Bull Terrier’ler Hakkında Her Şey

Bull Terrier’ler Hakkında Her Şey
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İngiliz Bull Terrier, kendine özgü kafa yapısı ve küçük üçgen şeklindeki kulaklarıyla bilinen bir köpek ırkıdır. Bu köpek cinsinin; Bull Terrier ve Minyatür Bull Terrier olmak üzere iki çeşidi vardır.

Yavru ya da yetişkin olsun bir köpek sahiplenmeden önce; ırkının karakteri, fiziksel özellikleri ve davranışlarını araştırıp öğrenmek sonradan köpeğinize düzgün bir eğitim verebilmeniz için oldukça önemli. Fiziki olarak güçlü bir köpek arıyorsanız, İngiliz Bull Terrier tam size göre.

İngiliz Bull Terrier’in Kökeni

Bu köpek ırkı, gösteri köpeği olması ve köpek dövüşlerine katılması amacıyla İngiltere’de James Hinks tarafından üretildi. Zamanında White Cavalier olarak biliniyordu.

tasmalı bull terrier

Bull Terrier’lerin kökeni hem köpek dövüşlerine hem de boğa dövüşlerine dayanır. 1835 yılında yasaklanmasına kadar, İngiltere’de Bulldog’lar boğalarla dövüştürülürdü. Yasağın ardından Bulldog’lar ve Terrier’ler çiftleştirilmeye başlandı.

Bu iki ırkın karıştırılmasındaki amaç, köpek dövüşlerine katılacak hafif sıklet ama kuvvetli bir köpek aranmasıydı. Böylece Bull Terrier ırkı meydana geldi ve atası olan Bulldog ve Terrier ırklarının isimlerini aldı. Bull Terrier’ler; savaşçı ruhlarını Bulldog’lardan, zekâ ve çevikliklerini ise Terrier’lerden alıyor.

İlk Bull Terrier’ler Bulldog’lardan daha hafif olmaları haricinde, atası olan iki ırka şimdi olduğundan çok daha fazla benziyordu.

İngiliz Bull Terrier’in Fiziksel Özellikleri

Bu ırkın köpekleri kaslı bir vücut yapısına sahiptir ve oldukça güçlüdürler. Bull Terrier’ler genelde beyazdır ama siyah, kızıl ya da birden çok renkli de olabilirler. Tüyleri kısa ve düzdür; bu nedenle de çok taranmaya ihtiyaç duymazlar. Oval biçimli başları, göz yapıları ve kulaklarıyla diğer köpek türlerinden oldukça farklı bir yapıları vardır.

Dişi ve erkek İngiliz Bull Terrier’ler arasında çok büyük farklar yoktur. Sadece erkekler dişilerden daha kaslıdır.

İngiliz Bull Terrier’in Karakteri

Bull Terrier’ler, iyi bir eğitimden geçerlerse oldukça dengeli ve insanlara karşı da sevecen olabilirler. Bu köpekler sahiplerine karşı sevgi doludur ve onlara oldukça bağlıdırlar. Cesur köpeklerdir ve yüksek koruma içgüdüleri vardır ancak bu saldırgan oldukları anlamına gelmez.

Yer yer tehlikeli olabildikleri için bazı ülkelerde sokakta tasmasız dolaştırmak yasaktır ve ağızlık takmaları zorunludur. Ağızlığa yavaş yavaş alıştırılmaları; takınca kendilerini rahat hissetmeleri ve ağızlığı ceza olarak görmemeleri açısından önemlidir.

İngiliz Bull Terrier’lerin insanlarla bir sosyalleşme sorunu yoktur. Ancak kuyruklarının ya da kulaklarının çekilmesinden pek hoşlanmadıkları için köpeklere nasıl davranması gerektiğini henüz öğrenmemiş çocukların yanındayken köpeğinizi gözetim altında tutmalısınız. Sizin evinizde küçük çocuklar varsa, onlara Bull Terrier’lerin hoşuna gidecek ve gitmeyecek davranışlar konusunda bir eğitim verebilirsiniz.

Bull Terrier’ler sevecen ama inatçıdır

İngiliz Bull Terrier’e düzgün eğitim verilmesi önemlidir çünkü zaman zaman biraz inatçı olabilirler. Büyüdüklerinde uslu ve sakin kalmaları için kısırlaştırılmaları iyi bir fikir olabilir. Bu ırk sahiplerine oldukça bağlıdır ve yalnız kaldıklarında endişelenebilirler. Köpeğinizin uzun süreli evde yalnız kalması gerekecekse başka bir ırk seçmeniz daha uygun olacaktır.

Boyutları ve büyük çenelerine rağmen oldukça sevecen, oyuncu ve sabırlı hayvanlardır. İyi bir eğitimden geçtikleri takdirde saldırganlık göstermezler. Ancak oyun sırasında fazla heyecanlanırlarsa, istemeden can yakabilirler.

Diğer köpeklerle ilişkileri

ingiliz bull terrier

Başka köpeklerin yanında Bull Terrier’lerin beklenmedik ve istenmeyen davranışları olabilir. Eğitim almazlarsa çabucak heyecan seviyeleri yükselip saldırganlaşabilirler. Sahiplerine karşı fazla korumacı olmaları da diğer köpeklerle ilişkilerini olumsuz etkileyebilir. Bu ırk için eğitimin önemini ne kadar tekrar etsek az.

Tüylerin bakımı

İngiliz Bull Terrier’in tüy bakımı oldukça kolaydır, ara ara taramanız yeterlidir. Tüylerinin kısa oluşu nedeniyle kış aylarında üşüyebilirler.

Hareketli ve enerjisi yüksek köpeklerdir, bu nedenle dışarıda zaman geçirmeleri önemlidir. Bull Terrier’lerin iştahı oldukça açıktır bu yüzden ne kadar mama verdiğinizi kontrol etmeniz gereklidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.