Köpeğinizin Havlamasını Durdurmak için 6 Yöntem

Köpeğinizin Havlamasını Durdurmak için 6 Yöntem

Son Güncelleme: 13 Haziran, 2018

Köpekler bizleri olası bir tehlike hakkında uyarmak veya sevgisini ve mutluluğunu ifade etmek için havlarlar. Bununla birlikte, havlamanın uygunsuz hale geldiği zamanlar vardır. Aşağıda, köpeğinizin havlamasını durdurmanızı sağlayacak bazı ipuçları verilmiştir.

Köpeğinizin havlamasını durduracak ipuçları

çok havlayan köpekler

Her şeyden önce, bir köpeğin havlamasının çok normal olduğunu unutmayın, çünkü onun iletişim kurma şekli böyledir. Buna rağmen, takım lideri olarak köpeğinizin havlamasının başa bela olmaması için kontrol altına almanız gerektiği doğrudur.

Bazı köpek ırkları diğerlerinden daha çok havlar. Ayrıca, gürültüye ne kadar dayanabildiğinize de bağlıdır. Köpeğinizin havlamasını durdurmak için aşağıdaki tavsiyeleri uygulayabilirsiniz:

1. Davranışını düzeltin

Köpeğiniz çok fazla havladığı zaman onu durdurmanın bir yolunu bulun. Bu bir bakış, spesifik bir ses (örneğin “hayır” sözü) veya fiziksel bir kontakt (hafifçe dokunmak) olabilir. Köpeğiniz havlamayı durdurma işaretini anladıktan sonra, her şey sizin için çok daha kolay olacaktır.

Ancak, yalnızca birkaç dakika için durabileceğini ve sonra “şarkı söylemeye” devam edebileceğini unutmayın. Bunun nedeni, beyninin bazı şeyleri hala yanlış algılıyor olmasından kaynaklanır. İlk denemeden sonra pes etmeyin. Ve unutmayın ki, evcil hayvanların bir alışkanlığı kazanması sabır ve birçok kez tekrar etmeyi gerektirir.

2. Havlamasını durdurun

Şayet köpeğiniz dikkat çekmek için havlıyorsa, buna göre hareket etmelisiniz. Yemek zamanı olmamasına rağmen bunun için havlıyorsa ya da telefon ile konuşurken veya televizyon seyrederken havlayarak sizi rahatsız ediyorsa, havlamasını durdurmalısınız.

Başka bir teknik de, sadece dikkat çekmek için havlıyorsa onu görmezden gelmenizdir. Muhtemelen bir süre sonra bıkacak ve havlamayı bırakacaktır. İstediğini yaparsanız, köpeğiniz bir şey elde etmek için havlamanın işe yaradığını düşünecek ve bunu her gün yapacaktır. 

3. Onu sakinleştirin

Eğitimin faydalı olması için hem sizin, hem de köpeğinizin sakin kalması gerekir. Havlaması sinirinize dokunursa bu herşeyi daha kötü yapacaktır. Hayvanınızın davranışsal problemlerini düzeltme yeteneğinizi kaybetmiş olursunuz. Ayrıca, unutmayın ki, hayvanlar sahiplerinin ruh hallerine bürünürler.

Yani, eğer sinirliyseniz, o da sinirli olacaktır. Eğer sakin ve katıysanız, köpeğiniz emirlerinize itaat edecektir. Onu azarlamadan önce derin bir nefes alın.

4. Kontrolü ele alın

Unutmayın ki takımın lideri sizsiniz. Köpek belirli bir nesneye, duruma veya kişiye havlıyorsa, kimin lider olduğunu göstermek için ona yaklaşın. Nesnenin size ait olduğunu gösterin. Böylece hayvan, endişelenecek hiçbir şeyi olmadığını fark edecektir.

Vücudunuzu  ve tavırlarınızı kullanarak, evcil hayvanınızın geçemeyeceği görünmez bir duvar inşa edin. Bunun, evcil hayvanınız üzerinde sahip olduğu etkiyle şaşıracaksınız.

5. Enerjisini başka yere yönlendirin

köpek havlaması

Havlamak, bir köpeğin birikmiş olan enerjisini harcama yöntemlerinden bir tanesidir. Peki, oyun oynamak veya egzersiz yapmak bu enerjinin tamamını harcamak için en iyi yol değil mi? O halde, onu her gün yürüyüşe çıkarın. Sadece sokak arasında olsa bile. Bir top ya da oyuncak atıp getirme oyunu oynayın. Bu aşırı enerjinin tümünü yakmak için yapabileceğiniz her şeyi yapın.

6. Profesyonel bir yardım alın

Köpeğinizin  havlamasını durduramıyorsanız, profesyonel bir destek almanın yanlış bir tarafı yoktur. Bir veteriner ya da bir eğitmen, belki de ihtiyacınız olan tek şey olabilir. Hayvanın kötü davranışı en kısa zamanda sona ermelidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.