Sosis Köpek Olarak da Bilinen Dakhund Cinsi Köpekler

Sosis Köpek Olarak da Bilinen Dakhund Cinsi Köpekler
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Ünlü Sosis Köpek gittiği her yerde insanları gülümsetmeyi başaran bir köpektir. Ancak çok az insan literatürdeki isminin Dakhund (Dachshund) olduğunu bilir. Ve aslında bu köpeklerin karakterleri görünüşlerinden çok daha etkileyici olabilir.

Bir Dakhund’u sevmemek gerçekten de çok zordur. Bu köpekler kısa bacakları, uzun gövdeleri ve sallanan kulaklarıyla resmen birer şirinlik abidesidirler. Zaten dünyanın her yerinde sokaklarda bir oraya bir buraya giden sosis köpeklerin sayısına bakarak ne kadar sevildiklerini bariz bir şekilde anlayabiliriz.

Bu köpeğin özel karakteri ve öğrenme yeteneği gerçekten çok dikkate değerdir. Bu nedenle eğer siz de bir Dakhund cinsi köpek evlat edinmeyi düşünüyorsanız, onlar hakkında biraz daha fazla şey bilmeniz gerekiyor.

Dakhund’un Hikayesi Nedir?

Bu minik sosis köpeklerin dünyanın her yerinde farklı isimleri vardır. Ancak bu köpek cinsinin resmi ismi Dakhund (Dachshund)’dur.

sosis köpek Dakhund

Bu küçük köpeklerin günümüzde çok büyük farklılıklar gösteren renkleri, tüyleri, boyutları ve görünüşleri vardır. Hatta Dakhund fanları ve sahipleri için kurulmuş bir fan kulüpleri bile vardır.

Bu köpekler kuvvetli koku alma yetileri sebebiyle 15. yüzyıldan bu yana Alman avcılar tarafından yardımcı olarak kullanılıyorlardı.  Görevleri av hayvanlarının izini sürmek ve onları kovalamaktı. O zamanlar bu köpekleri porsuk köpekleri olarak çağırıyorlardı ve Deutsche Bracken cinsi köpeklerden (ilk Alman tazısı) üretilmişlerdi.

Daha sonra, ortaya çıkan köpekleri küçük boyutlu olan Terrier’lerle çiftleştirdiler ve buradan da günümüzde yaygın olan Dakhund’ları ortaya çıkarmış oldular. Dakhund’lar iz sürme ve avcılık kabiliyetlerini Terrier cinsi köpeklerden, uzun gövdelerini ve hızlarını da Alman tazılarından aldılar.

Bu teori, sosis köpeklerin evrimi konusunda yaygın olarak kabul edilen bir teoridir.  Ancak anlatacaklarımız bununla bitmiyor. Mısırda bir heykel bulundu. Bu heykel, Mısırlı bir firavun ve yanında da Dakhund cinsi köpeklere çok benzeyen bir köpeğin heykeliydi. Nerede ve ne zaman olduğundan bağımsız olarak, bu küçük köpekler cesaretleri ve sadakatleri ile bilinirler.

Dakhund Cinsi Köpeklerin Temel Özellikleri Nelerdir?

Çoğu insan bu köpeklerin şekillerini çok sever. Bununla birlikte, bir Dakhund’un fiziği, uzun bir gövdeye sahip olmaktan çok daha fazla detaya sahiptir. Diğer tüm cinslerde olduğu gibi Dakhund’ların da standart bir dış görünüşü vardır.

Sıradan bir dişi ya da erkek Dakhund 20 ila 22 cm arası bir uzunluğa ve 5 ila 14 kg arası bir ağırlığa sahiptir. Minyatür Dakhund’dan bahsedecek olursak, ortalama boyutları 12 ila 15 cm arasında ve kiloları ise 0.5 ila 5 kg arasında değişiklik göstermektedir.

Dakhund cinsi köpekler uzun gövdesi ve çok kısa bacakları ile öne çıkıyor. Bu köpekler sarkık kulakları olan, çok küçük köpeklerdir. Ve burunları kısa boylarından dolayı neredeyse yere değecek gibi görünür.  Çok hareketli bir karaktere sahiptirler ve çok fazla hevesli ve meraklı hayvanlardır.  Henüz küçük yaşlardayken o kadar enerjiktirler ki, bir yerlerde sabit durmalarını sağlamak çok güçtür.

Burunlarının yere çok yakın olmasından, güçlü koku alma duyularından, sarkık kulaklarından, hızlarından ve çevikliklerinden dolayı etraflarında olan biten neredeyse hiçbir şeyi kaçırmazlar.

En Yaygın Dakhund Türleri

Standart kısa tüylü Dakhund cinsi köpekler, en popüler türleridir. Karakter özellikleri ise tıpkı Terrier cinsi köpeklerin özellikleri gibidir. Bu köpekler cesur, meraklı ve hareketli köpeklerdir. Temiz havada dışarı çıkıp oyun oynamaya, koşmaya ve hareket etmeye bayılırlar. Aynı zamanda koku alma duyularını kullanarak toprağı kazmak, avlanmak ve oyuncakların ya da kemiklerin izini sürmekten keyif alırlar.

Bir Dakhund cinsi köpek, evcil hayvan olarak bakıldığı zaman, normalde çok fazla ilgi bekler. Sahipleri tarafından sevilmeyi, ilgi görmeyi çok severler ve sürekli daha fazlasını isterler. Bununla birlikte, çok da özgür, zeki ve hareket etmeye ihtiyaç duyan hayvanlardır.

Küçük boyutları ve doğuştan oyuncu karakterleri, bu köpekleri çocuklarla birlikte yaşamak için mükemmel bir köpek yapar. Bu köpekler aileler için en uygun evcil hayvanlardır.

ormanda sosis köpek

Uzun tüylü Dakhund cinsi köpekler Terrier cinsi köpeklere biraz daha az benzerler. Bu köpekler daha sakin, daha az havlayan ve diğerleri gibi avcı iç güdüleri olmayan köpeklerdir. Minyatür olanlar ise daha utangaç ve daha bağımsız takılırlar.

Dakhund Cinsi Köpekler için Özel Olarak Ne Yapmak Gerekir?

Kısa tüylü Dakhund’lar aşırı derecede sosyal, hızlı öğrenen ve itaatkar hayvanlardır. Tüyleri ise çok fazla ilgi gerektirmez. Temiz olmalarını sağlamak için yapılan standart bakımdan daha fazlasına ihtiyaç duymazlar.

Diğer taraftan, uzun tüylü Dakhund’ların ise haftada iki ya da üç kez yıkanması gerekir. Hayvanın standart temizliğini sağlamak için yapılması gereken ilk şey budur. Bütün Dakhund cinsi köpeklerin tüm enerjilerini harcayıp aşırı kilolu olmalarını önlemek için çok fazla hareket etmeye ihtiyacı vardır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.