir grup oluşturmaya karar verdi çünkü bu köpekler diğer hiçbir köpek ırkına benzemiyorlar. Hatta, karakter ve fiziksel yapı açısından Basset Hound‘a bile benzemiyorlar.

Nam-ı diğer “sosis köpek” görünümlerine gelince de, oldukça eşsiz ve ayırt edici bir özellik olarak görülmektedir. Sosis köpeklerin uzun gövdesi, uzun kuyruğu, çıkık burunları, kısa bacakları, siyah tırnakları ve büyük, sarkık kulakları vardır.

Avcılar bu köpekleri, çukurlarda yaşayan tavşanları ve diğer hayvanları arayıp bulmaları için iz sürücüler olarak eğitirlerdi. Oldukça cesur hayvanlardır. Öyle ki onlardan çok daha büyük bir hayvan karşısında, bir ayı ya da daha büyük bir köpek bile olsa, bir dakika bile düşünmezler.

Sosis Köpekler: Davranış ve Eğitim

Sosis köpekler her ne kadar inatçı köpekler olsalar da bir şekilde eğitilebilirler. Sahipleri çoğu zaman grup 4 köpeklerini boyutlarından dolayı şımartırlar ancak onlara uygun bir şekilde eğitim verirseniz onlar da sadık birer takipçi olabilirler.

Bu ırk çok zekidir ve çok hızlı bir şekilde öğrenebilir. Sadece biraz sabıra ve her şeyin ötesinde biraz tahammüle ihtiyacınız var. Sosis köpekler sevecen, koruyucu ve enerji dolu evcil hayvanlardır ve çocuklu aileler için de idealdir (ancak nadir durumlarda, bazen çocuklara ters tepkiler verebiliyorlar). Harika bir koku alma duyularına sahip olmalarına ve tazı gibi hareket edebilmelerine rağmen, bu köpekler ne Pointer ne Terrier ne de av köpeğidir.

sosis köpekler

Sosis Köpekler ve Sağlık Durumları

Bu ırkın muzdarip olduğu ana sağlık sorunlarından bir tanesi de, normalden daha uzun olan omurgaları ve normalden daha kısa olan kaburga kemikleridir.

Bir Dachshund aşırı kilo aldığında, bel fıtığı veya omurgasıyla ilgili başka ciddi rahatsızlıklar geçirebilir. Gelecekteki rahatsızlıkları önlemek için yapılacak en iyi şey, Dachshund’u günlük olarak merdivenlerden aşağı inip çıkarmamak veya çok fazla zıplamasına izin vermemektir.

Düzenli yapılan fiziksel aktiviteler, sağlık sorunu yaşama risklerini en aza indirgeyecektir. Oldukça çevik olan Grup 4 köpeklerinin keskin refleksleri vardır ancak kısa bacakları yüzünden çok hızlı koşamazlar.

Hijyenlerine gelince, fazla tüyden kurtulmak için düzenli aralıklarla fırçalamak gerekir. Kuru şampuan iyi bir seçenektir ancak eğer banyo yaptırmayı tercih ederseniz, banyo sonrası köpeğinizin iyice kuruduğundan emin olmalısınız.

Kısa boylarından ve iyi huylarından dolayı, küçük apartmanlarda ve bahçeli evlerde yaşamaya oldukça elverişlilerdir. Ev yaşamını seven Sosis köpekler, aynı zamanda aileleri için çok iyi gardiyanlık ve bekçilik de yaparlar.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.