Köpeklere Özel Yüzme Havuzu İlk Kez Madrid'de Açılıyor

Köpeklere Özel Yüzme Havuzu İlk Kez Madrid'de Açılıyor

Son Güncelleme: 27 Kasım, 2018

Yaz aylarında hepimiz yüzme havuzuna gitmeyi severiz. Ve havuza giderken evcil hayvanlarımızı bırakmamız bizi çok üzer; çünkü havanın çok sıcak olduğunu ve onların da biraz serinlemekten keyif alacaklarını biliriz. Şanslıyız ki, en azından, köpeklere özel ilk yüzme havuzunun bulunduğu şehir olan Madrid’de, artık bu problem çözüldü.

Başka bir zaman da size köpeklerin koşabileceği, oyunlar oynayabileceği ve diğer köpeklerle birlikte vakit geçirebileceği, yalnızca köpekler için ayrılmış bir sahilin olmasının harika bir fikir olacağını anlatalım.   Elbette ki bu fikrin Madrid‘de uygulanması çok zor çünkü bu güzel İspanyol şehrinde hiç sahil yok. Bunun yerine koydukları alternatif ise köpeklere özel ilk yüzme havuzunu açmak oldu.  Bütün ayrıntılarını bu yazımızda sizinle paylaşacağız. 

İlk Köpeklere Özel Yüzme Havuzu

havuz topu ve köpek

Bu yüzme havuzu Madrid’in bir ilçesi olan Brunete’teki bir çiftlik arazisinde bulunuyor. Çiftlik, 9 bin metre karelik bir alana sahip. Müşterileri ise çok özel: sadece köpeklere özel. Bu nedenle havuzun derinliği 80 ila 90 santimetre arasını geçmiyor.

Ayrıca havuz, doğal alanlara benzeyecek şekilde inşa edildi. Öyle ki, havuzun şekli adeta bir sahil gibi. Hatta bir sahil şeridi yapmak için bile çaba sarf etmişler; böylece yaşlı ya da aralarındaki en korkak bile suya yaklaşabiliyor ve suyun altında kalmadan serinleyebiliyorlar.

Bu havuz her yıl 30 Eylül’e kadar açık ve havuz sahipleri su olmasa da bu tarihten sonra da köpekler için başka aktiviteler yapmak niyetindeler. İşletme saatleri ise perşembe gününden pazar gününe öğlen 12’den akşam 7’ye kadar. Dolayısı ile eğer böyle bir şey yapmak istiyorsanız, hafta sonunu evcil hayvanınızla geçirmek için de harika bir fırsatınız olmuş olacak.

Eğer köpeğinizle birlikte giderseniz ödeyeceğiniz ücret 10 euro (yaklaşık 55 tl civarında) olacak.  Fakat eğer yalnızca biraz yürüyüş yapıp içeride dolaşmak istiyorsanız yalnızca 3 euro ( yaklaşık 16 tl civarında) ödemeniz gerekiyor.

Köpek Yüzme Havuzunun Kuralları

Bütün havuzlarda olduğu gibi bu havuzun da bazı kuralları var. Örneğin, insanlar köpeklerin yüzme havuzuna giremezler. O havuz yalnızca köpeklerin kullanımı için. Ancak yine de suya girmekten korkan ya da fizik tedavi gören tüylü arkadaşlarımız olursa, onlara sahipleri tarafından havuzun köşesine kadar eşlik edilmesine izin veriliyor. Fakat insanların suyun içine girmeleri kesinlikle yasaklanmıştır.

Saldırgan köpeklerin her zaman gözetim altında tutulması ve gerektiği durumlarda da ağızlık takılması gerekir. Diğer bir yandan, kızgınlık dönemindeki köpeklerin havuza girmesi yasaklanmıştır.

Köpeğimizle iyi vakit geçirmek ve aynı zamanda onların da kendi kendilerine eğlenmesini sağlamak için onlarla havuza gitme fikri kesinlikle iyi bir alternatif olacaktır. Buna şüphe yok. Ancak ne yazık ki bütün şehirler bu yüzme havuzlarını açmak için girişimlerde bulunmuyorlar. Köpeğinizle hafta sonları  ya da tatil boyunca ne yapacağınızı düşünüyorsanız ne yazık ki bu sizin için biraz can sıkıcı olabilir.

Eğer bulunduğunuz şehirde köpeklere özel yüzme havuzu yoksa ne olacak?

Özellikle yaz aylarında köpeğinizle nasıl vakit geçireceğinizi bilmiyorsanız, birazdan bahsedeceğimiz tavsiyeleri not alın ve köpeğinizle doğanın tadını çıkarın. İşte gidebileceğiniz yerlerden bazıları:

dalgalarla oynayan köpek
  • Sahil. Belki bulunduğunuz şehirde köpeklere özel yüzme havuzu yoktur; fakat belki köpekler için bir sahiliniz vardır. Böyle bir şeyin varlığından haberiniz var mıydı? Köpek sahilleri, halka açık sahillerde bulunan, köpeklerin koşması ve diğer köpeklerle sosyalleşebilmesi için yapılmış yalnızca köpeklere özel olarak ayrılmış alanlardır. Siz de evcil hayvanınızı alıp sahile götürün ve bundan keyif alıp almayacağına bakın.
  • Dağlar. Eğer siz de dağları seviyorsanız, köpeğinizi de yanınızda götürün! Yüksek tepelerde hava daha serin olacaktır ve hem siz, hem de köpeğiniz yazın bunaltıcı sıcaklığından kaçabileceksiniz.
  • Bir nehir kenarı. Bir nehir kenarına gitmek sıcaktan kaçmanız ve köpeğinizin hareket etmesini, egzersiz yapmasını sağlamanız için harika bir seçenektir. Normalde nehir kenarları hayvanlar da dahil olmak üzere herkese açık alanlardır. Köpeğiniz sizinle birlikte nehre girmeye bayılacaktır ve siz de onunla suda oyunlar oynamaktan çok büyük keyif alacaksınız.
  • Bir köpek parkı. Eğer yukarıda bahsettiğimiz seçeneklerden hiçbiri sizin için uygun değilse, bulunduğunuz ilde ya da ilçede köpeğinizin diğer köpeklerle koşup oynayabileceği ve biraz eğlenceli vakit geçirebileceği bir köpek parkı olması muhtemeldir.

Çözümünüz ne olursa olsun, köpeğinizin eğlenmeye ve kesinlikle egzersiz yapmaya ihtiyacı olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Köpeğinizle birlikte size iyi eğlenceler diliyoruz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.