Köpek Bakımı 101: Köpeğinize Banyo Yaptırmak için Bilmeniz Gereken Tüyolar

Çoğu evcil hayvan sahibinin, köpeğinin temizliği için profesyonel yardım almasına rağmen, bazıları köpeğinin temizliğini evde yapmayı tercih ediyor.
Köpek Bakımı 101: Köpeğinize Banyo Yaptırmak için Bilmeniz Gereken Tüyolar

Son Güncelleme: 27 Haziran, 2018

Köpeğinize banyo yaptırmak deneyim gerektiriyor olabilir. Bu yazımızda sizlere köpeğinize banyo yaptırırken uygulayabileceğiniz bazı tüyolar vereceğiz.

Köpeğinize banyo yaptırmadan önce düşünmeniz gereken şeyler

Köpeğinize ne sıklıkla banyo yaptırmanız gerektiği, bir kaç faktöre bağlıdır. Örneğin, köpeğinizin tüy tipi, yapmış olduğu faaliyetler, ırkı, yaşı, büyüklüğü, hava sıcaklıkları vb. Eğer köpeğiniz zamanının çoğunu dışarıda geçiriyorsa, hiç dışarı çıkmayan bir köpeğe göre daha çok banyo yapması gerekir.

Su ve sabun, tüylü arkadaşınız için korkutucu olabilir. Buna alışması için köpeğinize yardım etmeniz gerekir, böylece banyo yapmayı güzel bir deneyim olarak görmesini sağlayabilirsiniz. Köpeğinizi alışması için öncelikle boş bir küvete koyabilirsiniz, bu sayede korkacak bir şey olmadığını anlayacaktır. Daha sonra küveti aşağıdan başlayarak ılık su ile doldurun, işiniz bittiğinde ona iyi davranın.

Köpeğinize banyo yaptırmak için uygulamanız gereken adımlar

banyo yapan köpek

Banyo zamanı geldiğinde, köpeğinizi birkaç dakika için banyoda ve suyun içinde tutmak zor olabilir. Belki de, başlangıç için ailenizden ya da bir arkadaşınızdan yardım isteyebilirsiniz. İşte köpeğinize banyo yaptırmak için uygulamanız gereken adımlar:

1.Doğru yeri seçin

Köpeğiniz küçükse onu mutfak lavabosunda yıkayabilirsiniz, ama büyükse banyo yaptırmak için duşakabin veya küveti kullanabilirsiniz. Sıcak günlerde köpeğinizi dışarıda yıkayabilirsiniz. Soğuk günlerde ise evcil hayvanınızı içeride yıkamalısınız. Köpeğinizi ıslatıp, sabunlamaya başladığınız zaman, yerler kaygan olacaktır. Bu nedenle, kendinizi güvende hissetmeniz için yere üzerine basabileceğiniz bir havlu koymanız en iyisi olacaktır. Köpeğin huysuzluk yapacağını düşünüyorsanız, onu yıkamak için kaçamayacağı bir kapının olduğu bir oda seçin.

2.Hayvanı hazırlayın

Köpeğinize banyo yaptırmadan önce, tüylerini taramanız gerekir, özellikle de çok fazla tüyü varsa ya da tüyleri kalınsa. Dolaşmış tüylerini çözdüğünüzden ya da onlardan kurtulduğunuza emin olun. Eğer isterseniz, tırnaklarını da kesebilirsiniz. Fakat, köpeğinize zarar vermekten ve enfeksiyonlara neden olmaktan kaçınmak için köpeğinizin tırnaklarını bir  profesyonelin kesmesi daha iyi olacaktır.

3. Gerekli tüm eşyaları bir araya getirin

Köpeğinizi yıkamaya başlamadan önce, ihtiyacınız olan tüm eşyalara sahip olduğunuzdan emin olun: bir havlu, köpeklere özel bir şampuan veya sabun, pamuk, bir sünger, bir fırça, bir bez, pamuk vb. Köpeğiniz saldırganlaşırsa, ona bir ağızlık takmalısınız ya da onu bağlamalısınız.

4.Köpeğinizin kulaklarına pamuk tıkayın

Köpeğinizin kulağına su kaçarsa, enfeksiyon kapabilir. Her iki kulağına da bir pamuk topu yerleştirerek işitsel kanalları kuru tutup, kulaklarının enfeksiyon kapmasını önleyebilirsiniz. Pamukları fazla derine sokmanıza gerek yok, yalnızca iyi bir şekilde yerine oturduklarından emin olun.

5.Suyun sıcaklığını kontrol edin

Köpekler sıcağa ve soğuğa karşı fazla hassaslardır. Köpeğinizin daha rahat hissetmesi için suyun ılık olduğuna emin olun. Daha sonra yüzünü, kulaklarını ve gözlerini ıslatmamaya özen göstererek vücudunun üzerine su dökmeye başlayın. Köpeğinizi boynundan aşağı doğru ıslatmak daha iyi olacaktır. Kalın tüyleri varsa, suyu tamamen yedirmek için bir sünger veya fırça kullanabilirsiniz.

6.Şampuanı uygulayın

Şampuanı biraz su ile karıştırın ve köpük oluşturmak için ovun. Şampuanı yaymak için ellerinizi kullanmak her zaman en iyisidir, böylece köpek doğrudan dokunuşunuzu hisseder ve panik yapmaz. Şampuanı tüylerin çıkış yönünün tersi doğru uygulamak en doğrusudur, böylece tüylerin dolaşmasını önlemiş olursunuz. Köpeğinizin bacaklarına daha fazla özen gösterin çünkü bacakları en kirli olan bölgedir.

7.Yüzünü temizleyin

Evcil hayvanınızın yüzü kirlenmeye fazla müsaittir ama köpeğinizin yüzüne vücudunun diğer kısımlarına yaptığınız gibi suyu doğrudan dökemezsiniz. Kiri temizlemek için nemli bir bez kullanın ve kulaklarına dokunmamayı unutmayın.

8.Durulayın

Bir hortum veya kova kullanarak, tüm şampuanı durulamak için köpüğün üzerine yavaşça ılık su dökebilirsiniz. Şampuanı tamamen yok etmek için ellerinizi kullanın. Sadece boyundan aşağısını durulamayı unutmayın.

9.Kurulayın

banyodan çıkmış köpek

Köpeğinizin ilk tepkisi, tüm suyu silkelemek olacaktır. Bunu yapmasına izin verin, çünkü silkelenmesi kurulama işlemini kolaylaştıracaktır. Hava soğuksa onu bir havluyla sarmanızı tavsiye ediyoruz. Daha sonra, tüyleri çok kalınsa, kurutma makinesi kullanarak onu kurulayabilirsiniz.

10.Tarayın

Onu kurutmuş olmanın avantajını kullanın ve tüylerini tarayıp, dolaşmış tüylerini çözün ve de yenilerinin oluşmasını engelleyin. Bu, kürkünün daha parlak görünmesini sağlayacaktır.

İlginizi çekebilir ...
Köpeğinizin Kulaklarını Temizlemek için Tüyolar
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Köpeğinizin Kulaklarını Temizlemek için Tüyolar

Köpek kulakları, insan kulaklarından çok daha hassastır, ve sağlıklı olabilmesi için köpeğinizin kulaklarını temizlemek çok önemlidir.