Evcil Hayvanınızın Tüylerindeki Düğümleri Görmezden Gelmenizin Tehlikeleri

Boyutu, cinsi veya sitili nasıl olursa olsun, tüm köpeklerin tüylerinin taranması gerekir.
Evcil Hayvanınızın Tüylerindeki Düğümleri Görmezden Gelmenizin Tehlikeleri

Son Güncelleme: 22 Haziran, 2018

Köpeklerin ya da kedilerin tüylerinin taranması sadece estetik amaçlı değildir. Bu onların yaşam kalitesinin artmasına da yardımcı olur. İster inanın ister inanmayın ama evcil hayvanınızın tüylerindeki düğümler hayvanınızın sağlığı için tehlikeli olabilir. Bu yazımızda, sizlere bu tehlikelerden bahsedeceğiz.

Neden evcil hayvanınızın tüylerindeki düğümleri çözmelisiniz?

evcil hayvan tüyleri

Tüyleri kısa olan bir köpeğiniz ya da kediniz olmasına rağmen, ölü tüyleri atmak ve kötü kokuların oluşmasını engellemek için evcil hayvanınızın tüylerini taramalısınız. Uzun tüylü evcil hayvanların tüylerinin günlük olarak taranması gerekir. Bu, tüylerinde düğümlerin veya dolaşıklıkların oluşmasını engeller. Tüylerdeki düğümlerin zaman içinde büyüdüğünü ve deriye yapıştığını unutmayın.

Tüylerdeki düğümlerin en temel sorunlarından biri, alt derinin nefes almasına izin vermeyen bir katman oluşturmasıdır. Ayrıca, mantar ve bakterilerin büyümesi için daha iyi bir ortam oluşmasına sebep olur. Köpeğimizin dolaşmış tüylerini çözmeden, ona banyo yaptırırsak durumu iyiye götürmek yerine daha da kötüleştirmiş oluruz. Cildi nemli kalır ve kolayca kuruyamaz.

Hayvan tüylerindeki düğümler, günlük aktiviteler sırasında kimsenin onları çözmeye uğraşmamasından dolayı oluşur.

Dolaşmış tüylerin deriye yapışmasına en müsait yerler: arka bacakların arası, kasık, kulak arkası, kalça, boyun ve ön bacakların altıdır.

Hayvanın tüylerindeki dolaşıklıklar çözülmeye çalışırken doğru şampuan kullanılmazsa, hayvan büyük zarar görebilir. Bazı durumlarda, keskin bir makasla tüm tüylerin kesilmesi gerekebilir. Bu özellikle cildin nerede başladığını ve düğümün nerede bittiğini bilmediğiniz zaman çok acı verebilir.

Köpekler veya kedilerdeki tüy topaklanmaları özel bir tarakla temizlenebilir. Hayvan bu durumdan şikayetçi olsa ve devam etmek istemese bile tüylerin dolaşması durumunda bu rutini uygulamamız gerekir.

Evcil hayvanların cilt rahatsızlığına neden olan büyük lenf bezleriyse, tüylerindeki düğümleri uzmanların çözmesi gerektiğini unutmayın.

Evcil hayvanınızın tüylerindeki düğümleri çözerken izlemeniz gereken adımlar

tüyleri taranan köpek

Köpeğinizin tüylerindeki düğümler sadece estetik açıdan kötü göründüğü için değil, aynı zamanda köpeğinizin sağlığını da etkilediği için, evcil hayvanınızın tüylerinin her gün ya da haftada birkaç kez fırçalanması gerekir. Hatırlamakta güçlük çekerseniz, alarm kurabilirsiniz. Eve gelince televizyon izlediğiniz ya da yemeğin hazır olmasını beklediğiniz boş vakitlerinizi kullanabilirsiniz.

Eğer bunun için boş vaktiniz olmadıysa ya da köpeğinizin tüylerindeki düğümleri fark etmediyseniz, bu tüyoları dikkate almalısınız:

  1. Eğer düğüm çok sıkı değilse ve hareket ettirilebiliyorsa, hiç bir problem olmadan ilk olarak parmaklarla çözülebilir. Bu gibi durumlarda önce tarak kullanmayın, çünkü tüyler daha da dolaşabilir.
  2. Düğümleri çözdükten sonra evcil hayvanınız için sıcak su banyosu hazırlayın. Onu köpek şampuanı ve özel tüy kremi ile yıkayın. Yumuşatıcı özelliği olan bu tüy kremini sürüp 5 dk bekletin. Bu sırada, köpeğinizin sıkılmaması için onu meşgul edecek bir oyuncak verebilirsiniz.
  3. Tüm kalıntılar giderilene kadar bol ılık su ile durulayın. Saç kurutma makinesi veya havlu kullanarak kurulayın. Daha sonra düğümleri çıkarmanıza yardım edecek geniş aralıkları olan kıllı metal bir fırça ile tarayın.
  4. Eğer taramak imkansız gibi görünüyorsa, bir makas yardımıyla tüyleri kesebilirsiniz. Makası kullanırken daima dikkatli olun ve evcil hayvanınızı kesip, canını acıtmayın. Azar azar (uçlardan düğüm noktasına doğru) kesin ve daha sonra tarayarak devam edin.
  5. Tıraş makinesi veya tıraş bıçağını yalnızca son çare olarak kullanın. Tüylerdeki düğümleri tıraş etmek, köpek veya kedi derisini tahriş edecektir. Bunları kullanmak durumlarını daha da kötüleştirir. Ciltlerinin çok kaşınmasına ve kızarıklığa neden olabilir.
İlginizi çekebilir ...
Köpeğinizin Eve Saçılan Tüylerini Temizleme Yolları
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Köpeğinizin Eve Saçılan Tüylerini Temizleme Yolları

Bir köpeği olan herkesin ortak bir noktası var: köpeklerini ailenin bir üyesi gibi seviyorlar ama ortalığa saçtığı tüylerinden nefret ediyorlar. Ve kısa tüylü bir köpek sahibi olanlar bile, evin her yerine saçılmış tüylerden muzdarip.