Kedilerin Kendilerini İfade Etme Yöntemleri

Kedilerin Kendilerini İfade Etme Yöntemleri

Son Güncelleme: 29 Temmuz, 2018

Hayvanlar, kendilerini ifade etmek için birçok farklı yöntem kullanır. Çıkardıkları sesler, kulak ve kuyruk hareketlerinin bir anlamı vardır. Bunlara dikkat ederek kendilerini nasıl hissettiklerini ya da ne düşündüklerini anlayabiliriz. Bu yazımızda sizlere kedilerin sahipleriyle nasıl iletişim kurduklarını inceleyen kedi davranışları üstüne bir araştırmadan söz edeceğiz. İlginizi çekeceğini umuyoruz!

Kediler kuyruklarıyla nasıl iletişim kurar

Kedinizin kuyruk hareketlerine dikkat ederek kızgın, mutlu, korkmuş ya da tetikte olduğunu anlayabilirsiniz.

scottish shorthair

Aşağıda verilen kuyruk hareketlerine ve anlamlarına dikkat edin:

 • Dimdik havada: Bu hareket kedinin sizin ne söylediğiniz ya da yaptığınızla ilgilenmediği ve kendisi ne yapıyorsa ona devam edeceği anlamına gelir.
 • Sallıyor: Kediler sizden ilgi istediklerinde, özellikle de yemek zamanlarında sevgilerini ya da mutluluklarını göstermek amacıyla bunu yaparlar. Genelde bu hareketle eş zamanlı olarak mırladıklarını da duyabilirsiniz.
 • Bir yandan öbür yana yavaşça sallamak: Kuyruğunu bu şekilde sallayan bir kedi mutlu, rahat ve güvende hissediyordur. Tebrikler, kediniz şu an için varlığınızdan memnun.
 • Yatay (yere paralel): Kedi çevresindeki bir şeylere güven duymuyor ama kendine güveni yerinde. Genelde tetikteyken kuyruklarını bu halde görürsünüz.
 • Yere yakın: Kedinin kuyruğu yere yakınsa; büyük ihtimalle oldukça yavaş yürüyor, gövdesini neredeyse yere yapıştırıyor ve gözlerini de kocaman açıyordur. Bu duruş kedilerin oyun ya da av sırasındaki tipik davranışlarından biridir.

Bazı başka kuyruk hareketleri ve anlamları:

 • Soldan sağa hızla sallama: Kedinin kuyruğu bir yandan öbür yana sallanıyorsa etrafta olan biten bir şey dikkatlerini çekmiş demektir. Aynı anda kulakları da kalkmışsa daha da ilgili olduklarının bir işaretidir.
 • Sert, çapraz hareketler: Kuyruk bu harekette tamamen havaya dikilidir ve sırtı biraz kambur duruyor olur. Bu durumdaki kedi bir şeyden rahatsız olmuş ya da korkmuştur.
 • Kuyruk havada ama ucu geriye dönük: Bu kedi arkadaşça davranmak niyetinde ama yine de tedbiri elden bırakmamış. Ortamda onu tehdit eden bir şey tespit etmemiş ancak yine de gözlerini açık tutmaya devam edecek.
 • Yere vuruyor: Kuyruk hızlı, kısa ve huysuz hareketlerle yerden kalkıp iniyor. Kedi gergin, tetikte ve korkmuş. Bu hareket yağmur sırasında, yüksek bir ses duyduğunda ya da eve tanımadığı biri geldiğinde olabilir.
 • Aşağıda (arka bacaklar gergin): Kedi stresli bir durumda ve kendini savunma ihtiyacı duyuyor.
 • Arka bacaklar arasında: Bu korkmuş, itaatkâr ve saygılı bir kedinin hareketi. Genelde kediler sahiplerinden azar yerken ya da etrafta kendilerinden daha otoriter hayvanlar varken kuyruklarını bu şekle sokarlar.
 • Kuyruk tüyleri havada: Bu durumdaki bir kedi çok sinirli ve rahatsızdır. Canınızın yanmasını istemiyorsanız, kediniz bu haldeyken ona çok yaklaşmayın.

Kediler yüz ifadeleriyle nasıl iletişim kurarlar

Kedinizi anlayabilmenin bir başka yolu da yüz ifadelerine dikkat etmektir. Özellikle de göz ve kulak hareketleri çok fazla şey ifade eder.

 • Kulaklar dışa dönük ve sabit: Önce kaşlarının çatıldığını görürsünüz. Bu hareket kedinin rahatsız ve sinirli olduğu anlamına gelir. İfadesi değişene kadar kedinizi kendi haline bırakın.
 • Kulaklar ileriye dönük: Göz bebekleri genişlemiyorsa kediniz sakin hatta uykulu. Ayrıca güvende ve rahat hissediyor. Kedinizle oyun oynamak ya da onu sevmek için ideal bir an.
 • Kulaklar aşağı bakıyor, göz bebekleri büyümüş: Kedinizin dikkatini çeken bir şey var, çok heyecanlı ya da kızgın. Bu durumdayken ona yaklaşmakta ısrarcı olursanız sizden kaçacaktır.

Kediler çıkardıkları seslerle nasıl iletişim kurar

sevdiren kedi

Kedilerin kendilerini ifade etmek için kullandığı üçüncü yöntem ise seslerdir. Kullandıkları ton ya da seslerinin yüksekliğinden ne anlatmak istediğini anlayabilirsiniz.

Miyavlamanın birçok anlamı vardır. Eğer kediniz yumuşak bir tonda miyavlıyorsa mutlu olduğunu anlayabilirsiniz. Dışarıdan eve geldiğinizde de bu miyavlamayı duyarsınız. Çoğunlukla kuyruğun yumuşak hareketleri, mırlama ve size sürtünme de buna eşlik eder. Eğer kediniz sert bir tonda miyavlıyor ve tüyleri kalkmış kuyruğunu sürekli hareket ettiriyorsa sinirlidir ve yolundan çekilmek akıllıca olacaktır. Kedi hiç durmadan miyavlıyor ve gittikçe de daha yüksek sesle bağırıyorsa bir şey istiyor olabilir. Büyük ihtimalle size yemek saatini hatırlatıyordur.

Son olarak, mırlamadan bahsedeceğiz. Anne kediyle yavrusu arasındaki ilk bağ mırlamayla kurulur. Bu nedenle kediler, hayatları boyunca sevgi göstermek için mırlama yöntemine başvururlar.

Mırlama kedilerin en şefkatli, en sevilesi özelliklerindendir ve bir kedi için hiç hafife alınmaması gereken sağlamlıkta bir güven işaretidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.