Hayvanlar Diyarındaki En Muhteşem Örümcekler

Saltisitler olarak adlandırılan bu örümcek ailesi küçük, sevimli ve zıplamayı seven hayvanlardır. Ana özelliklerinin yanında muhteşem görme yeteneklerinden de bahsedebiliriz. Bu hayvan türü kompleks ilişkilere ve kendine has avlanma yeteneğine sahiptir.
Hayvanlar Diyarındaki En Muhteşem Örümcekler
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Örümceğimsilerden bahsedildiğinde, çoğumuz 8 bacaklı korkunç görünümlü canlıları düşünürüz. Doğada bulunan her şey gibi, biyolojik çeşitlilik bizi hep bir sonuca götürür: Canlı türlerinin çeşidi neredeyse sonsuzdur ve çoğu canlı aslında düşündüğümüz gibi değildir. Bu çeşitlilik kendini çok farklı ekosistemlerde, çok farklı morfolojik formlarda ve çok tipik olmayan davranış şekilleriyle gösterir. Bu yazıda, örümcek ailesine mensup canlılar hakkındaki algılarınızı tekrar gözden geçirmeniz için çabalayacağız. Bunu yaparken, size hayvanlar diyarındaki en muhteşem örümcekler ile ilgili bazı bilgiler vereceğiz. 

Örümceğimsiler diye adlandırılan bu canlı grubu, keneleri, örümcekleri, akarları, sirkeonları ve örümceğe benzer şekilde tehditkar bir görünüme sahip diğer birçok antropod türlerini içerir. Ancak burada istisna olan bir cinsimiz var: ismi saltisit. Bu küçük, sevimli zıplayan örümceklerin özelliklerini keşfetmek ister misiniz? Bu tüylü 8 ayaklı yaratıklara karşı korkunuzu bir kenara bırakmaya istekliyseniz okumaya devam edin!

Hayvanlar diyarındaki en muhteşem örümcekler

Saltisitler (Salticidae), küçük ve ürkek örümceklerden oluşan bir ailedir. Bu canlılar, 6000’den fazla tür ile çok çeşitli bir örümcek ailesidir. Aslında bugüne kadar bilinen tüm örümcek türlerinin % 15’ini oluşturuyorlar. Bu çoğu kişi için şaşırtıcı bir gerçek olabilir, çünkü birçok insan bu küçük canlıların varlığından bile tamamen habersizdir.

Bu bilinmezliğin temel nedeni, küçük boyutları ve huzursuz doğalarıdır. Bu küçük antropodlar, günün çoğu kısmını bir noktadan diğerine atlayarak geçirir. Çok gelişmiş bir hidrolik sisteme sahip olmaları nedeniyle, kendi boyutlarının birkaç katı mesafeyi kolayca katedebilirler.

Bununla birlikte, sevimli görünümlerine rağmen, saltisitler doğuştan avcılardır.

yeşil arka planda küçük örümcek ve en muhteşem örümcekler

Hayvan krallığındaki bu en sevimli örümcek türünün avlanma alışkanlıkları

Saltisitler, diğer örümcek ailelerine kıyasla çok çeşitli avlanma tekniklerine sahiptir. Genel olarak avladıkları böcekleri incelerler ve avlanmadan önce enerji harcamaya değip değmeyeceklerini kendilerine sorarlar. Bu içgüdüsel davranış, rasyonel düşünceden değil, evrimsel gerçeklerden kaynaklanır.

Çok küçük hayvanlar oldukları için metabolizmaları diğer örümceklerinkinden çok daha hızlıdır. Bu nedenle başarısızlık, katlanabilecekleri bir lüks değildir. Basit bir şekilde enerjilerini besin değeri düşük böceklere harcayamazlar. Çünkü av sonucu kazanacaklarından daha fazla enerjiyi harcamaları yaşamsal olarak mantıklı olmaz. 

Avlarını belirledikten sonra, bu örümcekler genellikle hedeflerinin peşine düşmeden önce ağlarıyla ipek bir ip veya “paraşüt” oluştururlar. Bir şekilde başarısız olurlarsa, bu sayede yere düşmemiş olurlar veya hava akımıyla uzak noktalara uçup gitmezler.

Avlarıyla temas kurduklarında, kaçmalarını önlemek için kurbanlarını hareketsiz bırakan bir zehir enjekte ederler. Ancak merak etmeyin, bu sevimli canlıların zehirleri insanlara zarar vermez. Dahası, insanlara veya büyük omurgalılara asla saldırmazlar.

Leşle beslenen saltisit türlerinin varlığını bilmek ilginçtir. Bazı saltisitler diğer örümcek türlerinin ağlarına yakalanan canlılarla da beslenebilir. Bunu yaparken aslında kendi hayatlarını tehlikeye atarlar, çünkü zaten kendilerinin olmayan bir ağa yapışmış ve bir başkası tarafından yakalanmış olan avı elde etmeye çalışırlar.

Karmaşık bir çevre

Bu aileye mensup canlıların renkleri, eşey ayrılığından kaynaklanır. Dişi ve erkeğin farklı renklere sahip olma durumu, tarantulalar arasında nispeten daha yaygındır, ancak diğer örümcek aileleri arasında nadirdir. Erkekler daha tüylü renk desenlerine ve bazı durumlarda da orantısız şekilde büyük ön bacaklara sahip olma eğilimindedir.

Bu farklı özelliklerini dişi partnerleri kazanmak ve onlarla üremek için dans ederken kullanırlar. En renkli ve göz alıcı erkekler, çocuklarını terk etmeye daha meyillidir. Çünkü mantıksal olarak bu dikkat çekici dış görünüş özellikleri, olası avcılar tarafından onları daha görünür bir hale getirir. 

Kartal gözü

Bahsetmek istediğimiz son kayda değer özellik, bu canlı türünün görme özellikleri ile ilgilidir. Bu canlı türü, diğer vücut sistemlerine kıyasla orantısız bir şekilde karmaşık ve gelişmiş bir görüşe sahiptir.

Şaşırtıcı bir biçimde ikincil gözlere bölünen sekiz gözleri vardır. Bu vizyonlarının (veya görme becerisi), hayvanlar alemindeki en büyük görme yeteneğine sahip olan yusufçuklardan daha karmaşık olması şaşırtıcı bir bilgidir. 

Benzer şekilde, görüş alanları başlarını çevirememeleri nedeniyle aslında biraz sınırlıdır. Bu nedenle üç boyutlu uzayı yorumlayabilmek için belirli vücut hareketlerini gerçekleştirmeleri gerekir. Belirtmemiz gerekir ki, görme yetenekleri diğer örümceklere kıyasla oldukça mükemmeldir.

En muhteşem örümcekler: Zıplayan örümceklerin dünyası

Muhtemelen fark ettiğiniz gibi, size egzotik kuşları ve memelileri hatırlatacak kadar karmaşık yapıda, sofistike davranışlara ve kurlara sahip örümcekler var. Şimdilik bu minik canlıların zekasını çözebilecek kadar ileri gidemiyoruz, ancak zıplayan örümceklerin diğer antropod türlerinden çok daha farklı şekilde evrimleştiği açıktır.

Küçük boyutları ve bunun getirdiği tüm zorluklar çok da önemli değil. Ancak bir şeyden eminiz; bu sevimli örümcekler kalplerimizi çaldılar bile! Siz de aynı şekilde mi düşünüyorsunuz?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.



Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.