En Sevgi Dolu 5 Evcil Hayvan

Bütün hayvanlar sevgi dolu olmayı geçin, iyi birer evcil hayvan bile olamayabilir. Bildiğiniz üzere, her canlının kendine has kişiliği ve karakteri vardır.
En Sevgi Dolu 5 Evcil Hayvan

Son Güncelleme: 07 Aralık, 2019

Bütün hayvanlar sevgi dolu olmayı geçin, iyi birer evcil hayvan bile olamayabilir. Bildiğiniz üzere, her canlının kendine has kişiliği ve karakteri vardır. Eğer onlara iyi bakar ve iyi davranırsak, o zaman bu hayvanlar da karşılığını verir. Bize sadık olur ve güvenirler, ayrıca sevgilerini de verirler.

Ancak, hepsi açık bir şekilde duygularını ifade etmez. Evcil hayvanlarınızı anlamak için, hayvanların doğal davranışlarını da anlamanız gerekmektedir. Bu sayede onlara hak ettikleri gibi güven vereceksiniz. Aşağıda en sevgi dolu beş evcil hayvanı paylaşacağız.

En sevgi dolu 5 evcil hayvan

1. Köpekler

Tabii ki, insanların dostu listenin birinci sırasında yer alıyor. Binlerce yıllık evcilleştirmeden sonra, köpekleri sadık dostlarımız yaptık. Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonu (KIF), 340 köpek ırkını doğalarına ve davranışlarına göre sınıflandırmıştır.

Avcı, koruma, çoban, sürü ve refakatçi köpekler vardır. Refakatçi köpekler, uysal olmaları ve ılımlı mizaçlarından dolayı bu şekilde sınıflandırılırlar. Köpekler genelde sahiplerine ve çocuklarına karşı çok daha sevgi doludur.

İyi sosyalleştirilmiş bir köpek, diğer hayvanlara ve yabancılara karşı da sevgi dolu olacaktır. Ancak, bunun bir genelleme olduğunu unutmayın. Daha önce de söylediğimiz gibi, her köpek iyi bir evcil hayvan olabilir. Köpekler şüphesiz en sevgi dolu evcil hayvanlar arasında yer alır.

2. Kediler

yukarıya bakan kedi

İnsanların listesinde ilk sıralarda yer alan başka bir hayvan daha. Kedilerin köpeklerden oldukça farklı olduğu doğrudur, ancak aynı zamanda sevgi doludurlar. Sevginin karşılığını çok iyi verirler.

Eğer bir kediniz varsa, bölgesine her zaman saygı göstermeniz gerektiğini öğrenmeniz gerekir çünkü kediler bağımsız hayvanlardır. Onlarla bir bağ kurmak istiyorsanız, alanlarına saygı göstermeniz gerekir.

Bir kedigili, yapmak istemediği bir şeyi yapmaya zorlayamazsanız. Ya da yaramazlık yaptığında cezalandırarak başarılı olamazsınız. Yine de, ilgiye ve sevgiye ihtiyaç duyduklarında, yani sık sık, yanınıza geleceklerdir.

3. Tavşanlar

örtünün üzerinde zıplayan tavşan

Tavşanlar, insan refakatına iyi uyum sağlayabilen sosyal hayvanlardır. Özellikle de tavşanları yavruyken alıştırırsanız. Vahşi doğada, bu hayvanlar genelde daha büyük ve güçlü hayvanlara av olurlar. Bu sebeple, genelde biraz ürkek olurlar.

Bu yüzden onlarla vakit geçirmeli ve onlarla olan ilişkilerinizde sabırlı olmalısınız. İlginç bir şekilde, onlarla bir bağ kurduktan sonra sürekli sizi takip edecek ve sizi yanında isteyecektir.

Evcil hayvan olarak tavşan edinmek için, ihtiyaçlarına uygun olan büyük bir kafes almalısınız. Ayrıca, diğer hayvanlar gibi suya ve yiyeceğe ihtiyaç duyacaktır. Buna ek olarak, ısı yalıtımı yapması ve cereyanı önlemesi için zemine biraz saman ya da başka tür bir katman serebilirsiniz.

Tavşanlar evde ya da bahçede özgürce dolaşabilir. Keşfetmeyi ve diğer canlılarla etkileşime girmeyi severler. Diğer evcil hayvan bakımlarında olduğu gibi, onların da aşı ve düzenli kontroller için veterinere gitmesi gerekmektedir.

Omurgalarının çok hassas olduğunu, bu yüzden onları kaldırırken çok dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın. Genelde, havaya tekmeler savurmaya başladığı zaman yaralanmalar oluşabilir.

4. Sevgi dolu küçük kuşlar

Psittacine (papağan) grubundan bazı kuşlar, evcil hayvanlar olarak çok tercih edilmektedir. O kadar ki şu anda bu hayvanlar istilacı olarak görülmektedir. Bazıları esaretten kurtularak tercih ettikleri iklimlerde çoğalmaya başladılar.

İnsanlarla yıllarca birlikte yaşamış birçok kuş grubu vardır: muhabbet kuşları, kanarya, Aşk kuşu ve diğer birçok papağan türü.

en sevgi dolu hayvanlar

İnsanların omuzlarında kuşlarla dolaştığı birçok video ve fotoğraf yer almaktadır. Ancak bu, anında olacak diye bir şey yoktur. Kuşlar sevgi dolu hayvanlar olabilirler ancak öncesinde aranızda bir güven bağı oluşturmanız gerekecektir. 

Kuşların uyarıcılara ihtiyacı vardır.  Kafesleri büyük olmalı ve içerisinde salıncaklar, oyuncaklar ve tünekler olmalıdır. Ayrıca egzersiz yapmaları gerektiği için ev içinde her gün uçmaları gerekmektedir. Geri döneceğine inanmıyorsanız, pencereleri kapatabilirsiniz.

Bir kuş zamanla varlığınıza alışacaktır. Başlangıçta yanlarında kalabilir ve onları besleyebilirsiniz. Günler geçtikçe yakınlaşırsınız. Kısa zamanda da yanınıza gelmeye ve elinizden yemeye başlarlar. Hatta elinize bile konabilirler.

Bu seviyeye geldiğiniz zaman, size güvenene kadar adım adım ilerleyin. Bu sayede, kanatlı dostunuzla bir ilişkinin temellerini atmış olacaksınız.

5. Kemirgenler: fare, gine domuzu, çinçilla, hamster, çöl faresi…

Kemirgenler de özellikle çocuklar arasında yaygın birer evcil hayvandır. Çok sosyal hayvanlardır ve gruplar halinde yaşamayı tercih ederler. Bu yüzden her zaman en az iki tane kemirgen almalısınız.

Bütün kemirgenler güvenilmezdir, ancak erken yaşlarda edindiğiniz ve dikkatlice eğittiğiniz zaman harika birer evcil hayvana dönüşürler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.