Baskın Karakterli ve Asil Bir Köpek, Amerikan Akita

Baskın Karakterli ve Asil Bir Köpek, Amerikan Akita

Son Güncelleme: 07 Ağustos, 2018

Amerikan Akita, Büyük Japon Köpeği olarak da bilinir. Akita ismi size, anısına bir film yapılmış olan Hachiko‘ya hatırlatsa da, bu köpekler birbirinden farklıdır. Eğer Amerikan Akita cinsi köpekler ile ilgili daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız, sizler için yazdığımız bu makalemizi okumaya devam edin.

Amerikan Akita Cinsi Köpekler ile İlgili Her Şey

Aralarında belli başlı farklar olmasına rağmen, Amerikan Akita ile Akita İnu (İnu Japonca köpek anlamına gelir) arasında çok sayıda benzerlikler vardır. Bu benzerliklere ilk vereceğimiz örnek ise kökenleridir.

Kökenleri

Bu köpekler 1603 yılında Japonya’nın Akita prefektöründe ilk kez ortaya çıktılar. O zamandan beri dövüş köpekleri olarak ve ayı avlarken avcıların yardımcıları olarak kullanıldılar. Neredeyse 300 yıl sonra, bu köpek cinsi, Alman Çoban Kurdu ya da İngiliz Mastifi gibi başka köpeklerle çiftleştirildiler ve bu da daha büyük bir köpek olan Amerikan Akita cinsi köpekleri ortaya çıkardı.

1910 yılında köpek dövüşleri yasaklandı ve bu köpek cinsi o kadar popüler oldu ki, 20 yıl içerisinde dokuz farklı tip Amerikan Akita meydana geldi.

Ayrıca, İkinci Dünya Savaşı sürecinde bu hayvanların derilerinin askeri kıyafet yapımında kullanıldığını da söylemeden geçmeyelim. O zamanlar Amerikan Ordusu, Alman Çoban köpekleri dışında bütün köpekleri itlaf etme emri vermişti. Alman Çoban köpeklerinin harici tutulmasının sebebiyse kolluk kuvveti olarak kullanılmalarıydı. Bu elbette ki Amerikan Akita’lar için hiç de iyi olmamıştı.

O zamanlar Akita’ların Kongo go cinsi köpeklerle çiftleştirilerek elde edilmiş türleri çok meşhurdu. Bu tür Akita’lar hem Mastif hem de Alman Çoban Köpekleri’nin özelliklerinden biraz biraz almıştı. Bu şekilde, bu köpekler orduda kullanılmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne götürüldü.

Bu köpek, Amerika’da gelişmeye devam etti. Ayrıca köpekler çok akıllı ve çok yönlü hayvanlardı. Bu da onları ülkede çok rağbet gören bir köpek yapmış oldu.

kahverengi amerikan akita
Kaynak: Bchappell702

Diğer yandan, Japonlar ise orijinal Akita’yı başka bir soydan gelen bir Akita ile çiftleştirerek bu safkan köpek cinsini kurtarmaya çalıştılar. Bu iki cins arasındaki farkı belirleyen şey tam olarak budur. Şu an ise birisi Amerikan, öbürü de İnu olmak üzere iki çeşit Akita var.

Amerikan Akita’nın Fiziksel Özellikleri

Bu köpek cinsi, büyük, çok kuvvetli ve harika fiziksel gücü olan bir cinstir. Aynı zamanda bu köpeklerin, kalın tüyleri sebebiyle hem acıya hem de yüksek ya da düşük sıcaklıklara dayanıklı olduğu söylenir. Kuyrukları ise her zaman sırt bölgelerine değecek kadar yukarda, kıvrılmış ve kabarık tüylüdür. Geniş, üçgen şeklinde bir kafaları, geniş ancak kısa burunları, küçük gözleri ve yukarı doğru sivri kulakları vardır.

İri yarıdırlar ve heybetli görünürler. Erkek olanları genellikle 61-71 cm. arasında bir uzunluğa, 32 ve 35 kg. arasında da ağırlığa sahiptirler.

Kişilikleri

Boyutları sebebiyle potansiyel olarak tehlike arz eden köpekler olarak düşünülürler. Fakat aslında bu köpekler çocuklarla oynamak için adeta biçilmiş kaftandırlar. Çünkü bu hayvanlar bir aile içinde olmayı gerçekten çok severler. Ailelerini, gerektiği takdirde canları pahasına da olsa korumaya her daim hazır köpeklerdir.

Bu hayvanlar çevikliklerinin yanı sıra, sahiplerine kendilerini adarlar ve onlara karşı her zaman sadakat beslerler. Misafirlere karşı arkadaş canlısıdırlar; ancak diğer köpekler söz konusu olduğu zaman, o kadar tolerans göstermezler. Özellikle de aynı cinse ait bir köpek ile karşılaştılarsa. Bunun sebebi, Amerikan Akita cinsi köpeklerin bölgelerini koruma eğiliminde olan baskın karakterli köpekler olması ve diğer köpekleri kendisine karşı bir tehdit olarak görmesidir.

Amerikan Akita’lar çok akıllı ve bağımsız olmayı seven köpeklerdir. Aynı zamanda, eğer genç yaşlarından itibaren eğitim almaya başladılarsa, komutlara uymakta başarılıdırlar. Bunun yanında, bu köpeklerle çalışmak çok kolay bir şey değildir. Çünkü Amerikan Akita köpeklerin baskın karakterleri, bazen size kulak asmayacağı ve sizi ezip geçeceği anlamına gelebilir. Bu nedenle bu köpekleri başarılı bir şekilde eğitmek istiyorsanız, liderlik rolünü her zaman siz üstleniyor olmalısınız.

Geçmişte insanlar tarafından, bir dövüş köpeği olarak kullanılmış olsa da, hiç de saldırgan köpekler değillerdir. Eğer bir gün bir Amerikan Akita sahiplenirseniz, bu köpeklerin engin sevgisini, arkadaşlığını ve sadakatini kendiniz de ilk elden deneyimleme fırsatı edinebilirsiniz. Ancak dişi köpekler için konuşacak olursak, bunlar erkeklere nazaran, kendi bölgelerini korumakla daha az ilgilenir ve daha kolay eğitilirler.

Özel Gereksinimler

Amerikan Akita köpeği, herhangi ciddi bir sağlık problemine yakalanmama ihtimali yüksek olacak kadar güçlü ve sağlıklı bir köpektir. Bunun yanı sıra, tüylerinin bakımının çok iyi yapılması, sık sık fırçalanması ve tüylerin güzel ve parlak kalmasını sağlamak için kaliteli temizlik ürünleri kullanılması gerekir. Çok güçlü ve büyük hayvanlar oldukları için, formda kalmaları ve duygusal olarak dengede olmaları adına sık sık fiziksel egzersizler yapmaları gerekir.

Amerikan Akita, büyük bir alan ve sabır isteyen bir köpektir. Bu nedenle, bir Amerikan Akita evlat edinmeden önce genel durumunuza biraz daha yakından bakmanız gerekebilir.

Görsellerin Kaynağı: Jonnydrh ve Bchappell702


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.