Beagle Cinsi Köpekler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Beagle Cinsi Köpekler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Son Güncelleme: 03 Ekim, 2018

Beagle, çok karizmatik ve enerjik bir köpek cinsidir. Ve aynı zamanda da küçük bir evde yaşamak için mükemmel bir boyuta sahiptir. Beagle cinsi köpekler, av köpeği içgüdüleri sayesinde her çeşit şeyi takip etme ve bulma konusunda harika hayvanlardır. Sizi ve ailenizi saatler boyunca eğlendireceklerinden ve neşelendireceklerinden kesinlikle eminiz. Bu makalede sizlere Beagle cinsi köpekler ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi detaylı bir şekilde anlatacağız.

Beagle Cinsi Köpeklerin Tarihçesi

Foxhound  ya da tilki tazısı olarak bilinen köpeklere görünüş olarak benzeyen, küçük ile orta büyüklük arasındaki bu köpek cinsi, iki bin yılı aşkın bir süredir varlığını sürdürmektedir. Daha spesifik olacak olursak, bu köpeklerin temeli Antik Yunan’a kadar dayanıyor. Bu tazılar eskiden yabani tavşanları ve geyikleri avlamak için kullanılırdı.

beagle cinsi köpek

On birinci yüzyıla gelindiğinde ise, Beagle cinsi köpekler Fatih William ya da Normandiya Dükü lakaplarıyla da bilinen I. William tarafından Birleşik Krallık’a tanıtılmıştır. Bundan kısa bir süre sonra William, bu köpekleri daha hızlı hale getirebilmek için onları tazılarla çiftleştirerek melez ırklar üretmeye başladı. Şu an soyu tükenmiş olan “Talbot Tazısı” cinsi de günümüz Beagle cinsi köpeklerin bir atasıdır.

Orta Çağda, “Beagle” kelimesi küçük boy tazıları ifade etmek için kullanılırdı. Beagle cinsi köpekler, o zamanlar kraliyet ailesinin (Kral II. Edward ve VII. Henry’nin av için  köpek sürüleri vardı) favori köpekleriydi.  I. Elizabeth ise kendisine arkadaşlık etmesi için ve eğlence olsun diye bu köpekleri evcil hayvan olarak seçmişti.

  1. yüzyılda, günümüz Beagle cinsi köpeklerin ortaya çıkmasına neden olan iki ırk olan North Country Beagle ve Southern Hound geliştirildi. 1830 yılında, İngiltere’nin Essex kontluğunda Rev. Phillip Honeywood adında bir kişi, Beagle cinsi köpekler için ilk yetiştirme merkezini kurdu. Bu dönemde bu köpek cinsi, Prens Albert ve eşi Kraliçe Victoria gibi, hala kraliyetlerin en gözde köpek cinslerinden biriydi.

Rev. Honeywood yetiştirme merkezini kurduktan on yıl sonra, artık İngiltere’de yaklaşık olarak 20 Beagle yetiştirme merkezi kurulmuş oldu. Bu zaman zarfında Beagle Kulübü kuruldu.

Bu noktaya kadar Beagle cinsi köpekler sadece Birleşik Krallık’ta yaşadılar; ancak daha sonra, çok kısa bir süre içinde çok popüler hale gelecekleri Amerika Birleşik Devletleri’ne götürüldüler. Ve burada kendi ülkelerinden bile daha fazla popüler olacaklardı.

Hatta öyle ki, Beagle cinsi köpekler William Shakespeare’in yapıtlarına ve filmlere ( “Like Dogs and Cats” adlı filmin ana karakteri bir Beagle idi) kadar bile girmeyi başardılar. Eski Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Lyndon Johnson’un Beyaz Saray’da birkaç tane Beagle köpeği vardı.

