Yeni Bir Köpek Irkı Olan Pumi İle Tanışın

Yeni Bir Köpek Irkı Olan Pumi İle Tanışın
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Geçtiğimiz günlerde Amerikan Kennel Kulübü, dünyaya  yeni bir köpek ırkı (190 numara) duyurdu. Bu artık resmi bir duyuru: Bu gezegende yeni bir köpek var ve ona Pumi deniyor.

 Macaristan‘dan gelen yeni köpek ırkı  Pumi, 2014 yılında Amerikan Kennel Kulübü’nde tanıtıldı. Ancak, resmi olarak tanıtılması daha yakın zamanlara dayanıyor. Bu çömez yeni köpek, arkadaş canlısı ve atletik bir görünüme sahiptir. Yürüyüşe çıkmak veya evcil hayvanlarıyla egzersiz yapmak isteyenler için mükemmel birer arkadaş olabilirler.

Pumi’nin özellikleri

  • Atletik ve dost görünümlü.  Onlar, evimizde oynamak, egzersiz yapmak ve şımartılmak için hepimizin isteyeceği türden köpeklerdir.
  • Gri. Tüm gri tonları resmi köpek gösterilerinde kabul edilir. Gri Pumis siyah doğar, ancak yaklaşık 6 ila 8 hafta sonra tüylerinin rengi açılmaya başlar. Köpeğin tüylerinin son olarak ulaşacağı renkler ebeveynleri tarafından tahmin edilebilir.  Siyah, beyaz ve sarı ve kahverenginin karışımı olan maszkos fakó’yu görmek normaldir.
  • Orta uzunlukta, kalın ve kıvırcık tüylüdür. Pumi’nizin tüylerini birkaç haftada bir taramak ve her 2 ila 4 ayda bir de kestirmek iyi bir fikirdir.
  • Uyarılmış ve canlı kulaklar. Uçları aşağı doğru bükülmüş bir halde ve vücudunun geri kalan kısmından daha uzun tüylere sahip bir şekilde dik duran kulaklara sahiptirler.
  • Belirgin büyük bir ağız, kafalarının neredeyse yarısını kaplar.
  • Küçük, koyu ve hafif oval şekilli gözler.
  • Canlı ve enerjik.
  • Büyüklüklerine gelince, erkekler yaklaşık 41 ila 47 cm boyunda ve 10 ila 15 kg ağırlığında olur. Dişiler ise, 38 ila 44 cm arasında ve 8 ila 13 kg ağırlığındadır.

Pumi’nin kişilik özellikleri

Pumi ırkı

Pumi ailelerine karşı oldukça koruyucudurlar ama yabancılara karşı ürkektirler. Bu nedenle sosyalleşmelerine erken yaşlarda başlanmalıdır. Canlı, aktif, zeki köpeklerdir ve havlamayı severler. Özellikle oyuncak ve yiyecek kullandığınızda, orta derecede kolay eğitilirler.

Bu cinsin arazide çalışmasını isterseniz, Pumi’nin çok dikkatli, uyanık, inatçı, yorulmak bilmez, cesur  ve verimli olduğunu görürsünüz.

Evde oldukları zaman ve aileleri ile birlikte, Pumi çok mutlu, sadık ve yabancılara karşı temkinlidirler. Kolayca sıkılabilirler ve bir yerde uzunca bir süre oturamazlar. Şayet yalnız kalırlarsa, gergin, zorlayıcı ve yıkıcı olabilirler.

Pumi ve sağlığı

Genel olarak söylemek gerekirse,  iyi bakıldıkları takdirde  bu köpeklerin 12 ila 14 yıllık bir ömürleri olur. Ancak, 19 yıla kadar yaşayan Pumi’lerin olduğu da görülmüştür.

Bu rustik bir cins olduğundan ve arazide çalışmak için uygun olduğundan, çok fazla problemleri olmaz veya kolay kolay hastalanmazlar. Ancak, tüyleri dikkat gerektirir çünkü alerji olmaya eğilimlidirler. Ayrıca kulakları önemlidir, çünkü enfeksiyona yakalanabilirler.

Pumi’nin başlıca rahatsızlıkları arasında kalça çıkıkları ve displazi gibi kemik sorunları vardır. Pumi’nizi  dışarıya sıkça çıkartıyorsanız, tüylerinde veya pençelerinde diken, böcek veya parazit bulunmadığından emin olmanız önerilir.

Aktif Pumi

Pumiler, önceleri çoban köpekleriydi. Bugün, köpek gösterilerine çıkıyor, çeviklik egzersizleri ve köpek dansı yapıyorlar. Ayrıca yaban domuzu avına da yardım ediyorlar. Pumi ayrıca arama kurtarma köpekleri olarak da eğitilebilirler.

Pumi, Macaristan, İsveç ve Finlandiya’da iyi bilinir. Bu ülkelerin dışında, hala nispeten bilinmemektedir. Çok miktarda egzersiz, yürüyüş ve aktivite gereksinimleri olur. Koşup oynamayı severler. Yeterli fiziksel aktiviteye sahip oldukları sürece kırsal veya kentsel yaşama uyum sağlayabilirler.

Özetlemek gerekirse bu ırk, ailelerine karşı koruyucu ve yabancılara karşı biraz utangaçtır, ancak sosyalleşmeleri genellikle oldukça kolaydır. Pumi canlı, zeki, aktiftir ve havlamayı sever.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.