İş Yerindeki Köpeklerin Mükemmel Arkadaşlığı

İş Yerindeki Köpeklerin Mükemmel Arkadaşlığı

Son Güncelleme: 10 Ağustos, 2018

Eski sosyal teorilere göre çalışmak insanlara özel bir aktivitedir. Fakat, son zamanlarda yapılan çok sayıda araştırma ve deney iş yerinde köpeklerin bulunmasının birçok yararı olduğunu göstermiştir.

İş yerinde baskının artması, stres seviyesinin de artmasına sebep olur. Daha rahat bir çalışma ortamının yaratılması için iş yerine köpek götürmek mükemmel bir seçenek olabilir.

İş yerine köpek götürmenin faydaları nelerdir?

Birçok ülkede, iş yerine köpek götürmek, izin verilen işletmelerde bile tartışmalı bir konudur. Bu tartışmaların başta yasal sorunlar ve hijyen sorunları olmak üzere birçok nedeni vardır.

Köpeklerin işe götürülmesine ilk izin veren ülkeler

Köpeklerin iş yerlerine girişine izin veren ilk ülke Birleşik Krallıktır. 2017 yılında, İngiltere’deki evcil hayvanlar ve sahipleri, birlikte çalışmalarının 20. yıl dönümü kutladılar. Amerika Birleşik Devletleri’nde bu uygulamanın yürürlüğe yeni girmiş olmasına rağmen, şimdiden kırk binden fazla işletme kendini köpek dostu olarak tanımlandırıyor. Ayrıca Kanada, Avustralya ve Yeni Zellanda gibi diğer ülkeler de bu uygulamayı teşvik eden ülkeler arasındadır.

bilgisayar başındaki köpek

İspanya’da ise iş yerine köpek götürmek geniş çapta tartışılan bir konudur. Evcil hayvan ürünlerinde uzmanlaşmış işletmeler bile iş yerinde hayvanlara kısıtlamalar getirmektedir.

İş yerinde köpeklerin bulunmasının faydaları

1.Çalışanların moralini düzeltir.

Evcil hayvanların insanları rahatlatma ve neşelendirme yetenekleri vardır. Köpekler bu yeteneklerinden dolayı birçok tedavi için kullanılmaktadır. Sonuç olarak, iş yerine köpek götürmek, çalışanların moralini düzeltebilir ve iş yerindeki stresi azaltabilir.

2. Duygusal olarak sağlıklı bir ortamın oluşmasını sağlar.

Sessiz insanlar birlikte yaşarken daha sağlıklı bir ortam oluşur. İnsanlar evcil hayvanları yanlarında olduğu zaman daha rahat olma eğilimindedir. Bu da meslektaşlarıyla arasındaki ilişkilerin gelişmesini sağlar.

3. İş yerindeki verimliliği arttırır.

Sağlıklı ve stressiz çalışanlar daha üretkendir. Fakat, bu daha çok iş yapıyor olmaları anlamına gelmez. İnsanlar rahat hissettiklerinde daha iyi performans gösterirler. Sonuç olarak, insanların iş hayatlarındaki kalitenin artması, çalışma kalitelerinin de artmasını sağlar.

4. İş hayatı ve kişisel hayat arasında daha iyi bir dengenin oluşmasını sağlar.

Çalışan çoğu insan iş hayatının getirdiği sorumluklar ile kişisel hayatın getirdiği sorumlukları dengelemekte zorlanır. Evcil hayvanlar ilgi ve bakım gerektirir. Evcil hayvanlarını iş yerine getiren sahiplerin yaşadığı endişe çalışırken de onlara göz kulak olabilecekleri için büyük oranda azalır.

5. Evcil hayvanlar evde yalnız kalmaz

Çoğu evcil hayvan, sahipleri işteyken uzun süre evde yalnız kalır. Bu nedenle tüm günleri hareketsiz bir şekilde evde geçirirler ve bu da depresyona neden olabilir. İş yerindeki köpekler ise asla yalnız kalmaz, gün içinde sahipleriyle ve diğer hayvanlarla birlikte olurlar. Sonuç olarak, sadık köpeğinizi iş yerinize götürmek onun daha sağlıklı olmasını sağlar.

İş yerine köpek götürmeden önce dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?

