Sıcak Havalarda Köpeğimin Bakımı Nasıl Olmalı?

Sıcak Havalarda Köpeğimin Bakımı Nasıl Olmalı?

Son Güncelleme: 27 Temmuz, 2018

Yazın sıcaklıklar artınca, köpekleri vantilatör ile serinletmenin iyi olup olmadığı tartışılıyor. Cevabı bilmek ister misiniz? Köpeğinize doğrudan gelen hava onu büyük ihtimalle rahatsız edecektir, ancak onlar da bizler gibi sıcak havadan bunalırlar.
Köpeğinizin tüyleri onu sıcaktan ve soğuktan korusa bile bu, köpeklerin bunalmadığı anlamına gelmez. Dahası, köpekler derilerinden terlemedikleri için insanlara kıyaslandığında sıcak çarpması ve dehidrasyon yaşama ihtimalleri daha yüksektir. 

Bu yüzden, köpeğiniz ona vuran havadan rahatsız olmuyorsa, onu serinletmek için vantilatörü kullanabilirsiniz. Köpeğiniz havadan rahatsız olmak yerine bu hareketinize minnettar kalacaktır. Bu yüzden siz de sıcak havalarda köpeğimin bakımı nasıl olmalı diye düşünüyorsanız, daha fazlası için okumaya devam edin.

Sıcak Havalarda Köpeğimin Bakımı Nasıl Olmalı?

Köpeğinizin sıcak havalardan dolayı sıkıntı çekmesini engellemenin bir sürü yolu vardır. Her zaman köpeğinizi sıcak çarpmasından korumak için önlemler almaya dikkat edin.

Gerçekten bir köpekle iyi vakit geçirebilmek için köpeğinizi yarı-insan olarak eğitmeniz gerekmemektedir. Esas nokta kişinin kendisini bir parça köpek olacak şekilde açabilmesidir.
-Edward Hoagland-

Yapmanız gereken ilk şey, köpeğinizi, sıcak çarpması geçirebilecek kadar sıcak ortamlara sokmamanızdır. Örneğin:

 • Köpeğinizi arabada bırakmayın. Bazı insanlar alışverişe giderken bile köpeklerini yanlarına alırlar ama camları kapalı ya da yarı açık şekilde arabanın içinde bırakırlar. Bizden size tavsiye: Kapalı ya da açık, sera etkisi her yerde aynıdır. Yüksek ihtimalle araba aşırı ısınacak ve köpeğiniz ölecektir. Bu durumda, köpeğinizi evde bırakmanız daha mantıklıdır.
 • Sıcaklığın en yüksek olduğu saatlerde köpeğinizi yürüyüşe çıkarmayın. Bu da çok sık yapılan hatalardan birisidir. Köpeğinizin günde üç kez dışarı çıkması gerektiği doğrudur ancak yürüyüş saatleri yaza ve kışa göre ayarlanmalıdır. Yazın, köpeğinizi çok sıcak saatlerde dışarı çıkarmamalısınız çünkü bu hayvanınıza zarar verir.
 • Köpeğinizi güneş alan bir yerde bağlı bırakmayın. Kimisi köpeklerini güneşin tam altına, süpermarketin önüne bağlar kimisi de köpeklerini gölge bile olmayan terasta ya da balkonda besler. Köpeklerin kendilerini bu durumdan kurtarmak için balkondan aşağı atladıklarına dair haberlere şahit olduk.

Sıcak havalarda köpeğimin bakımı nasıl olmalı diyorsanız, bu ipuçlarına da bir göz atın:

 • Köpeğinizin aşırı kilolu olmadığından emin olun. Eğer köpeğiniz aşırı kiloluysa, sıcak çarpmasına daha müsait olacaktır. Aşırı kilolu olması onun hayatına mal olabilir. Bunun olmasını engellemek istiyorsanız, köpeğinizi diyete sokun.
 • Köpeğinizin ırkını göz önünde bulundurun. Çok sıcak havalarda özellikle zarar gören belli ırklar vardır. Buna ek olarak, yaşlı ve yavru köpekler de sıcağa karşı daha hassastırlar.
 • Klima kullanın. Klima da hayvanlara iyi gelir, bu yüzden evde klimanız varsa kullanmaktan çekinmeyin. Köpeklerin klimadan rahatsız olacağı ya da klima yüzünden üşüteceğine dair efsaneler gerçek değildir.
 • Vantilatör kullanın. Bu, köpeğinizin vantilatöre verdiği tepkiye bağlıdır. Bazı köpekler korkar, bazıları doğrudan gelen havadan hoşlanmaz ve bazıları vantilatörün tadını çıkarır. Evcil hayvanınızı herkesten daha iyi tanıyan kişi sizsiniz. Bu yüzden, köpeğinizin vantilatörden hoşlanıp hoşlanmayacağına siz karar verin. Bunun cevabını köpeğinizin kişiliğini göz önünde bulundurarak verebilirsiniz.

Sıcak çarpması durumunda ne yapılmalı

Eğer köpeğinize sıcak çarpmışsa, bunları uygulayın:

sıcak havalarda köpeğimin bakımı
 • Buz verin. Elinizde halihazırda buz varsa veya satın almak için bir yer varsa, tereddüt etmeyin. Köpeğinizin kafasına, boynuna ve karnına buz koyun. Bunlar, vücudun sıcak çarpmasından en çok etkilenen üç yeridir.
 • Su verin. Eğer buz yoksa, su var. Köpeğinizin başına su dökün ve biraz da içmesi için ona verin. Köpeğinizi zorlamayın, bırakın içebildiği kadarını içsin.
 • Eve gittiğinizde soğuk bir duş yaptırmanız, köpeğiniz çoktan iyileşmiş olsa bile, iyi gelecektir.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Flournoy, W. S., Wohl, J. S., & Macintire, D. K. (2003). Heatstroke in dogs: pathophysiology and predisposing factors. Compendium: continuing education for veterinarians, 25(6), 410-418.
 • Bruchim, Y., Loeb, E., Saragusty, J., & Aroch, I. (2009). Pathological findings in dogs with fatal heatstroke. Journal of comparative pathology, 140(2-3), 97-104.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.