Logo image
Logo image

Tegu Kertenkelesi, Bakımı ve Özellikleri

3 dakika
Tüm evcil hayvanlar köpek ve kedi değildir. Büyük bir sürüngen olan Arjantinli siyah beyaz tegu kertenkelesi, rutinlerine egzotik bir dokunuş katmak isteyenler için mükemmel bir evcil hayvan.
Tegu Kertenkelesi, Bakımı ve Özellikleri
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kaldırımda tasma ile yürüyen bir köpek büyüklüğünde bir kertenkele hayal edebiliyor musunuz? Bu durum ne kadar çirkin görünse de Tegu kertenkelesi davranış açısından köpeklere en çok benzeyen evcil sürüngendir.

Bugün Salvator merianae türünden bahsetmek istiyoruz. Vahşi görünümüne ve korkutucu boyutuna rağmen, bu hayvan maceracı sahipleri arasında en sevilen egzotik dev evcil hayvanlardan biridir.

Tegu kertenkelesi hakkında bilgiler

Tegu, Teiidae sürüngen ailesi içindeki en büyük türdür. İşte özelliklerinden bazıları:

 • Kuyruğu dahil 140 cm uzunluğa ulaşabildikleri için çok büyük hayvanlardır (erkekler daha büyüktür).
 • Renkleri, kişiye büyük ölçüde bağlı olan siyah yatay noktalara sahip beyaz bir tabandan oluşur.
 • Başı çok ağırdır ve karakteristik çeneleri vardır.
 • Tegular, omnivor ve kibar hayvanlardır, genellikle yetişkinlik dönemlerinde çok uysaldırlar.
 • Vahşi doğada 20 yıla kadar yaşayabilirler.

Araştırmalara göre bu kertenkelelerin çok çarpıcı bir özelliği, kısmen endotermik sürüngenlerden biri olmalarıdır. Bu, üreme mevsimi boyunca çevreden 10 derece daha yüksek bir vücut sıcaklığına sahip olabilecekleri anlamına gelir.

Çoğu sürüngen ektotermdir, yani vücut sıcaklıkları tamamen çevreye bağlıdır.

Some figure

Bakım ve dikkat edilmesi gerekenler

Her şeyden önce, bazı ülkelerde Tegu bulundurmanın yasa dışı olduğuna dikkat etmek önemlidir. Örneğin, İspanya’da, yetişkin döneminde 2 kg’ı aşan herhangi bir sürüngene sahip olmak yasa dışıdır (Tegular 15,5 kilograma kadar ulaşır).

Dahası, sürüngenin profesyonel bir yetiştirme çiftliğinden geldiğinden %100 emin olmanız gerekir. Doğal ortamından yakalanan herhangi bir hayvan, yaşam alanındaki hayvan popülasyonunda bir düşüşe neden olur, bu da türlerinin uzun vadede yok olmasını teşvik eder.

Bu faktörleri hesaba kattığınızda, bir Tegu sahiplenmenin en zor kısmı hala bu değildir. Teraryumunuzun gereksinimleri aşağıdaki gibidir:

 • En az iki metre uzunluğunda ve bir metre genişliğinde bir oda.
 • Hindistan cevizi lifi veya selvi kabuğu bazlı bir substrat (nemi iyi depolayan).
 • Teraryumun bağıl nemi %75 ile %90 arasında olmalıdır. Bunu, alt tabakaya günde iki veya üç kez su püskürterek elde edersiniz.
 • Teraryum, yaklaşık 26 derece serin bir alan ve yaklaşık 36 derece sıcak bir alana sahip bir ısı gradyanına sahip olmalıdır. Bunu, teraryuma termal battaniyeler ve ısı üreten bir UVB lambası yerleştirerek elde edersiniz.

Gördüğünüz gibi, bu, geziler ve egzersiz açısından bir köpek kadar talepkar olmayan bir hayvan, ancak kesinlikle çevresel parametreler gerektiriyor. Bu nedenle, teraryumdaki sıcaklığı ve nemi sürekli olarak izlemeniz çok önemlidir.

Beslenme ve davranış

Tegular, omnivor oldukları için çok çeşitli yiyeceklerle beslenir. Gençlik dönemlerinde genellikle kabuklu böcekler, cırcır böcekleri, salyangozlar ve örümcekler gibi omurgasızları avlarlar. Zamanla et ve balık formunda daha fazla protein katkısı gerekli hale gelir.

Meyveleri, sebzeleri, yumurtaları ve diğer birçok sebzeyi de yedikleri için diyet bu hayvanlar için sorun değildir. Diğer evcil hayvanlarda olduğu gibi, çeşitliliğin anahtar olduğunu hatırlayalım.

Son olarak, teguların sakin ve nispeten sosyal hayvanlar olduğunu vurgulamak önemlidir. Örneğin, sahiplerinin onlara dokunmasına ve hatta sarılmasına izin verirler. Çoğu durumda, günün en sıcak saatlerinde yürüyüşe çıkmak için bel tasması takılmasını kabul ederler.

Aynı şekilde, bu noktaya gelmek için hayvana aşina olmak adına yavaş bir süreç gerekir. Bu sürüngenlerin köpeklerde olduğu gibi bizimle etkileşime girmeye yatkın olmadığını unutmayın.

Some figure

Atipik bir evcil hayvan

Gördüğümüz gibi, tegular, çok özel gereksinimleri ve yüksek maliyeti olan evcil hayvanlardır. Bunun nedeni, büyük bir odaya, ısıtma battaniyelerine ve UVB ışık kaynaklarına yatırım yapmanız gerekmesidir.

Öyle olsa bile, bir kez ortamına alıştığında, bu hayvan talepkar değildir, özerktir ve aynı zamanda şefkat alma ve sahibini tanıma yeteneğine sahiptir. Elbette, bir metreden uzun bir sürüngenin çağırdığınızda şefkatli bir biçimde kucağınıza tırmanmak için gelmesi paha biçilemez bir şeydir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Argentine Black and White Tegu, Wikipedia. Recogido a 31 de agosto en https://en.wikipedia.org/wiki/Argentine_black_and_white_tegu
 • Tegu, reptilesmagazine.com. Recogido a 31 de agosto en https://www.reptilesmagazine.com/tegu-lizard-housing-and-care-information/
 • Tattersall GJ, Leite CA, Sanders CE, Cadena V, Andrade D, Abe AS, Milsom WK (2016-01-22).

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.