Beagle Cinsi Köpeklerin Karakter Özellikleri

Beagle cinsi köpekler, boyutlarının küçük olması, kısa ve geniş burunları ve büyük, koyu renk gözleri olduğu için Foxhound (ya da Tilki Tazısı) ile çok kolay bir şekilde karıştırılabilir. Hatta tüyleri tıraşlandığı zaman İngiliz Cocker Spaniel‘e bile benzetilebilir. Bu köpek cinsinde şu özellikler bulunur:

  • kaslı bir vücut ve kare bir fizik
  • yumuşak ve kısa tüyler
  • dizleri öne çıkan bacaklar
  • iki yana sarkmış olan uzun kulaklar
  • Tüylerinde resmen onlara has olan üç rengin karışımı: siyah, beyaz ve kahverenginin değişik kombinasyonları

Bloodhound (aynı zamanda San Hubert’in köpeği olarak da bilinir) cinsi köpekler ile birlikte, Beagle cinsi köpekler en gelişmiş koku duyusuna sahip hayvanlardır. Bir Beagle birkaç metre uzaklıkta bir fareyi bile tespit edebilir. Bu köpekler karada bulunan kokuları takip etmek konusunda gerçekten de en iyileridir.  Aslında Beagle’lar dağlardaki insanları kurtarma ekiplerinde ve doğal felaketlerden sonra insanları aramak için oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadırlar.

Beagle cinsi köpekler 12 ila 15 yıl arasında değişiklik gösteren bir ömre sahip olurlar. Epilepsi ve tiroit yetmezliği hastalıklarına yakalanma ihtimalleri yüksektir.  Bazı durumlarda Beagle cinsi bir köpek kalça çıkığı ve eklem yerlerinde iltihaplanma gibi hastalıklara maruz kalabilir. Bu gibi durumlar çoğunlukla aşırı kilolu köpeklerde görülür.

Beagle’ın Karakteri ve Huyu

çimenleri koklayan beagle

Beagle cinsi köpekler çok neşeli ve enerjik köpeklerdir. Aynı zamanda da sevgi dolu, cesur ve zekidirler. Bir sürünün içinde yaşamaya uygun olarak yetiştirildikleri için, etrafında insanlar ve diğer hayvanların olmasını çok severler.

Yalnız bırakıldıkları zamanlar dışında (yani mobilya ve diğer şeylere zarar verme eğiliminde oldukları zamanlar dışında) genellikle oldukça sessizdirler. Beagle cinsi köpekler, şehirdeki küçük bir daireden tutun da, kırsaldaki bir eve kadar her türlü yaşam tarzına iyi bir şekilde uyum sağlarlar.

Bu sevimli köpekler, henüz birer yavru oldukları dönemde ve eğer evde küçük çocuklar da varsa oldukça yaramaz olabilirler. Genellikle “mutlu”, sevgi dolu ve biraz da utangaç köpekler olarak tanımlanırlar.  Genellikle saldırgan değillerdir, ama yine de yabancılara karşı soğuk tavırlar sergileyebilirler.

Beagle cinsi köpekler koruyucu köpekler olarak çok iyi “hizmet” etmezler; ancak bekçi köpeği olarak iyi işler çıkartırlar. Çünkü tanımadıkları insanlar onlara yaklaştıkları zaman bu insanlara havlarlar ve ulurlar.  Azimli, kararlı ve çok yetenekli olan Beagle, sahibine karşı itaatkar bir köpek olsa da, eğitilmesi zor olabilir. Bu köpekler bir kere bir kokuyu aldı mı, tükenme noktasına kadar o kokuyu mutlaka takip eder.  Bu konuda dikkatinin dağılması pek olası bir durum değildir.

Bir Beagle evlat edinmeden önce, mutlu oldukları ya da oyun oynamak istedikleri zaman çok fazla enerjileri olduğunu sakın unutmayın. Kısa tüyleri ve küçük boyutları nedeniyle temizlenmeleri çok kolaydır. Ancak kulaklarının yapısı dolayısı ile, vücutlarının bu kısmının ekstra bir bakıma ihtiyacı vardır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.