Yasaklanan Köpek Tasmaları

Bu tür tasmalar fiziksel ve psikolojik hasara neden olabilir. Bunu göz önünde bulundurarak, bu tür bir hayvan istismarını önlemek için, bazı ülkeler kanunlarında düzenlemeye gittiler.
Yasaklanan Köpek Tasmaları

Son Güncelleme: 31 Aralık, 2018

Köpeğinizi dizginlemek için kullanılan bütün yollar iyi değildir. Aslında, birçok Avrupa ülkesinde, kullanımı yasaklanan köpek tasmaları bulunmaktadır.

Yasaklanan köpek tasmaları ve neden yasaklandıkları hakkında daha fazlasını öğrenmek için makalemizi okumaya devam edin!

Yasaklanan Köpek Tasmaları

Herkes, en iyi dostu için en iyisini ister.

Ancak, yanlış verilen bir tavsiyeye kapılabilir, bazı ırklara karşı ön yargıya varabilir ya da modası geçmiş adetleri uygulayabilirsiniz.
Farkında bile olmadan, yasaklanan köpek tasmalarından bile kullanabilirsiniz.

Yasaklanan köpek tasmalarının üreticileri, tasmaların zararsız olduğunu ve davranış problemlerini çözmede çok etkili olduğunu söylüyorlar.

Yıllar boyunca yapılan birçok araştırma, bu tür tasmaların köpeğin sağlığına zarar verdiğini ve daha fazla davranış problem yarattığını kanıtlamıştır.

Yasaklanan köpek tasmaları arasında, bazıları çok dikkat çekmektedir. Sayacak olursak; şok tasması, sivri uçlu tasmalar ve zincir tasmalar.

Bu tür tasmaların hepsi, hayvanı sıkıca sarmalamak için tasarlanmıştır. Hayvan istenmeyen bir davranışta bulunduğu zaman, hayvana fiziksel acı vermek için tasarlanmıştır.

Gelin, birlikte inceleyelim:

Şok tasması

Bu yasaklanan köpek tasmaları, köpeğe elektro şok veren elektrikli bir aygıttan oluşmaktadır. Köpek havladığı zaman, uzaktan kumanda ile ya da titreşimleri hisseden aygıtın kendisi, köpeğe şok dalgaları yollar.

şok tasması

Elektrik akımı omirilikteki sinirden geçerek, köpeğin vücudundaki bütün sinirleri dolaşır.

Şok etkisi, köpeğin tüm vücudunda ani bir kramp etkisi oluşturur.

Bu acıya ek olarak, bir de köpeğin boynu yanabilir, stres hormonları artabilir ve köpekte bunlarla ilişkili birçok kötü hadise meydana gelebilir.

Sivri uçlu tasmalar

Bu metal tasmalarda, köpek, tasmasına asıldığı zaman boynuna batan metal uçlar bulunmaktadır.

Sivri metal uçlar, soluk borusunu ve köpeğin boynunun ön tarafını sıkıştırır.

Bu uçlar sürekli olarak, köpeğin tiroid gibi hormon salgılayan bezlerine batar. Bu da ciddi problemlere sebep olur.

Psikolojik açıdan ele alırsak, bu yasaklanan köpek tasmaları, köpekte kötü bir çağrışım yapabilir. Sokakta yürümeyi, tasmayı, hatta başka köpeklerle tanışmayı negatif bir duyguyla bağdaşlaştırabilir.

Çalışmalar, bu tür tasmaların kullanımının, bir süre sonra köpekte davranış bozukluğuna sebep olduğunu göstermiştir.

Zincir Tasmalar

Bu tasmalar, bir ucunda halkası olan bir kayıştan oluşmaktadır.

Bu tasma, köpek çekiştirdiği zaman köpeğin boynunu sıkmak için tasarlanmıştır.

Yukarıda bahsettiğimiz sorunlar bir yana, bu tasma bir de, köpeğin soluk borusunu ezebilir ya da hayvanı boğabilir.

Kayışa ne kadar asılırsanız, tasma da o kadar sıkılaşır.

Bu Tasmaların Yasaklandığı Ülkeler

Tüm bu sebeplerden dolayı, bu tasmalar birçok ülkede yasaklanmıştır. Ancak, kullanımını yasaklamayan ülkeler ise bu hayvan zulmünü durdurmak için kanunlarını güncellemektedir.

sivri uçlu tasma

Bu kanunlar, Norveç, Danimarka, İsviçre gibi Kuzey Avrupa ülkelerinde uzun zamandır uygulanmaktadır.

Kanunlar çok açık bir şekilde belirtilmiştir: köpeklere zarar verecek her türlü tasma kullanımı yasaktır.

Buna ek olarak, bir köpek eğitmeninin seminerlerde bu tasmalardan kullanıldığı görülürse, eğitmenin sertifikasına el konulabilir.

Birleşik Krallık şok tasmalarının kullanımını yasaklamıştır. Hayvanseverler, bu yasağın sivri uçlu tasmalar ve zincir tasmalar için de uygulanması için ellerinden geleni yapıyorlar.

Şu anda, farklı bölgeler, yasaklanan köpek tasmaları üzerinde daha kısıtlayıcı mevzuatlar çıkarmak için çalışmaktadır.

Ayrıca, Avusturalya’nın birçok bölgesinde şok tasmaları yasaklanmıştır. Ülke genelini etkileyen bir kanun olmasa bile, büyük şehirlerin çoğu bu yasağı uygulamaktadır.

İspanya’nın birçok bölgesinde ise, yasamalar değişikliklerden geçmektedir. Katalonya’da bahsettiğimiz bütün tasmaların kullanımı uzun zamandan beri yasak.

Son zamanlarda Madrid de bu tasmaların kullanımını yasakladı.

Valencia, yeni bir hayvan hakları tasarısı üzerinde çalışmaktadır. Bu tasmaların 2019 yılına kadar yasaklanacağı ön görülüyor.

Yasaklanan Tasmalara Alternatifler

Canine uzmanları birliği, veterinerler grubu ve köpek eğitmenlerinin ortak bir kararı var: Köpeğiniz üzerinde asla bu tasmaları kullanmamalısınız.

Ancak, köpeğinizin tasmasına asılmasını engelleyecek ve kötü davranışlarını düzeltecek başka araçlar da bulunmaktadır.

Köpekleri eğitmenin en etkili yöntemi olumlu pekiştirmedir.

Köpeğinizin tasmasına asılmadan yürümesini istiyorsanız, göğüs tasması kullanmanız en mantıklı seçenek olur.

Eğer sorunu tek başına çözemiyorsanız, hayvanınızı anlayabilecek ve davranış problemlerinde ona yardımcı olabilecek pozitif bir eğitmene danışmanızı öneririz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.