Dünyadaki En Pahalı Köpekler

Dünyadaki En Pahalı Köpekler

Son Güncelleme: 27 Mart, 2022

Belki de her şeyin bir bedeli olduğunu gösteren bir dünyada yaşıyoruz. Ne kadar pahalı o kadar iyi düşüncesinde. Bu yüzden, bazı evcil hayvanların piyasada yüksek meblağlara satılması çok da şaşırtıcı değil. Dünyada terk edilmiş o kadar hayvan varken, satın almak için bir sebebimiz yok. Buna rağmen, sizlere dünyadaki en pahalı köpekler ile ilgili bir yazı hazırladık.

En pahalı köpekler hangileriymiş öğrenmek için okumaya devam edin.

En pahalı köpek ırkı Tibet mastifidir. Yakın bir zamanda, Çinli bir milyoner bir tane Tibet mastifi, yaklaşık 1.6 milyon dolara satın aldı.

tibet mastifi

90 kg’a ulaşabilen bu devasa ırkın kökleri, otlama köpeği olarak kullanıldığı Himalaya bölgesine kadar uzanıyor gibi gözüküyor ve böylece Tibet tapınaklarında koruyucu köpek olarak ün kazanıyor.

Zekiliği, bağımsızlığı, sakinliği, heybetli ama kibar görünümü ve onun iki katı ve yoğun olan kürkü, onun esas özelliklerinden bazılarıdır.

Her şeyin alınıp satıldığı piyasada, bazı köpek ırkları yüksek meblağlara satılır. Dünyadaki en pahalı köpekler hangileriymiş öğrenmek için okumaya devam edin ancak köpek edinmek aklınızın bir köşesinde bulunsun.

Çek defterini elinize alma vakti…

Tibet mastifinin ortalama fiyatından daha da yüksek fiyata insanların bedel ödedikleri bazı köpek ırkları da var. Bunlar:

  • Cavelier King Charles Spaniel. İsmindeki soyluluktan da anlaşılacağı üzere, bu ırk sevgi dolu, hareketli ve mutludur. Hareket eden her şeyin arkasından gitme eğilimindedirler. Boyut olarak küçük olsalar da, fiyatları 14 bin dolara kadar çıkabilir.
  • Samoyed. En eski ırklardan birisidir. İsmini Rusya’nın kuzey bölgesinden, hayvanların çoban köpeği ve kızak olarak kullanıldığı bölgeden alır. Kusursuz beyaz kürke sahip, sevgi dolu bu köpeklere karşı koymak imkansız, tabii almak için 10 bin dolarınız varsa.
  • Rottweiler. Her ne kadar İspanya kanunlarına göre bu ırk, “potansiyel olarak tehlikeli” olarak düşünülse de, bu büyük köpekler sakin, uysal ve iyi birer koruyucudur. Fiyatları yaklaşık 8 bin dolar civarındadır.

Dünyanın en pahalı köpekler listesindeki diğer köpekler

Dünyadaki en pahalı köpeklerin özel listesinin bir kısmını oluşturan bu köpek ırkları şunlardır:

  • Pharaoh Hound. Kökenleri Malta’ya dayanır. Ancak, ince ve kibirli görünüşleri, eninde sonunda Antik Mısır’daki firavunları anımsatır. Bir tanesini yaklaşık olarak 6.500 dolara satın alabilirsiniz.
  • Buldog. Dost canlısı ve şirin bir görünüşleri vardır. Geniş omuzları ve büyük kafalarıyla bilinirler. Ayrıca alınlarındaki kalın derileri kırışık gözükür. Bu köpeklerden bir tanesine ödenen ortalama fiyat 5 bin dolar.
  • Akita. Bu ırk, Hachi: A Dog’s Tale filmi sayesinde bilindik hâle geldi. Film, ölümünden sonra bile sahibine hâlâ sadık kalan bir köpeği anlatıyor. Bu köpeklerin tanesi yaklaşık olarak 4.500 dolar civarında.

Piyasadaki değeri ne olursa olsun, köpeğinizi sevin.

En pahalı köpekler

Satın alınmış ya da edinilmiş olsa da, en önemli şey köpeğinizi sevmenizdir. Sırf tarz ya da moda diye köpek edinirseniz, hata yaparsınız. 

Evcil hayvan sahibi olmak, farklı alanlarda sürekli sorumluluklar yüklenmek anlamına gelir. Bu alanlara yemek, sağlık, eğitim, bakım vb. sayılabilir. Ancak, hepsinden de öte, hayvana karşı bir sevgi duymanız gerekir.

Diğer yandan, bir köpek sizin sadık arkadaşınız ve dostunuz hâline gelecektir. Ve bu, ırkı ya da ona ödenen ücreti ne olursa olsun böyle olacaktır.

Herkesin sahip olduğu parayla istediğini yapma hakkı vardır. Belki, paranızın küçük bir kısmını barınaklara ya da terk edilmiş başıboş hayvanlara ayırmanız çok da kötü bir fikir değildir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.