Yüzme Havuzunda Yavru Köpekler: Bu İyi Bir Fikir Mi?

Sadece ilk aşıları tamamlanmış ve iç parazitten arındırılmış olan köpekler suya girmelidir.
Yüzme Havuzunda Yavru Köpekler: Bu İyi Bir Fikir Mi?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Yüzme havuzunda yavru köpekler: izin verilir mi?

Birçok köpek, aileleriyle birlikte suda zaman geçirmeyi çok seviyor. Ancak, birçok sahip yüzme havuzunda yavru köpekler olmasına izin verilip verilmeyeceğini merak edebilir.

Bir yavru köpeğin havuza girmesi için en tehlikeli yaş, yaşamının ilk birkaç ayıdır. Bu makalede, yavru köpeğiniz için bir yüzme havuzunun keyfini çıkarmak ve sağlıklı kalmanın mümkün olup olmadığını öğreneceksiniz.

Bütün köpekler yüzme havuzunun keyfini çıkarabilir mi?

Genel olarak, tüm köpekler aileleriyle birlikte havuzun keyfini çıkarabilir. İnsanlar için olduğu kadar onlar için de güzel ve eğlencelidir. Bununla birlikte, köpeğinizin sağlığının suya girebilecek kadar iyi olması önemlidir.

Tıpkı insanlar gibi köpeklerin de farklı tercihleri, kişilikleri ve yetenekleri vardır. Cins, suyu sevip sevmeyeceklerini göz önünde bulundururken de önemli bir faktördür.

Labrador, Golden Retriever, Newfoundland ve yüzücü köpekler gibi bazı ırkların su aktiviteleri için doğal bir yeteneği vardır. Bu köpekler, vücutları tarihsel ve biyolojik olarak suda olmak üzere adapte olduğundan mükemmel yüzer.

Ancak örneğin brakisefali ırkları için, yüzmek oldukça zor bir iştir. Burunları çok düzdür, bu da nefes almayı zorlaştırır ve akciğer kapasitelerini düşürür. Bu yüzden bu köpekler çok yoğun egzersiz yapma eğiliminde değillerdir.

köpeğiyle havuzda yüzen insan

En önemli şey cins, beden veya yaş ya da köpeğiniz değil, kişilik, sağlık ve eğitimdir. Tüm köpekler, bu yeni deneyime fiziksel ve zihinsel olarak hazır oldukları sürece havuzun tadını çıkarabilirler.

Yavru köpekler havuza gidebilir mi?

Yeni doğmuş bir yavru köpek bağımsız olarak, karada veya suda hareket edemez. Yavaş yavaş fiziksel, bilişsel, duygusal, sosyal olarak gelişecekler ve daha fazla bağımsızlık kazanmaya başlayacaklar.

Bununla birlikte, küçük köpek dostunuz yalnızca ilk aşılama turları ve iç parazit uygulamaları tamamlandıktan sonra dışarıda yürüyebilir veya suya kademeli olarak adapte olabilir. Bu şekilde, bağışıklık sistemlerinin bu yeni deneyimler için yeterince güçlü olduğundan emin olacaksınız.

Aynı şekilde, köpeğinizi bir havuza götürmeden önce veterinerinize danışmalısınız. Veteriner kliniğinde, bir profesyonel köpeğinizin sağlık durumunu belirleyebilir ve köpek yavrunuzu suya sokmanız için size en iyi tavsiyeyi verebilir.

Köpeğinizle havuzun tadını çıkarmak için ipuçları

Veterinerinize danışmanın yanı sıra, köpeğinizi güvende tutmak için bazı önlemler almak da iyi bir fikirdir. Aşağıda, bir yüzme havuzunda yavru köpekler ile eğlenmenize yardımcı olacak ipuçlarının bir listesi bulunmaktadır.

havuza atlayan jack russell

Köpeğinizi asla bir yüzme havuzunda yalnız bırakmayın

Köpekler için uygun bir havuzunuz olsa bile, köpeğinizi asla suda yalnız bırakmamalısınız. Köpekler, düzgün hareket etmelerini veya havuzdan çıkmalarını engelleyebilecek kramp veya uyuşukluk yaşayabilirler. Bu açıkça çok ciddi bir durum.

Bu nedenle, yapabileceğiniz en iyi şey, bir yüzme havuzunda yavru köpekler ile oynarken her zaman tasmasını tutmaktır. Bu sayede acil durumlarda onu kolayca hareket ettirebilir ve havuzdan çıkarabilirsiniz.

Su tüketimi ve güneşten koruma

Güneşe aşırı maruz kalmak sadece güneş yanıklarına değil aynı zamanda cilt kanseri gibi diğer ciddi durumlara da neden olur. Çoğu evcil hayvan dükkanında köpekler için özel güneş koruması bulacaksınız. Gözlerine veya mukozalarına sokmamaya dikkat ederek bu korumaları köpeğinizin derisine uygulamak önemlidir.

Köpeğinizin yeterince su içmesini sağlamak ve en sıcak günlerde ona biraz gölge sağlamak da çok önemlidir. Yoğun ısı dehidrasyona ve hatta güneş çarpmasına bile neden olabilir.

Köpeğinizi iyice yıkamayı ve kurutmayı unutmayın

Yüzme havuzunda yavru köpekler ile bir gün geçirdikten sonra, kloru durulamak için onları temiz suyla yıkamak çok önemlidir. Sonrasında ise, tüyler ve derinin, özellikle kulaklarının tamamen kuru olduğundan emin olmanız gerekir. Biriken nem, mantar, bakteri, akar ve diğer zararlı mikroorganizmaların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Onlara doğru koruyucu ilaçları sağlayın

Yüzme havuzunda yavru köpekler ile birlikte geçireceğiniz bir günün tadını çıkarmak istiyorsanız, köpeğinize doğru anti-parazit uygulamasını yapmanız önemlidir. Bütün köpekler, yaşamları boyunca uygun koruyucu ilaçlara ihtiyaç duyarlar.

Hijyene dikkat edin

Havuzu köpeğinizle paylaşırken, h avuz suyuna dikkat etmeniz ve hijyenik tutmanız gerekecektir. Kir ve tüy birikmesini önlemek için genellikle her iki veya üç günde bir düzenli olarak temizlemeniz önerilir. Ayrıca tüylerin havuz filtresinde birikmesini önlemek için köpeğinizin tüylerini günlük olarak taramanız gerekir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.