Elf Kedisi: Kavisli Kulaklı ve Tüysüz

Bu yeni yaratılmış bir kedi türüdür ve henüz resmen bir cins olarak tanınmamıştır. Bu kediler tüysüz olduklarından, özel bakıma ihtiyaçları vardır, çünkü deri problemleri yaşama olasılığı daha yüksektir.
Elf Kedisi: Kavisli Kulaklı ve Tüysüz

Son Güncelleme: 03 Şubat, 2019

İnsanlar, yeni evcil hayvanlar yaratarak Tanrı’yı oynamaya çalışmaya devam etmektedir. İnsanlığın en yeni “kazalarından” biri de, bir American Curl ile bir Sphynx’in melezlenmesinin sonucudur. Elf kedisinin ortaya çıkışı da işte böyle gerçekleşmiştir. Elf kedisi k avisli kulaklara sahip tüysüz bir kedidir, ismi de kulaklarından gelmektedir.

Yeni, garip görünen bir cins

Bu kedi bile ilk başlarda 2000’li yılların başında yaratılmış olsa da, ana kedi birlikleri hala Elf kedisini bir cins olarak tanımamıştır. Günümüzde bu kedinin hala Sphynx kedisinin bir alt türü olduğunu söylemektedirler.

Karen Nelson ve Kristen Leedom tarafından yaratılmıştır. Ana fikirleri, bir Sphynx gibi tüysüz olan ancak bir American Curl gibi kavisli kulaklara sahip olan bir kedi yaratmaktı.

Elde edilen sonuç, bir Kelt, İskandinav ya da Germen mitinden çıkmış gibi görünen bir kediydi. Hatta bazı insanlar bu kedinin bir köpeğe benzediğini bile söylemektedir.

Elf kedisi, tüysüz kedilerin en yeni modelidir. Son zamanlarda ABD’de yaratılan bu kedinin mitolojik bir yaratık gibi kavisli kulakları vardır.

elf kedisi ve fiziksel özellikleri

Elf Kedisinin fiziksel özellikleri

Bu minyonun kulakları uzun, sivri ve hafifçe geriye eğiktir. Elf kedileri ya tamamen tüysüz olabilir ya da çıplak gözle ve hatta dokunarak bile fark edilmesi neredeyse imkansız olan tüylere sahip olabilir. İşte bazı diğer özellikleri:

  • Sphynx’e benzeyen atletik, kaslı bir vücut.
  • Belirgin elmacık kemikleri ile uzun bir yüz.
  • Omuzlar, kulaklar ve burun çevresinde kırışık deri.
  • Uzun, sivri bir kuyruk.

Bu kediler genellikle 10-15 kilo arasındadır. Ayrıca, tüm renkler ve desenler bu cinste bulunabilir.

Oyuncu, şefkatli bir evcil hayvan

İşlerin fiziksel yönünü bir kenara bırakırsak, bu kedileri tanımlamak için başka kelimeler de vardır:

  • Akıllı
  • Arkadaş Canlısı
  • Girişken
  • Sevgi dolu
  • Dışa dönük

Çok aktif, oyuncu, eğlenceli hayvanlardır ve eşyaların üstüne tırmanmayı severler. Evinize zarar vermeden önce onlara oynamaları için oyuncaklar ve tırmanacakları alanlar vermek her zaman iyidir.

elf kedisi bakımı

Uyum sağlama konusunda iyilerdir ve diğer evcil hayvanlarla iyi geçinirler, fakat elf kedileri yalnız olmaktan nefret eder. Siz evde değilken zaman geçirebilmeleri için başka bir kedinin daha olması iyi bir fikir olabilir.

Elf kedisi için özel bakım

Tüm tüysüz kedilerde olduğu gibi, oldukça fazla bakım ve hijyene ihtiyaçları vardır. Derisinde biriken yağlı maddeden kurtulmak için onları düzenli olarak yıkamanız gerekir. Buna genç yaşta alışmasını sağlamak çok önemlidir. Ayrıca, banyo yapma sıkıntısını yaşamaktan kaçınmak için ıslak mendiller kullanabilirsiniz.

Ne olursa olsun, hangi ürünlerin derisine zarar vermeyeceğini öğrenmek için veterinerinizle görüşmelisiniz. Bir Elf kedisini temiz tutmazsanız veya hijyenini korumazsanız, yapışkan ve kirli hale geleceğini ve ayrıca cilt problemleri yaşayacağını unutmayın.

Genetik sorunları olmayan genel olarak sağlıklı evcil hayvanlardır, ancak soğukta veya güneşte çok uzun süre kalmalarına izin vermeyin. Tüysüz olmaları, soğuk havalara ayak uyduramayacakları ve derilerinin yanıklara ve tahrişe karşı savunmasız olduğu anlamına gelir.

Ayrıca evde kedinize ait olan alanların temiz olduğundan da emin olmalısınız. Etrafta bulunan bakterilerden ötürü bir cilt enfeksiyonu yaşamaması için en iyi yol budur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.