Dünyanın En Tembel Köpek Irkları

Dünyanın En Tembel Köpek Irkları

Son Güncelleme: 31 Temmuz, 2018

En tembel köpek ırkları çok egzersize ihtiyaç duymazlar. Bu ırklardan bazı köpekler, kendi sağlıkları için zorla yürütülürse, çok fazla egzersiz yapmadan da gayet iyi durumda olabilirler. Köpekler genellikle tembel hayvanlar olarak karakterize edilmemekle birlikte, uyuşukluk ve sakinlik için daha eğilimli bazı ırkların olduğu doğrudur.

Eğer şişman bir köpeğiniz varsa, bunun sebebi yeterli egzersiz yaptırmamanızdır.
-Cesar Felipe Millán, köpek eğitmeni-

En tembel köpek ırkları

Bizim aksimize, köpekler egzersiz yapmaktan hoşlanırlar. İhtiyaç duydukları günlük doz, onlar için bir problem değildir ama birçok insan için can sıkıcı bir durumdur. Ancak, köpek ırkları arasında bazı sıradışı ırkların, özellikle egzersiz yapmak gibi bir ihtiyaçları yoktur. Bu tembel köpek ırkları, yürüyüş vakti geldiğinde yerlerinden bile kımıldamazlar. Sizin köpeğiniz de bu gruba dahil mi?

Eğer köpeğiniz tembel köpek ırkları listesinde yer alıyorsa endişelenmenize gerek yok. Egzersiz yapmak istemediklerinden değil, sadece egzersize düşündüğünüz kadar ihtiyaç duymuyorlar. Köpeğinize dayanabileceğinden fazla egzersiz yaptırmamanız için, size en tembel 8 köpek ırkını, nasıl ve neden rahatlarına bu kadar düşkün olduklarını anlatacağız.

tembel köpekler

Bu köpek ırkları, daha sedanter bir yaşam tarzına sahip insanlar için idealdir.

English bulldog

English Bulldog, şüphesiz doğuştan tembel olan bir ırktır. English Bulldog cinsi köpekleri sabahtan akşama kadar uyuyabilirler. Diğer tüm köpekler gibi, English Bulldog cinsi köpeklerinin fit ve sağlıklı kalabilmesi için egzersiz yapması gerekir. Uzun koşulara ya da yürüyüşlere çıkmak zorunda olmasa da, English Bulldog cinsi köpeğinizin duygusal ve fiziksel olarak sağlıklı kalabilmesi için, günde en az yarım saat yürüyüş yapması gerekir. 

Unutmayın, English Bulldog cinsi köpeğiniz ne kadar uyursa, o kadar daha uyumak ister.

French Bulldog

Muhtemelen kısa bacaklı, çok da atletik olmayan yapısından dolayı, egzersiz French Bulldog köpeklerinin en sevdiği şeylerden birisi sayılmaz. French Bulldog köpekleri uyumayı ve tembellik yapmayı seven başka bir ırktır.

French Bulldog köpekleri oyun oynamaya bayılırlar! Bu imkanı, onunla egzersiz yaparak, birlikte koşup oynayarak ya da yakalaması için top atarak değerlendirin. French Bulldog cinsi köpeğiniz egzersiz yapmaya bayılmasa bile, onun da günlük egzersizlere ihtiyacı vardır.

Bullmastiff

Görünüşe göre, Bullmastiff cinsi köpekler çok da sportif değiller. İri olmalarına rağmen, Bullmastiff cinsi köpekler rahatlarına düşkündürler ve yatmayı severler. Bullmastiff cinsi köpeğinizin mutluluk kaynağı uyumak ve uyumaktır. Ancak, bu ırkın karakteristik özelliği olan iriliği yüzünden, köpeğinizin eklemlerini ve bacaklarını güçlendirmesi ve sağlıklı kalması için günde en az bir saat egzersiz yapması gerekmektedir.

Bullmastiff köpekleri doğuştan solunum güçlüğü çekmeye meyillidir. Bu sebepten dolayı, nefes darlığının daha da ilerlememesi için köpeğinizi hareket etmesi için zorlamanız çok önemlidir.

Bullmastiff cinsi köpeğinizin yediği yemekleri kısmanız da, köpeğinizin aşırı kilolu ya da obez olmasını önlemenize yardımcı olur. 

Pug

Pug, köpekten ziyade peluş oyuncağa benzer. Pug cinsi köpeklerin çok egzersiz yapmaları burunlarının şekilleri yüzünden sakıncalı olabilir çünkü nefes almaları tehlikeli bir biçimde hızlanabilir. Ancak, Pug cinsi köpeğinizi yürüyüşe çıkarmanız, onun sağlığı için gereklidir. Onu yürütmemeniz için size yalvaran gözlerine sakın aldanmayın!

Pug cinsi köpeğinizin yürüyüş sırasında uyuklamamasına dikkat edin çünkü mekan gözetmeksizin kolayca uykuya dalabilirler, hem de ayakta dururlarken bile.

Pekinez

Şüphesiz en tembel köpek ırklarından bir tanesi de budur. Bu ırk, bütün geceyi ayağınızın dibinde uyuyarak geçirebilir ve sizinle dışarı çıkmayı asla istemeyebilir. Bu, Pekinez cinsi köpeğinizin dileğine boyun eğeceğiniz anlamına gelmiyor tabii ki ama onu günde en az yarım saat yürümesi için teşvik etmeniz gerekir. 

Newfoundland

Newfoundland cinsi köpekler, boyutlarına rağmen çok egzersize ihtiyaç duymazlar ancak köpeğinizin bacaklarını ve eklemlerini güçlendirmesi için ona egzersiz yaptırmanız önemlidir. Eğer mümkünse, Newfoundland cinsi köpeğinize suda egzersiz yaptırın.

Basset hound

Basset hound cinsi köpekler, kilo almaya meyilli olsalar bile gece gündüz uyumaya bayılırlar. Ne kadar tembel olurlarsa olsunlar, Basset hound cinsi köpeklerin ciddi şekilde kilo almamaları veya kilo problemleriyle karşılaşmamaları için günlük egzersiz yapmaları gereklidir. 

Tazı

Geçmişleri ve görünüşlerine rağmen, Tazılar uzun yürüyüşlerden ziyade koşulardan hoşlanırlar. Tazınız için gereken egzersiz uzun değil, kısa ve yoğun olmalıdır. Eğer tazınız günlük egzersiz yapmazsa tüm gün tembellik yapabilir.

tembel köpek cinsleri

En tembel sekiz köpek ırkını anlattık. Aralarında sizin köpeğinizin ırkını da gördünüz mü? Eğer gördüyseniz, şimdi neden köpeğinizin her gün yürüyüşe çıkmak istemediğini daha iyi anlıyorsunuzdur. Yine de, sık sık, biraz değişiklik olması için onları yürütmeniz iyi olur. Bazı köpek ırkları daha sakin ve rahatlarına düşkün olmalarına rağmen, köpeğinizin sağlığı için dengeli beslenmesi ve bir miktar fiziksel aktivite gerçekleştirmesi gereklidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.