Köpeğinizi iş yerinize götürmeden önce dikkat etmeniz gereken en önemli şey köpeğinizin hijyenidir. Ayrıca köpeğinizin ofiste tuvalet ihtiyacını giderebileceği bir yer olmalıdır. İş yerinizin kamusal bir alan olmasından dolayı, mikrop bulaşmaması için köpeğinizin hijyenine ekstra özen göstermelisiniz.

Göz önünde bulundurmanız gereken diğer bir husus ise iş yerinde kullanılan kimyasallardır. Yüksek oranda toksit içeren maddeler ve güçlü kokusu olan kimyasallar köpeğiniz için problem yaratabilir. Bu tür kimyasallar alerji oluşumunu tetikler ve hatta köpeğinizin hastalanmasına neden olabilir. Köpeğinizin iyiliğinden ve sağlığından sorumlu olduğunuzu unutmayın.

Ayrıca çalıştığınız işletme, iş yerlerinin evcil hayvanlarını barındırmak için uygun olduğundan emin olmalıdır.

Ve sizinle birlikte işe gelen köpeğinizin istediği zaman ulaşabileceği maması ve suyunun olması gerekir. Bundan dolayı, iş yerinizde bu tür şeyleri koymak için bir alana sahip olmalısınız. Aksi takdirde, ofiste bulunan köpekler gerginleşebilir ve iş yerinde bulunan araç gereçlere, mobilyalara veya malzemelere zarar verebilirler.

Son olarak, evcil hayvanınızın iş yerinizde rahatça hareket edebilmesi için yeterli alana ihtiyacı vardır.

Almanız gereken bazı önlemler

Sahipler, evcil hayvanlarının sağlığından sorumludur.

iş yerine köpek götürmek

  • Sağlık. Evcil hayvanınızın tüm aşılarını ve parazit önleyici tedavilerini yaptırmalısınız. Hasta köpeklerin veya paraziti olan köpeklerin iş yerlerine götürülmesi yasaktır.
  • Tuvalet. İş yerine götürülen köpekler tuvalet ihtiyaçlarını karşılamak için bir alana ihtiyaç duyar, ya da bunun yerine işteyken molalarda onu tuvaletini yapması için dışarıya çıkarmalısınız. Eğer köpeğinizin tuvalet ihtiyacını karşılayamazsa tuvaletini ofise yapabilir ve bu da iş arkadaşlarınızla sorun yaşamanıza yol açabilir.
  • Veteriner randevusu. Köpeğinizi iş yerinize götürmeden önce bir veterinere gidip köpeğinizi sağlık kontrolünden geçirmek iyi bir fikir olacaktır.
  • Sahipler evcil hayvanlarının sosyal ihtiyaçlarından da sorumludur. Sosyalleştirme süreci evcil hayvanların, diğer insanlar ve hayvanlar etrafında barış içinde yaşamayı öğrenmesi için şiddetle tavsiye edilir. Agresif bir evcil hayvanın iş yerine alınması söz konusu olamaz.

İş yerinde götürülen köpekler mükemmel iş arkadaşlarıdır. Ayrıca, köpeklerin iş yerinde bulunması çalışanların performansını arttırır. Kısacası bu durum hem işletmenin hem evcil hayvan sahiplerinin hem de köpeklerin yararına olur.

Kediler de işe götürülebilir!

Japonya’da olduğu gibi iş yeriniz kedilerin ofise girmesine izin veriyorsa, kedinizi işe götürürken kedi kumunu yanınıza almayı unutmayın. Ofisinizde kedi kumu için bir alan belirlemenizi tavsiye ederiz. Kokuyu kontrol edebilmek için bölgeyi dikkatli bir şekilde seçmelisiniz. Bunun için iyi seçim teras, bahçe gibi açık alanlar veya iyi havalandırmalı yerler olacaktır.

Kediniz için mama ve su getirmeyi de unutmayın. İyi bir sahip olun!

İlginizi çekebilir ...
Köpeklerin Girebildiği Evcil Hayvan Dostu Restoranlar
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Köpeklerin Girebildiği Evcil Hayvan Dostu Restoranlar

Sevimli dostlarımızla dışarıya çıkmak istediğimiz zamanlarda onlarla birlikte gidebileceğimiz pek çok farklı seçenek bulunmakta. Üstelik, artık evcil hayvanlarımız ile girebileceğimiz farklı mekanlar da bulabilmemiz mümkün. Bu yazımızda sizlere, İspanya ve Almanya'da bulunan evcil hayvan dostu mekanlardan bahsedeceğiz.