Kaçak Avcılar Tarafından Vurulan Filin Yardım İçin İnsanlara Koşması

Bu kaza nadiren karşılaşılan bir tesadüf mü yoksa yaralı hayvan insanlara yardım edeceklerinden emin olarak mı gitti konusu hala tartışmaya açık.
Kaçak Avcılar Tarafından Vurulan Filin Yardım İçin İnsanlara Koşması

Son Güncelleme: 11 Mayıs, 2018

Bu haber çok basit ama aynı zamanda şaşırtıcı, üstelik her zaman olduğu gibi insanların bakış açısıyla anlatılıyor. Bir fil avcılar tarafından vurulduktan sonra kaçmayı başarıyor ve ulaştığı evde oturan insanlardan yardım bekliyor. Sonuçta filin yaraları iyileşmiş ve bu hikaye de, en azından şimdilik, mutlu sonla bitmiş.

Kaçak avcılar tarafından vurulan fil Ben

Kaza Zimbabwe Cumhuriyeti’nin Mashonaland Eyaleti’nin batısındaki lüks bir turistik tesis olan Bumi Hills Safari Lodge’da meydana gelmiş. Bölge verimli vahşi hayatı ve Karima Gölü’nü içeren güzel manzaraları ile tanınıyor.

Hikayenin kahramanı olan Ben kaçak avcıların ne mutlu ki kurtulabilen kurbanlarından biri. Yine de fil, sol kulağında iki kurşun deliği, omzunda bir yara ile konaklama tesisine kadar mermilerden kaçmış. Üstelik, bariz bir şekilde topallıyormuş.

Konaklama tesisinde çalışanlar susuzluk çeken hayvana su verdikten sonra yardım için veteriner çağırmışlar. Ancak beklerken yaralı fil, Bumi Hills çalışanlarıyla birlikte tesisteki odalardan birinin yanında kalmış.

yaralı fil
Görsel: Bumi Hills Foundation

Bu hikaye medyada geniş yer buldu. Tartışmaların merkezi ise hayvanın özellikle mi yardım istediği yoksa tüm bunların tesadüfen mi yaşandığıydı. Ancak hikaye aynı zamanda, değerli fildişleri için bu hayvanların gelişigüzel öldürülmesine de dikkatleri çekti.

Yaralı fil nasıl tedavi edildi

Yaralarını tedavi edebilmek için veteriner hayvanı uyuşturdu. Sonrasında bir takip cihazı taktılar. Bu şekilde fil konaklama tesisinden ayrıldıktan sonra da durumunu kontrol edebileceklerdi.

Bir süre geçtikten sonra, bazı yeni tedavilerin uygulanması için Ben tekrar uyuşturuldu. Ve bu sırada yaralarını da kontrol ettiler. Her şeyin yolunda olduğu görüldükten sonra da takip cihazı çıkarıldı.

İnsanlardan yardım isteyen yaralı filin hikayesi medyada önemli bir karşılık buldu. Ardından da, Ben’in tedavi masraflarını karşılamak için bir sosyal medya kampanyası başlatıldı.

Kaçak avcıların kurbanı filler

İstatistiklere göre Afrika’da her gün 100 fil kaçak avcılar tarafından sadece fildişleri için değil aynı zamanda etleri ve diğer organları için öldürülüyor. Oysa bu hayvanlar 60 milyon yıldır kıtanın sakinleri. Üstelik, eğer bu katliam durdurulmazsa 2025 yılında soyları tükenebilir.

Tüm dünyada fildişi kullanımı konusunda önemli yaptırımlar ve kısıtlamalar var.

Buna rağmen, özellikle Asya’lı orta sınıfın fildişine olan yoğun talebi yüzünden yasa dışı avcılık fillerin canını almaya devam ediyor.

Tahminlere göre, el konulan yasadışı fildişleri kaçak avcıların elde ettiğinin sadece küçük bir kısmı. Ancak her geçen yılda el konulan fildişlerinin sayısı artıyor.

Sayılarla filler

büyük fil

Bu memeli hayvanların dişlerini oluşturan fildişi sert ve yoğun beyaz bir materyal. Ve maalesef pek çok kültürde maddi değeri yüksek.

Pek çok başka şeyin yanında, şunların yapımında fildişi kullanılıyor:

  • Dekoratif biblolar
  • Bilezikler
  • Mücevher kutuları
  • Yemek takımları
  • Küçük heykelcikler
  • Piyano tuşları
  • Satranç ve domino taşları
  • Saç fırçası kolu

Pek çok insan Ben gibi filleri kurtarmaya çalışıyor. Ancak diğerleri bu konuyu önemsemeyerek kaçak avcıların dişleri için onları vahşice öldürmesine sebep oluyorlar.

Kaynak: Facebook Bumi Hills Foundation


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.