En Az Havlayan Köpek Cinsleri Hangileridir?

En Az Havlayan Köpek Cinsleri Hangileridir?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Havlamak bir köpeğin doğuştan gelen içgüdülerinin bir parçasıdır. Ve köpeklerle birlikte yaşamak, bu davranışa alışmak anlamına gelir. Bunun yanı sıra, beklenmedik sürprizlerden kaçınmak için, çok fazla havlamayan bir köpek cinsi edinebilirsiniz.

Havlamak bir köpeğin doğal olarak sahip olduğu içgüdülerinin önemli bir parçasıdır.  Bu davranış, köpeklerin en yaygın iletişim ve ifade biçimidir. Bazı durumlarda köpeğin aşırı havlaması hem köpek hem de sahibi için bazı sorunlara yol açabilir.

Havlama Sebebiyle Ortaya Çıkabilecek Problemler

Bir taraftan, çok fazla havlayan bir köpek bir hastalıktan muzdarip olabilir, acı çekiyor olabilir ya da başka bir rahatsızlığı olabilir. Bu gibi durumlarda, havlamak bir semptomdur ve kesinlikle görmezden gelmemelisiniz. Çünkü köpeğinizin sağlığı risk altında olabilir.

Diğer bir taraftan ise, eğer köpekler apartman dairelerinde ya da ortak yaşam alanlarında yaşıyorlarsa, çok fazla havlama, ev arkadaşlarınız ya da komşularınızla ilgili bazı problemler yaşamanıza yol açabilir. Hatta sırf bu yüzden para cezasına bile çarptırılabilirsiniz.

havlayan beyaz köpek

Bu nedenle, köpeğinizin davranışlarını takip etmeniz gerektiği çok açıktır. Bir köpek seçmeden önce, en az havlayan köpek cinslerinin hangileri olduğunu öğrenmek iyi bir fikir olabilir.

Bir Köpek Neden Çok Fazla Havlar?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, havlamak bir köpeğin en yayın ifade biçimidir. Bu davranış köpeklerin duygularını ve ruh hallerini ifade etme, insanları tehlikelere karşı uyarma ve aynı zamanda da size su istediklerini ya da tuvalet ihtiyaçları olduğunu vb. gibi durumları  söyleme biçimidir.

Köpeğinizin çok fazla havlamasına neden olabilecek doğal faktörler vardır. Bunlardan birisi, köpeğin cinsinin tipik davranışıdır. Daha dışavurumcu, daha tetikte ve daha şüpheci bazı köpek cinsleri vardır. Aynı zamanda daha sakin ve daha sosyal köpekler de vardır.

Çok fazla havlama eğilimi olan köpek cinsleri, Yorkshire Terrier, Cairn Terrier, Minyatür Schnauzer, Batı Highland Beyaz Teriyeri, Fox (ya da Foks) Terrier, Beagle, Chihuahua (Çivava), Silky Terrier, Pekinez, Minyatür Poodle (ya da Minyatür Kaniş-Fino), ve Toy Poodle olarak sıralanabilir.

Konu aşırı havlama ise, birçok dış faktör devreye girer. Örneğin etraflarında olup biten bir şeylere bir tepki veriyor olabilirler.

Çok Fazla Havlamanın Temel Sebepleri

  1. Stres. Köpekler streslerini atmak ya da endişelerini ifade etmek için havlayabilirler.
  2. Coşku. Pek çok köpek, aşırı derecede heyecanlı bir durum ya da bir uyarıcıya tepki vermek için havlama eğiliminde olabilir.
  3. Can sıkıntısı. Can sıkıntısı, hareketsiz kalmanın en yaygın sonuçlarından biridir. Köpekler, canları sıkıldığı için havlayabilirler.
  4. Hüsran. Köpekler sinirli oldukları zaman ya da istedikleri bir şeyi alamadıkları için duydukları hüsran duygusunu ifade etmeye çalıştıkları zaman da havlama eğilimi gösterirler.
  5. Hareketsiz kalmak. Köpeğin enerjisini harcamak için ihtiyacı olan hareket ya da egzersiz eksikliği, köpeğinizi aşırı derecede havlamaya teşvik edebilir.
  6. Uyarı. Köpekler çok yüksek algılara sahiptirler ve tehlikenin varlığını insanlara göre daha kolay bir şekilde tespit edebilirler. Dolayısı ile sizin hissedemediğiniz bir tehdit ya da tehlikeli bir durum olduğu zaman sizi uyarmak için havlarlar.
  7. Yetersiz eğitim. Köpeğinizin uygunsuz davranışlar sergilemesine izin verdiğiniz ya da bunu direkt olarak siz öğrettiğiniz zaman, köpek havlayabilir. Böylece havlamak, köpeğin istediği bir şeyi almak için kullandığı bir yöntem olacaktır.
  8. Sağlık Problemleri. Bazı hastalıklar da köpeklerin sürekli havlamasına sebep olabilir.
  9. Yaşadığı bölgeyi korumak istemesi. Sahiplerine ya da diğer nesnelere karşı sahip olma isteğine dayalı davranışlar geliştiren köpekler, bölgelerini korumak için havlayabilirler.
  10. Utangaç ya da savunmacı davranış. Yeterince sosyalleşmeyen ya da doğuştan ürkek olan bazı köpekler, havlamayı bir savunma mekanizması olarak kullanabilirler. Bu tip köpekler, insanların ya da diğer hayvanların ona çok yaklaşmasını önlemek istedikleri zaman havlarlar.

Köpeklerin aşırı derecede havlamasının pek çok farklı nedeni vardır ve bu nedenlerden bazıları köpeğinizin sağlığı için zararlıdır. Bu nedenle köpeğinizi düzenli olarak veterinere götürmek, aşı ve parazit temizliklerinin yapıldığından emin olmak köpeğiniz için çok önemlidir.

En Az Havlayan Köpek Cinsleri Hangileridir?

Bu sıralamanın bir numarasında, en az havlayan köpek ödülü, çok az bilinen bir köpek olan Basenji’ye gidiyor. Gerçekten de bu köpek, sizin havlamak diye nitelendirebileceğiniz bir ses çıkaramaz bile. Bu köpeğin havlaması, çok nazik bir gülüşe benzer ve hayvanlar aleminde eşi benzeri olmayan bir durumdur.

en az havlayan köpek

Bu cins köpekler, gerçekten de çok sakin ve oldukça küçük hayvanlardır.  Bu özelliği, bu köpeği küçük daireler ya da mekanlar için çok uygun bir köpek haline getirir. Basenji cinsi bir köpek, çok enerjik bir köpektir. Ve canının sıkılmasını ya da yaramazlık yapmasını engellemek için çok fazla egzersiz yapmaya ve hareket etmeye ihtiyacı vardır.

En az havlayan köpekler listesinde, Basenji’yi takip eden diğer dokuz köpek de şunlardır: Golden Retriever, Pug (ya da Mops), Fransız (French) Bulldog, Bloodhound, Labrador Retriever, Rottweiler, Danua, Akita Inu, ve Chesapeake Bay Retriever.

Hangi köpek cinslerinin en az havladığını bilmek, evcil hayvanınızı seçmek üzere olduğunuz zamanlarda gerçekten de yararlı olacaktır. Ancak bu konuda diğer köpek cinslerine karşı belirli ön yargılar oluşturmadan önce, aklınızda tutmanız başka bir şey daha vardır. Bütün köpekler, iyi bir eğitim ve çok fazla sevgi ile öğrenme ve sosyalleşme yeteneğine sahip olur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.