Kısa Kuyruklu Köpekler

Kısa Kuyruklu Köpekler

Son Güncelleme: 06 Temmuz, 2018

Bazı köpek sahipleri veya yetiştiricileri, evcil hayvanlarının kuyruklarını ırkların estetik görünümü için kesmeyi tercih ederler. Bununla birlikte, bazı köpekler de kısa kuyruklu veya kuyruksuz doğarlar. Bu yazıda kısa kuyruklu köpekler hakkında konuşacağız.

Kısa kuyruklu ırklar hangileridir?

Kısa kuyruklu olarak doğmuş köpekler doğal bobtail olarak bilinirler. Bu özellikteki ırkların bazıları:

1. Bobtail

Bu, eski İngiliz Çoban Köpeği, orijinal adını doğuştan çok küçük olan kuyruğunun tuhaflığından alır. Büyük Britanya’da ortaya çıkan otlatma ve bekçi köpeği ırkıdır ve ebatları oldukça büyüktür. Tüyleri yoğun ve uzun olup, beyaz, siyah ve gri renklidir. Bobtail’ler çok şirin bir yüze sahiptir ve her zaman mutlu görünürler. Mizacına gelince, arkadaş canlısı, sosyal ve neşeli bir evcil hayvandır.

2. İngiliz Buldog

Küçük boyutuna rağmen kıvırcık bir kuyruğa sahip olan bir başka kısa kuyruklu köpektir. Buldog, 17. yüzyılda Büyük Britanya’da doğmuştur ve ülkenin sembollerinden biri haline gelmiştir. Dolgun, geniş başlı, sarkık dudaklı ve farklı renklerde (çizgili, kırmızı, bej, beyaz, vb.) kısa tüylüdür.

ingiliz buldog

3. Pembroke Welsh Corgi

Kökenleri birkaç yüzyıl önce Corgis’in çoban olarak çalıştırıldığı Galler‘e kadar uzanır. Küçük boyutlu olan bu köpek, Büyük Britanya’daki en eski köpek ırkı olup, boy ve kuyruk tipi olarak Cardigan Welsh Corgi’den farklıdır. Pembroke Welsh Corgi ise daha güçlüdür, kısa bir kuyruğu vardır ve tilki gibi bir kafaya sahiptir. Saçları kırmızımsı, siyah, bej veya turuncu olabilir. Sevecen, zeki, çalışkan bir köpek olma özelliklerinden dolayı, çocuklu evler için mükemmel bir tercihtir.

4. Fransız Bulldog

Yarasa kulakları ve küçük boyutu ile, ondokuzuncu yüzyılın sonunda ortaya çıkan bu Fransız kısa kuyruklu köpek, en yakın akrabası (İngiliz Bulldog) mastifflerin arasından inmesine rağmen, Molosser kategorisine aittir. Bu ırkın kuyruğu küçük ve bitiş noktasından düğümlüdür. Karakterine gelince, sosyal, eğlenceli, neşeli, arkadaş canlısı ve tatlı olduğunu belirtmek gerekir. Ayrıca, çocuklara karşı sabırlıdır ve onları koruyup kollar.

5. French Pointing Dog

Braque Francais olarak da bilinen kısa kuyruğa sahip bir başka köpek cinsidir. Kendi ülkelerinin sınırları dışında yaygın olarak görmek çok mümkün değildir (İspanya sınırına yakın bölge). Kısa, kahverengi buruna sahip ve siyah gözlü, kaslı ve orta büyüklükte bir hayvandır. Fransız Pointing Köpeği’nin tüyleri kısa, ince ve beyaz üzerine kahverengi benekleri vardır. Çocuklar ve diğer evcil hayvanlar ile çok iyi anlaşırlar.

6. Boston Terrier

Kuzey Amerika kökenli, düz bir burun ve dik kulakları olan bu küçük köpek, kısa kuyruklu bir köpektir. Bu ırk genellikle çok tüy döker ve ayda bir kez yıkamazsanız kepeklenme sorunu yaşar. Mükemmel bir arkadaş olan bu köpek, apartman dairesindeki yaşama uyum sağlar.

Kurukları sonradan kesilen köpekler

Çok kısa kuyruklu olarak doğmuş olan köpek ırklarına ek olarak, doğduktan hemen sonra kuyrukları kesilen bazı ırklar da vardır. Bunu yapmalarının farklı nedenleri olabilir, ama çoğunlukla estetik amaçlıdır. Örneğin:

1. Cocker Spaniel

Bu prosedür, hem İngiliz hem de Amerikan Cocker Spaniel’lere  uygulanıyor. Bazı yetiştiriciler, köpeğin vücudunun bu şekilde daha zarif ve dengeli göründüğünü savunur.

cocker spaniel

2. Bouvier des Ardennes

Bu ırk, Alman ve Fransız sınırına yakın olan Belçika kökenlidir. Kurukları çok uzun olduğu için, insanlar tarafından genellikle kuyrukları kesilir. Kıvırcık tüyleri neredeyse her renk olabilir. Kısa kulakları vardır ve 35 kg ağırlığında olabilirler.

3. Schipperke

Flanders’dan gelen bu köpek , Belçika çoban köpeğinin bir akrabasıdır. Kuyruklarının kesilme alışkanlığı bir efsaneden geliyor. Efsaneye göre, Brüksel’de bir ayakkabıcı ile yaşayan Schipperke köpeği, güzellik yarışmasını kazanır. Başka bir katılımcı köpeğin sahibi ise, köpeğinin kuyruğunu kökünden keser. Ve bu hayvan, daha sonra düzenlenen yarışmalarda, kuyruksuz hali ile daha iyi dereceler elde etmiştir. O zamandan beri kuyrukları, insanlar tarafından doğdukları anda kesiliyor.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.