Kürk Ticareti Nihayet Sona Eriyor

Kürk ticareti nedeniyle yüzlerce canlı hayvanın derisi soyuluyor. Danimarka gibi medeni bir ülkede dahi yılda 17 milyon vizon kürkü üretiliyor. 
Kürk Ticareti Nihayet Sona Eriyor

Son Güncelleme: 12 Mart, 2019

Kürk, insanlık tarihinin başından beri bir giysi olarak kullanılmıştır. Bununla birlikte, kürk ticareti ve hayvanların derisinden para kazanma hırsı, sayısız hayvanın ölümüyle sonuçlanan bir zalimliktir. Bütün bunlar insanın savurganlık, lüks ve kâr arzusunu gidermek için yapılıyor. Bununla birlikte, bazı iyi haberler de var: Kürk ticaretinin sona ermesi mümkün.

Kürk ticaretinin dünyaya etkisi

Kürk ticareti dünya çapında önemli bir gelir kaynağı haline geldi. Bununla birlikte, Rusya, Çin ve İskandinav ülkeleri (İsveç, Finlandiya, Norveç ve Danimarka) gibi bazı ülkeler bu alanda göze çarpmaktadır. Mesela Çin’de sırf kürklerini elde etmek amacıyla 75 milyon köpek, tilki, vizon ve rakun öldürülüyor.

Bu ülkelerin çoğu yazımızın başındaki cümleyi bir mazeret olarak kullanmaktadır: “Kürk, insanlığın başlangıcından beri bir giysi olarak kullanılmıştır.” Ne var ki atalarımız, sadece derilerini çıkarmak için hayvanları öldürmüyordu. Hele hayvanların derisini canlı canlı soymak gibi bir şey akıllarından geçmemişti.

Atalarımız yiyecek bulmak için av avlar ve avladıkları hayvanın derisinden de faydalanırdı. Ya da hayvanın doğal olarak ölmesini beklerdi. Ancak insanların açgözlülüğü şimdiye dek görülmemiş sınırlara ulaştı.

Çin ile birlikte bu zulümde öncü olan Amerika Birleşik Devletleri, kürk seven insanların abartılı isteklerini yerine getirmek için yılda yaklaşık 7 milyon hayvanın ölümüne yol açıyor. Ancak, LAIKA adlı bir dergi, bu rakamların sıfıra varacağını bildirmekte.

Kendisiyle röportaj yapılan fotoğrafçı Joanne McArthur, “birçok kişi kürk mantoların yapımı için hayvanların öldürüldüğünü bilmiyor” diyor.

kürk ticareti hakkında gerçekler

McArthur, bu konuya odaklandığı çalışmaları için Avrupa ve Kanada’da en az 25 kürk çiftliğinin fotoğrafını çektiğini iddia ediyor. Ne zaman kürk giysiler giyen birini görse, “Benim gördüklerimi görseydin o paltoyu giymezdin” diye düşündüğünü belirtiyor.

Kürk ticareti hakkında daha fazla bilgi

Danimarka yılda 17 milyondan fazla vizon kürkü üretiyor. Bu küçük hayvan, bu endüstride en çok aranan ve en değerli görülen hayvanlardan biridir. Kürklerini elde etmek için vizonları zar zor hareket edebildikleri çok küçük kafeslerde üretiyorlar. Kürklerini bu sektöre “vermek” için nasıl öldüklerini söylememize hiç gerek yok.

Bu hayvanlar, tek başlarına yaşadıkları ve suya yakın olan doğal ortamlarından koparılır. Bunun yerine kurak hayvan çiftliklerine götürülür ve bu alanlarda adeta çıldırma noktasına gelerek birbirlerine saldırır ve hatta birbirlerini yerler.

Bunlar kürk ticareti denilen kirli işin birkaç ülkede yol açtığı sonuçlardan sadece birkaçı. Kürk ticareti hâlâ devam ediyor çünkü para bu muhteşem yaratıkların hayatlarından daha önemli görünüyor.

kürk için avlanan vizon

Hayvanların tutulduğu çiftlikler ve yaşadıkları koşullar, muamele şekilleri ve kafeslerinin ne kadar sağlıksız olduğu hakkında günlerce konuşabiliriz, ancak tek bir yazı bu konuyu ayrıntılı olarak ele almak için yeterli olmayacaktır. Bu nedenle, daha iyi bir şeyi tartışalım istiyoruz: kürk ticaretinin sona ermesi.

Sonunda, kürk ticareti sona eriyor

Zulümün artık gurur duyulacak veya hoş görülecek bir şey olmadığı günümüz dünyasında kürk ticaretine son vermek için birçok aktivist mücadele ediyor. Bazı şirketler bunu görerek hayvanların acı çekmeyeceğini söyledikleri alternatif yöntemlere yöneldi. Bununla birlikte, hayvan hakları için mücadele eden herkes bunun bir yalan olduğunu biliyor.

Bir hayvandan kürk nasıl çıkarılır? İster hayvan canlıyken derisi soyulmuş olsun, isterse kürkünü elde etmek için öldürülmüş olsun, bir hayvanın buna katlanmasını nasıl önleyebilirsiniz?

Giorgio Armani gibi saygın şirketler, artık ürettikleri giysilerde kürk kullanmayacaklarını açıkladılar. Zaten iki senedir kürk kullanmayı bıraktılar. Örneğin, Calvin Klein, kürklerin gereksiz olduğunu söyleyerek bunları kullanmayı 20 yıl önce bıraktı.

Bu vahşete tek bir dolar katkıda bulunmayacak çok sayıda tasarımcı ve büyük şirket var. Kanunlar hayvanlara zulmetmeyi yasaklar. Aktivistlerin tüm dünyaya göstermeye çalıştığı şey budur. Daha fazla yasa çıkarmaya çalışıyorlar ve dünyanın birçok yerinde mahkemeler hayvanları koruyan kararlar veriyor.

Norveç’te hükümet, tüm kürk çiftlikleri ve kürk şirketlerine kapatılmaları için altı yıllık bir süre vermiştir. Bu sadece başlangıç – kürk ticareti denen kirli işin sonu yakın!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.