Viscacha Kemirgeni ile Tanışın

İnsanlar sulu eti ve kürkü için sıklıkla Viscacha avlar. Bu büyük kemirgenle ilgili daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin. 
Viscacha Kemirgeni ile Tanışın

Son Güncelleme: 03 Eylül, 2019

Lagostomus maiximus, Güney Amerika’nın bazı bölgelerinde yaşayan büyük bir kemirgen olan Viscacha kemirgeninin bilimsel adıdır. Sürü halinde yaşayan ve iletişim kurmak için geniş bir repertuvardan yararlanan Viscacha kemirgeni hakkında daha fazlasını öğrenin.

Soyunun yaşayan tek türü: Viscacha

Lagostomus takımının tek yaşayan türü olan viscacha, Chinchillidae ailesinin bir parçasıdır. Ancak Keçuvaca olan viscacha ismi dört farklı kemirgen türü için de kullanılmaktadır:

 • Cariamanga Viscacha (Lagidium sp.): Ekvatarda bulunur.
 • Kuzey dağlı Viscacha (Lagidium peranum): Peru’da yaşar.
 • Güney dağlı Viscacha (Lagidium viscacia). Peru, Bolivya, Şile ve Batı Arjantin’nin güney bölgeleri boyunca yayılırlar.
 • Turuncu dağ viscacha (Lagidium wolffsohni). Arjantin’in ve Şile’nin güneyinde yaşar.

Her neyse, sizleri bu kadar çok detayla sıkmamak için genel viscacha hakkında bilgi vereceğiz.

Güney Amerika’da yaşayan büyük bir kemirgen olan viscachayı yakından tanıyalım.

viscacha kemirgeni

Lagostomus Maximus’un özellikleri

Bu Güney Amerikalı kemirgen, 65 cm uzunluğa ulaşabilen sağlam ve yuvarlak bir gövdeye sahiptir. Kısa ön bacakları ve kazmak için kullandığı kalın tırnaklı dört parmağı vardır. 

Ayrıca yüzlerinde burunlarından başlayıp yanaklarına kadar uzanan siyah şeritler olduğu için de çok dikkat çekmektedirler. Bu çizgi, ağız bölgesindeki alt beyaz bölgeyi gözlerindeki üst beyaz bölgeden ayırır.

Viscachaların diğer özellikleri şunlardır:

 • Çıkık kafa.
 • Büyük gözler.
 • Tabanı geniş ve uçları dar orta boylu kulaklar.
 • Uzun siyah ve sert bıyıkları olan kısa bir burun.
 • Ön bacaklarından daha uzun olan sert arka bacaklar. Uzun pençeli üç parmağı vardır.
 • Kısa, tüylü ve kavisli kuyruk.
 • Kısa, yumuşak ve gri ile kahverengimsi gri bir kürk. Ayrıca krem rengi kürkleri de olabilir. Bazılarının karın bölgesi beyazdır.
 • Erkekler dişilerden daha büyüktür ve yaklaşık olarak beş buçuk kilo daha ağırdır. Ayrıca kafaları daha sağlam ve yüzleri daha farklıdır.

Viscachaların yaşam alanları ve beslenme düzenleri

Bu kemirgen çalılarda ve çayırlarda yaşar. 1900 m yüksekliğe kadarki bölgelerde yaşayabilirler. Ayrıca çiftleşme sezonları dışında huzurlu bir şekilde yaşayabildikleri yaklaşık 50 bireyden oluşan koloniler kurarlar.

Bu kolonilerin her birinde bir ila üç yetişkin erkek bulunurken, diğerleri dişilerden ve genç viscachalardan oluşur. Ancak, diğer grupların üyelerine müsamaha göstermezler.

Ön ayakları ile kazdıkları oyuklarda yaşarlar. Bu oyuklarda birbirine bağlanan tüneller bulunur. Bu barınakların birkaç çıkışı vardır ve 700 metrekareye kadar çıkabilir. 

Güneş batınca viscachalar beslenmek için yuvalarını terk ederler. Ancak genelde yuvalarından çok uzağa gitmezler. Otlar, çalılar ve tohumlarla beslenirler.

Viscacha kemirgeni

Viscacha hakkında daha fazlası

Dişiler sonbaharda kızışırlar. İşte bu zamanlarda erkekler birbirleriyle şiddetli kavgalara tutuşur. Bir eş bulduklarında ise, kendi oyuklarında çiftleşirler. Daha sonrasında beş aylık bir hamilelik döneminden sonra, yaklaşık 200 gram civarında iki yavru doğar.

Erkekler bir buçuk yaşında cinsel olgunluğa ulaşır. Bu zamanlarda gençler barınaklarını terk ederek kendi evlerini oluşturur. Sekiz ay ve bir yıl arasında cinsel olarak olgunlaşan dişilerse doğdukları kolonide kalırlar. 

Eti ve kürkü için avlanan hayvan

Yedi ila sekiz yıl arasında yaşam ömürleri olan viscachaların yaşadıkları doğal alanların korunmasında bir sıkıntı yoktur. Ancak belli bölgelerdeki aşırı avlanmadan dolayı sayıları azalmıştır. İnsanlar bu hayvanları kürkleri ve marine ettikleri lezzetli etleri için avlarlar. 

Sayılarının azalmasının bir diğer nedeni de sel baskınlarıdır.

Bazı bölgelerde insanlar, tarımcılığa zarar verdiği için viscachaları o bölgeden uzak tutmaya çalışır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Ledesma, K. J., Werner, F. A., Spotorno, A. E., & Albuja, L. H. (2009). A new species of mountain viscacha (chinchillidae: Lagidium meyen) from the Ecuadorean andes. Zootaxa.

 • Branch, L. C., Villarreal, D., & Fowler, G. S. (1994). Factors influencing population dynamics of the plains viscacha (Lagostomus maximus, Mammalia, Chinchillidae) in scrub habitat of central Argentina. Journal of Zoology. https://doi.org/10.1111/j.1469-7998.1994.tb01580.x


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.